Amerikas Savienotās Valstis (ASV) jau ir nosūtījušas savu jaunāko aviācijas bāzes kuģi ar 5000 jūrniekiem un kara lidmašīnām uz Vidusjūras austrumiem, demonstrējot spēku un atbalstu Izraēlai, kura iepriekš bija vērsusies pie Vašingtonas ar lūgumu tai piegādāt konkrētas ieroču sistēmas. Atsaucoties uz operatīvo drošību, netiek atklāts, par kādiem ieročiem ir runa, taču Baidena valdība norādīja, ka pie šī lūguma tiek strādāts.
Eiropā ir bažās par drošību. Vairakās valstīs – Lielbritānijā, Francijā, Spānijā, Itālijā ir pastiprināta policijas aizsardzība ap sinagogām un ebreju skolām. Valdības visā Eiropā baidās no antisemītisku aktu pieauguma, saprotot, ka kaujas starp Izraēlu un Irānas atbalstīto "Hamas" Gazā var nebeigties tik ātri. Lielākās aviokompānijas apturējušas lidojumus uz Izraēlu. Tikmēr daudzviet Eiropā, arī pie Eiropas Savienības (ES) ēkām izkārti Izraēlas karogi un vakarā ēkas tiek izgaismotas Izraēlas karoga krāsās.
ES ir apturējusi visu attīstības finansējumu palestīniešiem, kas tiks pārskatīts – gandrīz 700 miljoni eiro. Līdzīgi rīkojusies arī Vācija un Austrija, kas iesaldējušas gandrīz 150 miljonus eiro.
Eiropas līderu retorika ir viennozīmīgs "Hamas" uzbrukuma nosodījums – Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena to nosauca par "tīru terorismu", uzsverot, ka Izraēlai ir tiesības sevi aizstāvēt. Citi nosodījuši uzbrukumu, bet neko nav teikuši par Izraēlas pretuzbrukumu un iespējamo ieiešanu Gazas teritorijā. Tā ir nianse, kas atšķiras, – uzbrukums nosodīts, bet daži izvairās runāt par Izraēlas tiesībām atriebties un kāda ir "Hamas" iznīcināšanas cena.
Taču Rietumos ir daži, kas nav nostājušies Izraēlas pusē un kas nav nosodījuši "Hamas" uzbrukumu – pārsvarā tie ir kreisi noskaņoti politiķi. Ne tikai ASV, bet arī Eiropā, piemēram Londonā, notikuši palestīniešu atbalstītāju sarīkoti svētki un arī atbalsta demonstrācijas.
Ja paraugāmies uz valstīm ārpus Eiropas – to reakcija bijusi atšķirīga. Irānas prezidents ir apsveicis "Hamas" ar "uzvaru". Savukārt Indija, Singapūra, Kenija – līdzīgi kā Rietumi – sauc notikušo par terorismu.
Un ir arī laipotājvalstis – Ķīna ir atteikusies nosodīt "Hamas", arī Malaizija, Bangladeša, Dienvidāfrika un Indonēzija runā par vardarbības cēloņiem un ir kritiskāk noskaņotas pret Izraēlu.
KONTEKSTS:
Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.