Izraēlā un citviet pasaulē piemin 7. oktobra slaktiņa upurus

Izraēlā un visā pasaulē pirmdien piemin cilvēkus, kas pirms gada 7. oktobrī tika nogalināti "Hamās" teroristu iebrukumā Izraēlā. Šis uzbrukums aizsāka Izraēlas vēsturē garāko karu, kuram joprojām nav redzams gals.

Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs slaktiņa gadadienā aicinājis pasauli palīdzēt ebreju valstij tās cīņā par mieru. Tikmēr "Hamās" atgādināja par sevi, no Gazas izšaujot vairākas raķetes uz Izraēlu.

Klusuma brīdis pulksten 6.29

Izraēlā piemiņas pasākumus ievadīja klusuma brīdis pulksten 6.29, jo tieši šajā laikā pirms gada sākās "Hamās" uzbrukums. Valstī notiek gan publiski, gan privāti piemiņas pasākumi, kuru laikā tiek nolikti ziedi un iedegtas sveces īpaši izveidotos memoriālos, kā arī tiek aizlūgts par slaktiņā nogalinātajiem un teroristu nolaupītajiem cilvēkiem.

Viens no lielākajiem piemiņas pasākumiem notika vietā, kur pirms gada norisinājās deju mūzikas festivāls "Nova". Tas kļuva par vieglu mērķi teroristiem, kuri tur nogalināja vairāk nekā 360 cilvēku.

Pasākumu kopā ar nogalināto radiniekiem apmeklēja arī Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs. Pasākuma laikā tika atskaņots festivālā pēdējais izskanējušais skaņdarbs.

Izraēlā sieviete sēro ar sava tuvinieka portretu
Izraēlā sieviete sēro ar sava tuvinieka portretu

Savukārt ķīlnieku radinieki šajā dienā vēlreiz izmanto izdevību, lai atgādinātu, ka viņu mīļie jau gadu atrodas "Hamās" gūstā, un pieprasītu valdībai darīt vairāk, lai viņus beidzot atbrīvotu.

2023. gada 7. oktobrī teroristu iebrukums Izraēlā sākās agri no rīta. Vispirms "Hamās" no Gazas joslas uz Izraēlas dienvidiem izšāva aptuveni 5000 raķešu, bet pēc tam tūkstošiem bruņotu teroristu pārrāva uz Gazas joslas un Izraēlas robežas izbūvēto žogu un devās asiņainā karagājienā, sarīkojot slaktiņus gan tuvējās apdzīvotajās vietās, gan deju mūzikas festivālā, ko apmeklēja vairāki tūkstoši cilvēku.

Teroristi nogalināja 1191 cilvēku, pārsvarā civiliedzīvotājus, un ievainoja vairāk nekā 4800 cilvēku. Ir dokumentēti arī simtiem izvarošanas un seksuālas vardarbības gadījumu.

Izraēlu kritizē par civiliedzīvotāju nogalināšanu Gazā

251 cilvēku sagūstīja un aizveda uz Gazu. Līdz šim ir izdevies atbrīvot tikai nelielu daļu no viņiem, bet vairāki desmiti ķīlnieku tiek uzskatīti par mirušiem. Saskaņā ar Izraēlas izlūkdienestu aplēsēm "Hamās" gūstā joprojām atrodas 101 cilvēks, bet nav zināms, kāds ir viņu stāvoklis.

Ja pirmajās nedēļās pēc "Hamās" iebrukuma Izraēlas sabiedrībā valdīja liela vienotība un arī starptautiskā sabiedrība atbalstīja Izraēlu, tad gadu vēlāk situācija ir būtiski mainījusies.

Atbildot uz "Hamās" iebrukumu, Izraēla uzsāka karu Gazā, kurā līdz šim ir nogalināti vairāk nekā 40 000 cilvēku, no kuriem vairums ir civiliedzīvotāji. Miljoniem Gazas iedzīvotāju ir zaudējuši mājas; nelielā, bet ārkārtīgi blīvi apdzīvotā teritorija ir nopostīta.

Izraēla ir saņēmusi daudz pārmetumu par savu kara taktiku, virkne valstu ir apsūdzējušas Izraēlu genocīdā pret palestīniešiem, bet visā pasaulē regulāri notiek plašas demonstrācijas palestīniešu atbalstam.

Berlīnes sinagogā cilvēki apskāvušies, pieminot 7. oktobra slaktiņa upurus
Berlīnes sinagogā cilvēki apskāvušies, pieminot 7. oktobra slaktiņa upurus

Pēdējā gada laikā pasaulē ir pastiprinājies arī antisemītisms. Piemēram, ASV laikā no pagājušā gada 7. oktobra līdz šī gada 24. septembrim ir reģistrēti vairāk nekā 10 000 antisemītisku incidentu. Tas ir par 200% vairāk, salīdzinot ar to pašu laika posmu gadu iepriekš. Arī Eiropā ir reģistrēts ievērojami lielāks skaits antisemītisku uzbrukumu.

Karš ir sašķēlis Izraēlas sabiedrību

Neraugoties uz plašo kritiku, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu joprojām uzstāj, ka ir jāsasniedz kara mērķis – pilnībā iznīcināt "Hamās", lai novērstu vēl viena 7. oktobra atkārtošanos.

Karš Gazā ir sašķēlis arī Izraēlas iedzīvotājus. Ja viena daļa atbalsta kara turpināšanu, uzsverot, ka tas ir jādara vairāk nekā 700 kritušo izraēliešu karavīru vārdā, tad otra puse pieprasa Netanjahu noslēgt vienošanos par uguns pārtraukšanu, lai panāktu visu ķīlnieku nogādāšanu mājās.

Daļa sabiedrības uzskata, ka šis karš ir nekavējoties jāizbeidz, jo tas ir nonācis strupceļā. Šo viedokli pārstāv arī bijušais Izraēlas parlamenta Kneseta priekšsēdētājs Avrahams Burgs.

"Lai ko Izraēla būtu nodarījusi palestīniešu tautai kopš 1948. gada līdz pat mūsdienām, ieskaitot gandrīz sešas desmitgades ilgušo okupāciju, lai ko mēs būtu nodarījuši – apvainojuši, pazemojuši, okupējuši un atņēmuši īpašumus –, tas ne mazākajā mērā neattaisno "Hamās" pastrādātos šausminošos noziegumus pret cilvēci," uzsver Burgs.

"No otras puses, lai ko "Hamās" izdarīja 7. oktobrī – zvērības, noziegumus, izvarošanas, nolaupīšanas, slepkavības, slaktiņu –, lai ko viņi izdarīja, tas neattaisno atriebības politiku, ko Izraēla uzsāka pret Gazu un nogalināja tik daudz nevainīgu cilvēku ceļā uz ļoti neskaidru, nenoteiktu stratēģiju. Šie abi nodarījumi neizlīdzina viens otru," Burgs secina sarunā ar "Times Radio".

Izraēlai jācīnās vairākās frontēs

Taču tagadējais premjerministrs Netanjahu stingri iestājas par to, ka karš ir jāturpina līdz "pilnīgai uzvarai".

Izraēla pašlaik cīnās ne tikai Gazā, bet arī Libānā, kur darbojas vēl viens ebreju valsti apdraudošs ienaidnieks – radikālais grupējums "Hizbullāh", kas kopš pagājušā gada 7. oktobra uz Izraēlas ziemeļiem ir izšāvis tūkstošiem raķešu.

Izraēla uz to atbildēja, pirms dažām nedēļām uzsākot militārās operācijas pret "Hizbullāh", īsā laikā likvidējot grupējuma nozīmīgākos līderus.

Joprojām nav mazinājušās bažas par iespējamo karu starp Izraēlu un tās galveno ienaidnieci Irānu, kas pirms nedēļas uzbruka Izraēlai ar gandrīz 200 ballistiskajām raķetēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti