Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Izraēlā vadītāja Irina Rubinčika ar ģimeni Izraēlā dzīvo jau piecus gadus. Pēdējo no tiem viņa strādā par LIAA pārstāvniecības vadītāju šajā valstī.
"Šoks un pārsteigums protams ir tie divi vārdi, kas raksturo kopējo noskaņojumu. Plaši ir zināms un paši izraēlieši dzīvoja ar pārliecību, ka valsts aizsardzības sistēmas vienmēr ir gatavas. Bet šoreiz tas pārsteigums tiešām bija ļoti liels. Acīmredzot arī visgudrākajās sistēmās var atrast kādu caurumu," sacīja Rubinčika.
Taču, neskatoties uz notikušo, ikdienas dzīve Izraēlā nav paralizēta. Ielas ir tukšākas, izklaides un atpūtas vietas nedarbojas, bet sabiedriskais transports turpina kursēt, iestādes un veikali, kur nopirkt nepieciešamo, turpina darbu. Rubinčika stāstīja: "Veikali strādā. Vienīgais, ka tiešām tajos vakar bija manāmi pūļi un cilvēki sapirkās pārtiku ievērojami vairāk nekā ikdienā. Šodien jau mierīgāks, bet uz ielām mazāk mašīnu. Arī tas, ka sāka divreiz mazāk kursēt sabiedriskais transports, ir vērojams."
Rubinčikas galvenais novērojums – Izraēlas iedzīvotāji pastāvīgi dzīvo saspringtā atmosfērā, tādēļ gatavi dažādām krīzes situācijām. Turklāt darbojas arī apziņošanas sistēma.
"Ir tā saucamā "Israel Front Command" oficiāla aplikācija telefonā nolādējama. Tur var saņemt ziņas, kas notiek tavā apkārtnē, ja dalies ar savu GPS atrašanās vietu. Ļoti aktīvi strādā arī brīvprātīgie, brīvprātīgo grupas tiek veidotas zibenīgā ātrumā. Tiešām apbrīnoju izraēliešu vienotību un palīdzības garu un mīlestību vienam pret otru, kā viņi viens otram palīdz. Katrs otrais vismaz, ja ne gluži katrs, ir dienējis armijā,
tādēļ sagatavotība šādām situācijām ir ļoti augsta. Gan sievietes, gan vīrieši ātri reaģē, saglabā skaidru prātu, šoka stāvoklis neilgst ilgi, uzreiz plāno savu reakciju, darbības, skaidri zina, ko darīt," pastāstīja Rubinčika.
Zihronjaakovas pilsētu, kurā dzīvo Rubinčika, uzbrukums nav skāris, bet viņa atzina – bažas par savu un ģimenes drošību pastāv.
Rubinčika sacīja: "Uzreiz nāk prātā ivritā sauktais "mamad" – drošā istaba jeb bumbu patvertne, kas ir katrā mājā, pat daudzdzīvokļu mājās. Tas ir būvniecības standarts šeit – dzīvokļos un mājās ierīkot dzelzsbetona aizsargātu telpu, kur tik tiešām, kā pēdējie notikumi parādīja, ir droši paslēpties. Cilvēkus šīs telpas pasargāja no šāvieniem, no uguns, kur teroristi sadedzināja visu māju apkārt šai istabai, viss sadega, bet cilvēki tajā telpā palika dzīvi, izdzīvoja un atbrīvojās."
Ja situācija saasināsies, Rubinčika neizslēdz iespēju atgriezties Latvijā un jau konsultējusies par to ar Latvijas vēstniecību.
Kā informēja Latvijas vēstnieks Izraēlā Aivars Groza, kopš konflikta sākuma līdz pirmdienas pēcpusdienai pēc padoma vērsušies jau 88 Latvijas valstspiederīgie. Izraēlā pastāvīgi dzīvo aptuveni 5000 Latvijas valstspiederīgo, kuri labi zina, kā rīkoties šādās situācijās. Īslaicīgās darīšanās ieradušies vairāki desmiti cilvēku, kuri vēstniecībā konsultējas par iespēju atgriezties Latvijā.
"Izraēlas valdība ir apstiprinājusi, ka Benguriona lidosta strādā pilnā apjomā. Visi reisi notiek. Lido Turcijas reisi, Izraēlas aviokompānijas. "airBaltic" savu reisu ir atcēlis. Bet citas aviokompānijas lido. Mēs iesakām griezties pie aviokompānijas, kas atcēlusi reisu. Vakar viena mūsu pilsone aizlidoja uz Latviju caur Atēnām un Cīrihi, viņu pārlika citā reisā. Tie ir komercreisi, jākārto viss komerciāli. Nekādus klasiskos evakuācijas reisus, kur ierodas militārās lidmašīnas ar zemessargiem, vāc cilvēkus ar spiedzošiem bērniem, tas mums nav plānots un es domāju, ka to arī nevajadzēs."
Ja gadījumā šāds evakuācijas reiss būs nepieciešams, Ārlietu ministrija esot gatava to operatīvi nodrošināt. Visi cilvēki, kuri plāno doties uz Izraēlu, tiek aicināti reģistrēties konsulārajā reģistrā, lai vajadzības gadījumā ar viņiem varētu sazināties. Tāpat vēstniecība aicina šobrīd bez īpašas vajadzības uz Izraēlu nedoties un tūrisma braucienus atlikt uz vēlāku, piemērotāku brīdi.
KONTEKSTS:
Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.