Lielbritānijas grautiņi: Kas ir cilvēki un organizācijas, ko vaino cilvēku musināšanā?

Lielbritānijas kārtībsargi nu jau aptuveni nedēļu ilgajos grautiņos vaino galēji labējos spēkus, kā arī galēji labējo un islamofobiski noskaņoto Angļu aizsardzības līgu (EDL) un tās kādreizējo līderi Tomiju Robinsonu. Viņš šobrīd, visticamāk, uzturas pieczvaigžņu viesnīcā Kiprā, kur izvairās ne tikai no tiesas sēdes un apcietinājuma Lielbritānijā, bet arī musina tautu uz grautiņiem, izmantojot platformu "X". 

Plaši grautiņi Lielbritānijā sākās pēc tam, kad 17 gadus vecs Velsā dzimis ruandiešu izcelsmes puisis deju nodarbības laikā Sautportā, Anglijas ziemeļrietumos, nodūra trīs meitenes – deviņu, septiņu un sešu gadu vecumā. Vēl pieci bērni tika smagi ievainoti.

Lielbritānijā šobrīd postošākie grautiņi 13 gadu laikā

Šobrīd notiekošie grautiņi Lielbritānijā ir postošākie kopš 2011. gada tā dēvētajiem Londonas nemieriem. Tie savulaik sākās pēc tam, kad policija nošāva vietējo melnādaino vīrieti Marku Duganu. Drīz vien tauta neapmierinātību ar notikušo izrādīja protestos un arī vairākās vardarbīgās sadursmēs ar policiju.

Tika dedzināti policijas transportlīdzekļi, nopostīti divstāvu autobusi un vairākas ēkas, tostarp veikali un kafejnīcas.

Arī 2024. gadā vairākās pilsētās nekārtību laikā demonstranti sapostījuši teju visu savā ceļā – pret kārtībsargiem gan metuši ķieģeļus, gan arī raidījuši signālraķetes, dedzinājuši automašīnas, izlaupījuši ceļā esošos veikalus un kafejnīcas, uzbrukuši mošejām un vismaz divām viesnīcām, kurās iepriekš uzturējās patvēruma meklētāji.

Šonedēļ kāds 19 gadus vecs puisis kļuva par pirmo personu, kurai piespriests cietumsods saistībā ar nemieriem,  – otrdien tiesa lēma, ka viņš cietumā pavadīs divus mēnešus.

Vēl viens vīrietis notiesāts pēc tam, kad viņš atzina, ka svētdien pie viesnīcas Roterhemā, Anglijas ziemeļu daļā, kurā bija izmitināti patvēruma meklētāji, uzbrucis policistam.

Tieslietu ministre Heidija Aleksandra "BBC Radio 4" ēterā pavēstīja, ka valdība nekārtību cēlājiem ir atbrīvojusi papildu 500 vietas cietumos.

Lai arī maldīgu informāciju par Sautportas uzbrucēju izplatījuši un uz naidu internetā kurinājuši dažādi sabiedrībā pazīstami un gana pretrunīgi vērtēti cilvēki, tostarp ASV miljardieris Īlons Masks un amerikāņu sociālo mediju personība Endrū Teits, kārtībsargi nekārtību organizēšanā galvenokārt vainoja cilvēkus, kas saistīti ar nu jau likvidēto, pirms 15 gadiem dibināto Angļu aizsardzības līgu (EDL), kas ir galēji labēja islamofobiska organizācija un kuras atbalstītāji saistīti ar futbola huligānismu.

Kas ir Angļu aizsardzības līgas dibinātājs Robinsons?

Angļu aizsardzības līgas dibinātājs ir Tomijs Robinsons jeb īstajā vārdā Stīvens Jakslijs-Lenons. Un, lai gan jau vairāk nekā 10 gadus viņš ar šo organizāciju vairs nav saistīts, arī Robinsons sociālajos tīklos izplatījis dezinformāciju un musinājis tautu uz grautiņiem.

41 gadu vecais aktīvists ir dzimis Anglijas pilsētā Lutonā un jau agrā jaunībā pievērsies noziedzībai. 

Saraksts ar dažādām apsūdzībām un likumpārkāpumiem viņa biogrāfijā ir garš. Robinsons nonācis nepatikšanās, gan pateicoties futbola huligānismam, gan ceļojot uz ASV ar citam cilvēkam piederošu pasi. Viņš ir arī notiesāts un apcietināts par krāpšanu, apsūdzēts par narkotiku lietošanu un glabāšanu, kā arī antisociālu un sabiedrību apdraudošu uzvedību un nepakļaušanos tiesas pavēlēm.

No 2005. līdz 2019. gadam viņš jau bija izcietis četrus cietumsodus un ilgu laiku slēpa savu kriminālo pagātni, izvēloties dažādus pseidonīmus. Beigu beigās viņš gan nolēma pieturēties tikai pie viena jeb Tomija Robinsona vārda.

Robinsona savulaik vadītās Angļu aizsardzības līgas biedri 2011. gadā tika notiesāti par mošeju spridzināšanas plānu, un grupējums bija saistīts pat ar Norvēģijas galēji labējo teroristu Andersu Breivīku. Pats Robinsons 2013. gadā šo organizāciju pameta, paužot bažas par "galēji labējā ekstrēmisma draudiem".

Taču aktīvistam Robinsonam arī piedēvē sakarus ar Maskavu. Viņš saņēmis vairāk nekā 2 miljonus sterliņu mārciņu ziedojumos un sponsorējumos – galvenokārt no ārvalstu avotiem, kas saistīti ar Kremli vai Izraēlu. 

2020. gadā Robinsons arī apmeklējis Krieviju. Tur viņš apciemoja Maskavu un Sanktpēterburgu. Sanktpēterburgā viņš piedalījās konferencē ar nosaukumu "Vara un tirgus", kur uzstājās ar prezentāciju, kuras nosaukums bija "Lielbritānijas izvarošana". Tās ietvaros Robinsons pievērsās tam, ko viņš dēvēja par "džihāda izvarošanas bandām", atsaucoties uz vīriešu grupām, kas Apvienotajā Karalistē notiesāti par seksuāliem noziegumiem pret meitenēm. 

Atrodoties Krievijā, viņš arī uzņēma epizodi Krievijas oligarham Konstantīnam Malofejevam piederošajam kanālam "Tsargrad TV". Zināms, ka šis oligarhs ir cieši saistīts ar Aleksandru Duginu un 2014. gadā bija iesaistīts nelikumīgu paramilitāru grupējumu finansēšanā un organizēšanā Ukrainā.

Vēl nesenā pagātnē Robinsons lietotnē "X" dalījies ar ierakstiem, kuros kritizējis ASV palīdzību Ukrainai, mēģinājis saistīt "Daīš" jeb "Islāma valsts" kaujiniekus ar Ukrainu, atbalstījis britu politiķa Naidžela Farāža apgalvojumus, ka karu Ukrainā "izprovocējusi NATO", un pat saucis Ukrainas atbalstītājus par "nacistiem".

Uz naidu musina attālināti no kūrorta Kipras salā

Arī šobrīd Lielbritānijā viņam draud arests par tiesas pavēles nepildīšanu un nepatiesas informācijas izplatīšanu par kādu bēgli no Sīrijas. 

Lenons jeb Tomijs Robinsons ne tikai neieradās tiesas sēdē, kur šī lieta tika skatīta, bet arī pameta valsti tiesas prāvas priekšvakarā. Šobrīd viņam dots laiks līdz oktobra sākumam, lai apstiprinātu, ka viņš brīvprātīgi ieradīsies uz nākamo tiesas sēdi.

Mediji vēsta, ka Robinsons šobrīd, visticamāk, uzturas Kiprā. Medijos jau noplūdis video, kurā viņš redzams, atpūšoties pie baseina pieczvaigžņu viesnīcā kūrortpilsētā Aijanapā.

Kipras policija trešdien paziņoja, ka ir gatava palīdzēt saviem britu kolēģiem saukt pie atbildības Robinsonu, kurš, iespējams, atpūšoties šajā kūrortā, paralēli internetā kūdījis Lielbritānijas sabiedrību uz vardarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti