Pēdējās diennakts laikā Ukrainas armijai izdevies iznīcināt teju tūkstoti iebrucēju, ap 100 tehnikas vienību, kā arī dot veiksmīgus triecienus ienaidnieka komandpunktiem un citiem objektiem.
ASV domnīcas "Kara studiju institūts" analītiķi secinājuši, ka pēdējās diennakts laikā Ukrainas armijas spēki veikuši pretuzbrukuma darbības vismaz četros frontes sektoros. Ukrainas bruņotie spēki turpina virzību Luhanskas apgabala Belogorivkā.
Tāpat pretuzbrukums turpinās netālu no Bahmutas, kur Ukrainas karaspēks pavirzījies par teju pusotru kilometru.
Pretuzbrukuma darbības tiek īstenotas arī pie Doneckas un Zaporižjas apgabalu robežas un pie Orihivas Zaporižjā. Analītiķi uzskata, ka Ukrainas spēki Zaporižjas apgabala rietumu daļā guvuši lokālus panākumus pretuzbrukumos uz dienvidrietumiem un dienvidaustrumiem no Orihivas. Lai gan vietām pārrauta Krievijas pirmā aizsardzības līnija, priekšā vēl citi nocietinājumi, un ienaidniekam joprojām ir lielas priekšrocības personāla, munīcijas un lidmašīnu skaita ziņā.
Pretzbrukuma darbību norisi apstiprināja arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, tomēr detaļas viņš nestāstīja.
"No mana viedokļa raugoties, Ukrainā notiek pretuzbrukuma un aizsardzības darbības. Kādā stadijā – es sīkāk neteikšu. Un es domāju, ka mēs to jutīsim. Es neuzticētos "Telegram" un Putinam. Mums vajadzētu uzticēties savām militārpersonām. Es viņiem uzticos. Es ikdienā sazinos ar mūsu dažādu virzienu komandieriem. Ar Sirski, Tarnavski, ar Moskaļovu, Najevu, Zaļužniju. Šobrīd visi ir pozitīvi noskaņoti," paziņoja Zelenskis.
Tikmēr militārais eksperts Sergejs Kuzans vērsa uzmanību uz to, ka Ukrainas militārpersonas pašlaik veic Krievijas aizsardzības zondēšanu pirms pretuzbrukuma sākuma. Pretuzbrukums tiks uzskatīts par veiksmīgu, ja būs iespējams sasniegt Azovas jūru.
Kā vēsta laikraksts "The New York Times", ja Ukrainas pretuzbrukums būs pietiekami veiksmīgs, Kremlis var izsludināt jaunu mobilizācijas vilni Krievijā. Tā rezultātā šoreiz varētu iesaukt vēl vairāk personu nekā pērn rudenī.
Šādu viedokli laikrakstam "The New York Times" pauduši vairāki Rietumu politiķi, kas vēlējās palikt anonīmi. Privātās sarunās ASV un Eiropas amatpersonas atzīst, ka maz ticams, ka pašreizējā pretuzbrukumā viss Krievijas karaspēks tiks izspiests no okupētās Ukrainas zemes.
Tomēr amatpersonas norāda, ka uzbrukumu kā veiksmīgu varētu dēvēt arī tad, ja Ukrainas armija atgūst un notur galvenos teritorijas apgabalus, ko agrāk bija okupējusi Krievija, un ja Kijiva dod novājinošu triecienu Krievijas armijai, kas liek Kremlim šaubīties par izredzēm turpmākajā karā pret Ukrainu.
ASV izlūkdienesti lēš, ka visticamākie scenāriji ir nelielas ukraiņu uzvaras karadarbības sākuma stadijā, piemēram, atgriežot daļu Donbasa vai panākot Krievijas izspiešanu no lauksaimniecības un kalnrūpniecības apgabaliem Ukrainas dienvidaustrumos.
ASV un Eiropas amatpersonas uzskata, ka Ukrainai ir svarīgi pārgriezt vai vismaz sašaurināt tā dēvēto sauszemes tiltu uz Krimu, kas atvieglo militāro loģistiku Krievijai. Tas ļaus apdraudēt Krievijas militāros objektus pussalā un traucēt karaspēka piegādi uz tās.
KONTEKSTS:
Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos.
Lielbritānijas militārā izlūkdienesta jaunākajā ziņojumā teikts, ka pēdējo divu dienu laikā vairākos Ukrainas austrumu un dienvidu sektoros ir notikušas nozīmīgas Ukrainas operācijas, ukraiņu spēkiem dažviet gūstot būtiskus panākumus.