Nīderlandes Aizsardzības ministrija informēja, ka Rumānijas mācību centrs iznīcinātājus vispirms izmantos zināšanu atsvaidzināšanas kursam nolīgtajiem instruktoriem un pēc tam sekos pilotu apmācības. Lidmašīnas tehniskā kārtībā uzturēs ASV bāzētais ražotājs "Lockheed Martin", kas vienlaikus arī nodrošinās apmācību. Lidmašīnas pagaidām paliks Nīderlandes īpašumā, un ar tām lidos tikai NATO teritorijā.
Nīderlande mācību mērķiem nodrošinās no 12 līdz 18 iznīcinātājus F-16, bet pagaidām nav zināms, kad tiks piegādāti pārējie.
Pēc Ukrainas gaisa spēku pārstāvja teiktā, plānots, ka šādas mācību bāzes nākotnē tiks izveidotas arī Ukrainas teritorijā.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jau pateicies Nīderlandei un tās premjeram Markam Ritem par lidmašīnu nosūtīšanu un paudis cerību, ka tās ļoti drīz sasniegs Ukrainu. Vēl pirms šī paziņojuma viņš mudināja sabiedrotos nodrošināt Ukrainas armijai tālas darbības raķetes un iznīcinātājus, lai izbeigtu pata situāciju frontē.
Ukrainas pilotu apmācības sākās Dānijā šī gada augustā sadarbībā ar citām tā dēvētās "iznīcinātāju koalīcijas" valstīm. Lai gan pilotu apmācība ir uzņēmusi apgriezienus, tiek lēsts, ka pirmie Ukrainas piloti nebūs gatavi ar tiem lidot ātrāk kā nākamā gada vasarā.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un 2022. gada rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, bet 2023. gada vasarā sākās jauns Ukrainas pretuzbrukums.
Pretuzbrukuma gaitu apgrūtina efektīvu uzbrukuma ieroču trūkums, mīnu lauki un Krievijas okupācijas spēku nocietinātās pozīcijas.