Helsinki apsūdz Maskavu, ka tā sekmē migrantu masveida došanos uz Somiju. Somijas valdība norāda – nekas neliecina, ka Maskava to pārtrauks.
"Tagad, kad robežas slēgšanu pagarinām par vēl diviem mēnešiem, vēlamies Krievijai un trešo valstu pilsoņiem signalizēt – Somijas robeža nav atvērta.
Somija nepakļausimies spiedienam, un rīkosimies mērķtiecīgi un efektīvi," uzsver Somijas iekšlietu ministre Mari Rantanena.
Somija slēdza sauszemes robežu ar Krieviju pagājušā gada beigās. Valdība norādīja, ka Krievijas organizētā migrācija rada nopietnus draudus Somijas nacionālajai drošībai un sabiedriskajai kārtībai, un pastāv risks, ka tā atsāksies, ja robeža tiks atvērta.
Iekšlietu ministre arī pauda – ir pamats uzskatīt, ka šī situācija turpināsies vēl kādu laiku un simtiem vai pat tūkstošiem migrantu pašlaik uzturas netālu no robežas Krievijas pusē un gaida iespēju šķērsot robežu.
KONTEKSTS:
Pēdējā laikā arvien pieaudzis migrantu skaits, kas caur Krieviju ierodas pie Somijas robežas un lūdz patvērumu.
Drošības eksperti uzskata, ka Krievija uz robežas ar Somiju izmanto hibrīdkara taktiku, atkārtojot migrācijas krīzes izraisīšanas scenāriju, kāds tika pielietots uz Baltkrievijas robežas ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, un cenšoties destabilizēt NATO.
2023. gada 18. novembrī Somija slēdza četrus no astoņiem robežšķērsošanas punktiem uz robežas ar Krieviju, bet 28. novembrī valdība nolēma slēgt pēdējo robežšķērsošanas punktu. Vēlāk Somija uz mēnesi pilnībā slēdza robežu ar Krieviju, un šis lēmums vairākkārt pagarināts.
1340 kilometrus garā Somijas robeža ar Krieviju ir ES ārējā robeža un NATO austrumu flangs.