Ukrainai atjaunināta valdība, bet prioritātes nemainīgas: valsts aizsardzība un energosistēmas drošība

"Varēsim efektīvāk reaģēt uz izaicinājumiem un rezultatīvāk strādāt uzvarai," tā Ukrainas premjers Deniss Šmihaļs izteicies pēc pagājušā nedēļā veiktajām plaša apmēra izmaiņām Ukrainas Ministru kabinetā.

Pēc pagājušā nedēļā notikušā valdības restarta, nomainot sešus ministrus, premjers Deniss Šmihaļs stājās Ukrainas parlamenta priekšā ar ziņojumu par turpmākajām valdības prioritātēm. Kā pirmā un svarīgākā pilna apmēra kara apstākļos saglabājas drošības stiprināšana.

Ukraina kāpina ieroču ražošanu

Kā ziņojumā Ukrainas Augstākajai Radai norādīja premjers - Ukrainai vajag vairāk ieroču no sabiedrotajiem un regulāras to piegādes. Tas attiecas uz pretgaisa aizsardzības ieročiem, munīciju, tālās darbības ieročiem un kara lidmašīnām.

"Ukrainai ir nepieciešama partneru atļauja mērķēt ar viņu ieročiem dziļi Krievijas iekšzemē. Visas "sarkanās līnijas" jau sen ir paša Putina pārkāptas," uzsver Šmihaļs.

"Pie šī jautājuma īpaši aktīvi sākusi strādāt jaunā Ārlietu ministrijas vadība ar Andriju Sibihu priekšgalā. Liekam lielas cerības uz šī darba rezultātu. Vēl viena atbilde uz drošības izaicinājumiem - militarās rūpniecības kompleksa stiprināšana.

Te ir daudz izdarīts. Pagājušā gadā ieroču ražošana trīskāršojusies, bet šogad astoņos mēnešos - divkāršojusies. Ražojam dronus, artilēriju, bruņutehniku, munīciju, ir panākumi raķešu programmā. "

Premjers pateicās par šiem labajiem sasniegumiem līdz šim par nozari atbildīgajam ministram Oleksandram Kamišinam, kas nupat atbrīvots no amata, un atzīmēja, ka jauno ministru Hermanu Smetaņinu sagaida virkne uzdevumu.

Tie ir stimulēt jaunas izstrādes un saīsināt periodu, kurā vietējā ražojuma ieroči nonāk līdz sērijveida ražošanai. Tāpat viņam būs jārūpējas arī par finansējuma piesaisti militārajai rūpniecībai, godīgu konkurenci tajā un sadarbības stiprināšanu ar partneriem.

Energoapgādes sistēmā veicinās decentralizāciju

Kā vēl vienu ar drošību saistītu jomu premjers pieminēja informācijas politiku - cīņu pret Krievijas dezinformāciju un viltus ziņām ne tikai Ukrainā, bet arī starptautiskajā arēnā. Tas būs jaunā Ukrainas kultūras un informātikas politikas ministra Mikolas Točicka darba lauks.

Turpinoties Krievijas nemitīgajiem uzbrukumiem Ukrainas energoapgādes sistēmai, ukraiņi stiprina savas pozīcijas arī šajā laukā.

"Otrais galvenais uzdevums - enerģētika. Te strādājam pēc noteikta algoritma, lai kompensētu zaudējumus, ko nodarījusi Krievija. Atjaunojam visu, ko ir iespējams atjaunot, attīstām decentralizētu ģenerāciju.

Šim mērķim esam palaiduši trīs tipu programmas. Iedzīvotājiem tie ir kredīti saules un vēja iekārtu uzstādīšanai. Katra mājsaimniecība var kļūt energoefektīva. Tāpat ir iespējas saņemt kredītus un grantus, lai daudzstāvu dzīvojamās ēkas būtu energonoturīgas," informē premjers Šmihaļs.

Ukraiņu mājās ir jābūt gaismai un siltumam

Dažādi kreditīti un citi atbalsta pasākumi paredzēti arī maziem, vidējiem un lieliem uzņēmējiem energoefektivitātes stiprināšanai un no kopējās elektropadeves sistēmas neatkarīgu energoavotu uzstādīšanai. Vienlaikus notiek sarunas ar partneriem par elektroenerģijas importa Ukrainā palielināšanu no 1,7 gigavatiem uz 2,2 gigavatiem.

Ziemā ukraiņu mājās ir jābūt gan gaismai, gan siltumam un ekonomikai jāstrādā, lai Ukraina varētu uzvarēt iebrucēju - uzsvēra Ukrainas premjers.

"Šī ziema būs ne mazāk grūta un, iespējams, visgrūtākā. Mēs nepārtraukti atjaunojam Krievijas teroristu iznīcināto civilo enerģētikas infrastruktūru. Bez pārtraukuma strādājam ar saviem partneriem. Ievedam dažādas iekārtas no visas pasaules, decentralizējam savu enerģētikas sektoru," teica Šmihaļs.

Kā trešo lielo valdības izaicinājumu viņš nosauca valsts finansiālo problēmu risināšanu. Šogad no ārvalstu sadarbības partneriem jau saņemti 24,5 miljardi ASV dolāru, bet kopējās šī gada vajadzības ir tuvu 38 miljardiem dolāru. Valdībai ir skaidrs rīcības plāns, kur ņemt atlikušo naudu gan valsts iekšējo vajadzību segšanai, gan armijas uzturēšanai.

Šobrīd parlamentā pirmajā lasījumā atbalstīti grozījumi šā gada budžetā, kas paredz nodokļu pieaugumu un citas izmaiņas, lai segtu deficītu šā gada budžetā. Šī nauda steidzami vajadzīga armijas uzturēšanai, jo budžetā jau septembrī var aptrūkties līdzekļi karavīru algām.

Cer uz kara bēgļu atgriešanos dzimtenē

Ceturtais valdības uzdevums ir cilvēkkapitāla noturēšana un palielināšana.

"Strādājam pie jautājuma, lai veidotu Ukraiņu vienotības ministriju. Tās galvenais uzdevums būtu atgriezt 7,5 miljonus cilvēku atpakaļ Ukrainā.

Ne piespiedu kārtā, bet ar perspektīvām. Katram piedāvāsim iespējas pašrealizēties mājās laimīgai dzīvei un labākai nākotnei."

Lai sekmētu pilna apmēra kara laikā izbraukušo atgriešanos, plānoti dažādi atbalsta pasākumi, tajā skaitā karā nopostīto mājokļu atjaunošana, kā arī ekonomikas stimulēšana un jaunu darba vietu radīšana.

Kā prioritāte atjaunotajam Ministru kabinetam saglabājas arī uzsāktais ceļš uz Ukrainas iestāšanos Eiropas Savienībā. Tā sasniegšanai Ukraina plāno maksimāli ātri adaptēt visu iekšējo valsts regulējumu, lai pilnībā atbilstu Eiropas Savienībā esošajiem likumiem un noteikumiem.

Šmihaļs paziņojis, ka Ukrainas mērķis esot būt gatavai dalībai Eiropas Savienībā ne vēlāk kā 2025. gada beigās. Citu valstu pieredze gan rāda, ka šis process prasa daudz vairāk laika un tuvāko gadu laikā Ukrainai būs grūti izpildīt visas ES prasības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti