Pēc viņu domām, Krievijas armijas komandieri, visticamāk, izvēlēsies vienu primāro uzbrukumu virzienu vasaras ofensīvai, par kuras iespējamību iepriekš brīdinājušas Ukrainas varasiestādes.
Krievijas papildspēki nav pietiekami apmācīti
Tikmēr Ukrainas aizstāvji ziņo par situācijas stabilizāciju Vovčanskā, kas atrodas aptuveni 60 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Harkivas pilsētas.
ISW pētnieki savā ziņojumā norādījuši, ka pēdējo 6–8 mēnešu laikā Krievijas armijas operatīvās un stratēģiskās dzīvā spēka rezerves tika papildinātas ar 60 tūkstošiem karavīru.
Domnīcas pētnieki gan pauž, ka Krievijas spēki, visticamāk, nav pietiekami apmācījuši un aprīkojuši šīs rezerves, ņemot vērā to, ka iepriekš tās galvenokārt izmantoja, lai skaitliski papildinātu vienības, kas veic uzbrukuma operācijas.
Domnīcas pētnieki uzskata, ka Krievijas armijas operatīvā un stratēģiskā līmeņa rezerves, visticamāk, nav spējīgas darboties kā pirmā ešelona iespiešanās spēki vai otrā ešelona ekspluatācijas spēki, kas varēt veikt efektīvus plaša mēroga kombinēto ieroču uzbrukumus vairākos frontes posmos.
Ukrainai noderētu "F-16" lidmašīnas
Līdz ar to domnīcas pētnieki norāda, ka Krievijas armijas komandieri, visticamāk, būs spiesti aprobežoties ar vienu frontes posmu koordinētas liela mēroga uzbrukuma operācijas īstenošanai vasarā.
Tikmēr Ukrainas bruņoto spēku dronu triecienbataljona 92. speciālās brigādes komandieris Jurijs Fedorenko paziņojis par situācijas stabilizēšanos Harkivas apgabala pilsētā Vovčanskā, kur maijā vidū bija ienākušas vairākas Krievijas iebrucēju grupas.
"[Vovčanskā] turpinās smagas cīņas par katru pagrabu un katru māju. Svarīgi tas, ka ienaidniekam nesanāk virzīties tālāk uz priekšu. Aizsardzības spēki izsit iebrucējus no ieņemtajām pozīcijām un arī ņem Krievijas okupācijas spēku karavīrus gūstā.
Pašlaik aizsardzības spēki situāciju ir stabilizējuši un turpina pārņemt taktisko iniciatīvu. Ienaidnieks turpina aktīvi izmantot aviāciju. Šeit ir ļoti nepieciešamas "F-16" lidmašīnas, lai atņemtu ienaidniekam iespēju brīvi izmantot lielu skaitu savu lidmašīnu", intervijā telekanālam "Kiev24" sacīja Fedorenko.
Ukraina nostiprina spēkus Harkivas virzienā
Par panākumiem Krievijas spēku nemitīgo uzbrukumu atvairīšanā Harkivas apgabalā arī ziņo Ukrainas Aizsardzības spēku vienības, kas izvietotas gar pirmo apgabala aizsardzības līniju.
"Mēs apšaudījām kājniekus, bet mēs nezinām, cik viņu tur bija un cik no viņiem iznīcināti. Varētu būt, ka tur bija rota vai vads, vai diversantu grupa. Priekšējā līnijā esam cīnījušies jau gadu vai nedaudz ilgāk.
Esam iemācījušies izmantot minimālo munīcijas daudzumu un tajā pašā laikā nodarīt ienaidniekam maksimālos zaudējumus", stāsta Ukrainas armijas 42. mehanizētās brigādes karavīrs Oleksandrs.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ikvakara uzrunā tikmēr norādījis, ka Ukrainas aizstāvju darbību rezultātā Krievijas spēkiem neizdevās izvērst plašu uzbrukuma operāciju Harkivas apgabalā.
Zelenskis atzīmēja, ka Krievijas iebrucēju vienības tiek maksimāli atspiestas. Ukrainas līderis arīdzan uzsvēris, ka Harkivas virziens patlaban tiek nostiprināts ar Ukrainas armijas rezervēm.
KONTEKSTS:
Krievijas nepamatotais un Kijivas neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.
Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.
Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.
Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk Ukrainas civilajiem objektiem un mērķtiecīgi cenšas iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru.
2024. gada maijā Krievija sākusi ofensīvu Harkivas apgabalā, mēģinot pārraut Ukrainas aizsardzības līnijas, bet ukraiņi cenšas noturēt pozīcijas.