Baidens pievērsās Krievijas draudiem, norādot, ka brīdī, kad Krievijas diktators Vladimirs Putins uzsāka karu Ukrainā, Putins cerējis Eiropu un NATO sašķelt. Taču līdz ar Zviedrijas pievienošanos aliansei NATO ir vienotāka, apņēmīgāka un dinamiskāka nekā jebkad agrāk, uzskata Baidens.
Viņš arī atgādināja, ka nesūtīs ASV karavīrus uz Ukrainu, kā arī uzsvēra nepieciešamību panākt vienošanos par palīdzību Ukrainai.
"Ja kāds šeit domā, ka Putins apstāsies pie Ukrainas, es varu apliecināt, ka viņš to nedarīs. Bet Ukraina... Ukraina var apturēt Putinu… ja mēs stāvēsim kopā ar Ukrainu un nodrošināsim ieročus, kas tai nepieciešami, lai sevi aizstāvētu. Tas ir viss. Tas ir viss, ko Ukraina prasa. Es to saku Kongresam – mums ir jāstāv Putinam pretī. Atsūtiet man divu partiju nacionālās drošības likumprojektu. Vēsture burtiski skatās. Ja ASV aiziet… Tas pakļaus Ukrainu riskam. Eiropa ir apdraudēta. Brīvā pasaule tiks apdraudēta, mudinot citus darīt to, ko viņi vēlas, nodarot mums ļaunu. Mans vēstījums prezidentam Putinam, kuru pazīstu jau ilgu laiku, ir vienkāršs – mēs nekur neaiziesim," sacīja Baidens.
Tāpat tika skarts jautājums par situāciju Gazas joslā. Baidens paziņoja, ka ir pavēlējis ASV armijai izveidot Gazas joslā pagaidu ostu humānās palīdzības piegādēm. Tāpat viņš atkārtoja, ka Izraēlai ir tiesības sevi aizsargāt, taču tai jārūpējas arī par civiliedzīvotājiem. Joprojām ASV ar partneriem strādājot pie pamiera un ķīlnieku atbrīvošanas vienošanās. Gazas jautājums Baidenam ir ļoti būtisks pirms vēlēšanām, jo kritika par Baidena politiku šajā jautājumā pieaug.
Baidens ar šo runu arīdzan centās kliedēt bažas par viņa vecumu, jo viņš ir vecākais Baltā nama saimnieks ASV vēsturē. Par viņa apņēmību liecināja arī Baidena runas maniere – prezidents zāli uzrunāja skaļi, pārliecinoši un enerģiski.
"Problēma, ar ko saskaras mūsu nācija, nav tas, cik veci esam, bet gan, cik vecas ir mūsu idejas," pavēstīja Baltā nama saimnieks.
Baidena runā ne vienu reizi vien atbalsojās saspringtā priekšvēlēšanu cīņa starp viņu un republikāni Donaldu Trampu. Baidens uz Trampu atsaucās 13 reizes, taču pārsvarā lietoja formulējumu "mans priekštecis", nenosaucot Trampa uzvārdu. Īpaši viņš uzsvēra sava priekšteča izteikumus par Krievijas mudināšanu iebrukt NATO valstīs. Kā arī piesauca Trampa lomu 6. janvāra Kapitolija nemieros.
Baidens, protams, cenšas panākt to, lai Tramps netiktu pārvēlēts, tādēļ norādīja uz riskiem, ko Tramps rada. ASV prezidents uzsvēra, ka ASV demokrātija ir pakļauta "uzbrukumam", tādēļ viņš vēloties pamodināt Kongresu un brīdināt amerikāņu tautu par briesmām.
Baidens vērsa uzmanību uz to, ka Tramps klanoties Krievijas diktatoram Putinam, bet Baidens to negrasās darīt.
"Mana dzīve man ir iemācījusi pieņemt brīvību un demokrātiju. Nākotne, kas balstīta pamatvērtībās, kas ir definējušas Ameriku. Godīgums, pieklājība, cieņa, vienlīdzība. Cienīt visus, dot visiem godīgu iespēju, nedot naidam patvērumu. Tagad citi mana vecuma cilvēki to redz savādāk – amerikāņu stāstu par aizvainojumu, atriebību un izrēķināšanos. Tas neesmu es," viņš pauda.
Protams, ka plaša daļa sarunās veltīta iekšpolitiskiem jautājumiem. Viens no tiem ir ekonomika. Baidens Kongresā savā runā centās uzsvērt ASV ekonomikas spēku, norādot uz valsts atveseļošanos pēc pandēmijas. Viņš norādīja, ka, stājoties amatā, mantojis ekonomiku, kas atradusies ne visai labā stāvoklī, bet tagad ASV ekonomiku burtiski apskaužot pārējā pasaule. Viņš arī aicināja noteikt nodokli ASV bagātniekiem.
Baidens piesauca tiesības uz abortu jeb jautājumu, kas jau ilgstoši bijis aktuāls ASV, vairākiem štatiem pēdējā laikā lemjot par abortu ierobežojumiem. Prezidents nosodīja abortu pretiniekus, sakot, ka viņiem nav ne jausmas, kāds ir sieviešu spēks Amerikā.
Tāpat ASV prezidents pievērsās migrācijas krīzes jautājumam, kas vēlētājiem ir kļuvis par ļoti būtisku, un tieši migrācijas problēmas tiek minēts kā galvenais republikāņu aizbildinājums tam, kādēļ joprojām Kongresā nav pieņemta Ukrainas atbalsta pakete. Baidens iepazīstināja ar viņa administrācijas paveikto darbu robežu drošības reformu jomā. "CNN" februārī veiktā aptauja liecina, ka tikai 30% amerikāņu ir apmierināti ar Baidena darbu šīs problēmas risināšanā.
Uzrunas laikā parasti klātesošas ir ne tikai augstākās amatpersonas, bet arī dažādi viesi, kas tiek izvēlēti atbilstoši tam, ko prezidents savā runā pieminēs. Un tādēļ, piemēram, šoreiz viesu vidū bija sievietes, kuras ir cīnījušās par abortu tiesībām, Krievijā ieslodzītā amerikāņu reportiera Evana Gerškoviča vecāki un teroristu grupējuma "Hamās" sagrābto ķīlnieku ģimenes.