Piekāpjoties protestētājiem, Gruzijā valdošā partija atsauc «ārvalstu aģentu» likumprojektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Gruzijā valdošā partija "Gruzijas sapnis" paziņojusi, ka nevirzīs tālākai izskatīšanai parlamentā tā dēvēto "ārvalstu aģentu" likumprojektu.

Līdz ar to partija ir piekāpusies iedzīvotājiem, kuri arī aizvadītajā naktī protestēja galvaspilsētā Tbilisi un citviet Gruzijā.

Piekāpjoties protestētājiem, Gruzijā valdošā partija atsauc «ārvalstu aģentu» likumprojektu
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Valdošā partija negribot pieļaut sabiedrības šķelšanos

Partija "Gruzijas sapnis" un tās sabiedrotie parlamentā ceturtdien no rīta izplatīja kopīgu paziņojumu, kurā informēja, ka atsauc no parlamenta darba kārtības likumprojektu, kas paredzēja pasludināt par ārvalstu aģentiem organizācijas un medijus, kuri vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm.

Paziņojumā bija teikts, ka likumprojekts izraisīja viedokļu atšķirības sabiedrībā. Valdošie spēki arī apsūdzēja opozīcijas partijas melu un maldu izplatīšanā par likumprojektu, tādējādi noskaņojot lielu daļu sabiedrības pret ieceri.

"Gruzijas sapnis" īpaši nosodīja likuma iniciatīvas dēvēšanu par "Krievijas likumu", kas daudzos Gruzijas iedzīvotājos esot radījis nepamatotas bažas par valsts novirzīšanos no eirointegrācijas ceļa.

Paziņojumā arī teikts, ka valdība tuvākajā laikā mēģinās sabiedrībai labāk izskaidrot strīdus izraisījušā likumprojekta mērķus un to, kāpēc tas bija svarīgs, lai nodrošinātu caurskatāmību ārvalstu ietekmei Gruzijā.

Tbilisi notikušas plašas sadursmes

Valdošā partija savu lēmumu paziņoja pēc tam, kad pagājušajā naktī Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi pie parlamenta ēkas atkal sapulcējās vairāki desmiti tūkstoši protestētāju. Viņi mēģināja aplenkt parlamentu, lai bloķētu ēkas ieejas. Drīz pēc tam sākās sadursmes, kuru laikā policija izmantoja asaru gāzi un ūdensmetējus. Vairākus protestētājus aizturēja.

 

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili vēl dažas stundas pirms valdošās partijas paziņojuma par likumprojekta atsaukšanu intervijā sacīja, ka vairākums Gruzijas iedzīvotāju ir pret valsts virzību autoritārisma virzienā un vēlas tuvināties Eiropas Savienībai, kas tuvākajos mēnešos izlems, vai piešķirt Gruzijai bloka kandidātvalsts statusu.

"Šāds likums ir tiešs šķērslis kandidātvalsts statusa saņemšanai. Tāpēc cilvēki iziet ielās, jo viņi zina, ka šis likums attālinātu mūs no ambīcijām pievienoties Eiropas Savienības, un mēs to nedrīkstam pieļaut," norādīja Zurabišvili.

Zelenskis izsaka pateicību Gruzijas tautai par atbalstu Ukrainai

Eiropas Savienības delegācija Gruzijā apsveica "Gruzijas sapņa" lēmumu atsaukt pretrunīgo likumprojektu un aicināja visas parlamentā pārstāvētās politiskās partijas atsākt darbu pie reformām, kas ir nepieciešamas, lai saņemtu bloka dalībvalsts statusu.

Protestētājus Gruzijā trešdien vakarā ar video starpniecību uzrunāja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš pateicās viņiem par atbalsta paušanu Ukrainai, demonstrācijās piedaloties ar Ukrainas karogiem un dziedot Ukrainas himnu.

"Tas apliecina cieņu Ukrainai, tāpēc es vēlos paust savu vislielāko cieņu Gruzijai. Nav neviens ukrainis, kurš nenovēlētu panākumus mums draudzīgajai Gruzijai. Demokrātiskus panākumus. Eiropas panākumus.

Mēs vēlamies pievienoties Eiropas Savienībai, un mēs tur būsim. Mēs vēlamies, lai Gruzija pievienotos Eiropas Savienībai, un esmu pārliecināts, ka tas izdosies," sacīja Zelenskis.

Neraugoties uz Gruzijas valdības nevēlēšanos paust skaidru atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju, vairākums Gruzijas iedzīvotāju pauž solidaritāti Ukrainai.

KONTEKSTS:

Gruzijā plašos protestus raisīja valdības iecerētais likumprojekts par "ārvalstu aģentiem". Tas paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm. Par atteikšanos no reģistrēšanās "ārvalstu aģentu" reģistrā varēs uzlikt 25 000 laru jeb 8800 eiro lielu naudas sodu.

Gruzijas premjerministrs Iraklijs Garibašvili, kura pārstāvētā partija "Gruzijas sapnis" atbalsta šo likumprojektu, apgalvoja, ka Gruzijas sabiedrībai ir jāzina, kuras organizācijas saņem ārvalstu finansējumu. Likumprojekta pretiniekus viņš nosaucis par spiegiem.

Likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012. gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Pret likumprojektu iebilda Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas īpašā uzrunā paziņoja, ka protestētāji pārstāv brīvo Gruziju.

Rietumvalstis brīdināja Gruzijas valdību, ka likumprojekta pieņemšana būs nopietns šķērslis Gruzijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti