Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāve Mao Nina nesniedza sīkāku informāciju par šo lēmumu – tikai norādīja, ka tas atbilst attiecīgajām valsts noslēgtajām starptautiskajām konvencijām.
Pekina pavēstīja, ka tiks izbeigti arī visi jau līdz šim uzsāktie, taču vēl nepabeigtie adopcijas procesi ar ārvalstu pilsoņiem.
Adopcija – daļa no cīņas ar pārapdzīvotību
Lai cīnītos ar pārapdzīvotību, 1979. gadā Ķīnā ieviesa ļoti pretrunīgi vērtēto "Viena bērna politiku" – ģimenē drīkstēja būt tikai viena atvase. Tas piespieda daudzas ģimenes atteikties no saviem bērniem.
Ja saimē tomēr auga vairāk par vienu bērnu, vecākiem par to draudēja ne tikai naudas sods, bet atsevišķos gadījumos – arī risks zaudēt darbu.
Starptautiskā adopcija valstī oficiāli apstiprināta 90. gados. Kopš tā laika ārvalstnieki savās ģimenēs pieņēmuši vismaz 150 tūkstošus bērnu no Ķīnas. Jaunās ģimenes parasti apmeklē valsti un tad atgriežas mājās jau ar pieņemto atvasi.
Visbiežāk bērnus adoptējuši ASV pilsoņi, veidojot 29% no visa ārvalstu audžuģimeņu kopskaita.
Laikaposmā no 1999.-2023. gadam ASV tādā veidā nonākuši 82 674 ķīniešu bērni, atsaucoties uz ASV Valsts departamenta teikto, vēstīja amerikāņu medijs CNN.
Ķīnas izveidotā adopcijas programma savulaik kritizēta
Valsts starptautiskā adopcijas programma gan dažādos laikos ir smagi kritizēta. Tā, piemēram, 2013. gadā Ķīnas policija izglāba 92 nolaupītus bērnus un arestēja vairākus cilvēkus, kuri turēti aizdomās par dalību starptautiskā cilvēku tirdzniecības tīklā.
Janvārī Dānijas vienīgā ārzemju adopcijas aģentūra paziņoja, ka pārtrauc darbu pēc tam, kad sabiedrībā pieauga bažas par safabricētiem dokumentiem un procedūrām. Norvēģijas augstākā regulatīvā iestāde ieteica uz diviem gadiem pārtraukt adopcijas no ārvalstīm, kamēr tiek veikta izmeklēšana par vairākiem gadījumiem.
Ķīnā arvien samazinās dzimstība
Ķīnas lēmums – lai arī pēkšņs, tomēr nav pārsteidzošs. Valstī arvien samazinās dzimstība. Jaundzimušo skaits 2023. gadā samazinājās līdz 9,02 miljoniem, un kopējais iedzīvotāju skaits samazinās jau otro gadu pēc kārtas.
Starptautisko adopciju Ķīna apturējusi arī iepriekš. Tas notika COVID-19 pandēmijas laikā. Vēlāk valdība atsāka ļaut adoptēt tos bērnus, kuri bija saņēmuši ceļošanas atļauju pirms 2020. gada.