"Mēs arī skaidri pateicām, ka mēs izsūtīsim uzaicinājumu Ukrainai pievienoties NATO, kad sabiedrotie tam piekritīs un būs izpildīti nosacījumi," pēc sarunām žurnālistiem sacīja Stoltenbergs.
NATO ģenerālsekretārs gan atzina, ka NATO dalībvalstu līderi nav noteikuši nekādu konkrētu termiņu Ukrainas uzņemšanai.
Viļņā ieradies arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš uzstājās mītiņā kopā ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.
Zelenskis pavēstīja, ka Ukraina tic spēcīgai NATO aliansei, kas "nevilcinās, neiznieko laiku un neatskatās uz agresoru".
"Šeit Viļņā mēs redzam Eiropas progresu. Cilvēki šeit zina, kas ir drošība un kā to sasniegt. Un viņi zina, ka drošība nozīmē būt kopā ar Ukrainu," uzsvēra Zelenskis.
Here in Vilnius 🇱🇹, we see the progress of Europe. People here know what security is and how to achieve it. And they know that security means being together with Ukraine 🇺🇦.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 11, 2023
I am grateful to you, Vilnius, and to all Lithuanian cities and communities for every call in support of…
"Ukrainas karogi Lietuvas ielās apliecina, ka mēs jau esam sabiedrotie un Ukraina aizstāvēs savu un jūsu brīvību," teica Zelenskis.
"Un mūsu karogs nozīmē, ka vairs nekad nebūs deportācijas no Baltijas valstīm uz Sibīriju, Polijas sadalīšanas, Ungārijas pazemošanas, tanku Prāgas ielās, Ziemas kara Somijā, Eiropas okupācijas," solīja Zelenskis.
Pirms došanās uz samitu Zelenskis asi kritizēja alianses līderus par nevēlēšanos piedāvāt Ukrainai konkrētu uzņemšanas grafiku.
"Tā ir bezprecedenta un absurda situācija, ka nav noteikts laika ietvars ne attiecībā uz ielūgumu, ne attiecībā uz Ukrainas pievienošanos NATO. Tikmēr parādās kaut kādi dīvaini formulējumi par "priekšnoteikumiem", lai Ukraina vispār saņemtu ielūgumu," norāda Zelenskis.
"Šķiet, ka nav gatavības ne uzaicināt Ukrainu pievienoties NATO, ne padarīt to par alianses dalībvalsti," atzina Zelenskis.
ASV un vairākas citas NATO dalībvalstis atzinušas, ka pašlaik nav iespējams uzņemt Ukrainu aliansē, jo turpinās karš ar Krieviju un NATO nevēlas iesaistīties tiešā konfrontācijā ar valsti, kas bruņota ar kodolieročiem.
Ukrainas mediji vēsta, ka Vācija izteikusi iebildumus pret konkrētu solījumu izteikšanu Ukrainai.
NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs gan uzsvēris, ka alianse veicinās Ukrainas uzņemšanu, nosaucot trīs jomas, kurās tiks veicināta Ukrainas tuvināšanās NATO.
Pirmkārt, alianse īstenos ilgtermiņa atbalsta programmu, lai palīdzētu Ukrainas armijai pāriet no padomju laiku standartiem uz NATO standartiem.
Otrkārt, tiek izveidota jauna NATO un Ukrainas padome, kas pirmoreiz sanāks jau trešdien ar Zelenska līdzdalību.
Treškārt, Ukrainai apsolīts, ka kādu dienu tā kļūs par NATO dalībvalsti un šis process tiks atvieglots, atsakoties no prasības par NATO Dalības plāna īstenošanu. Stoltenbergs norāda, ja tādējādi Ukrainas uzņemšana no divu soļu procesa kļūs par viena soļa procesu.
"Tas ir spēcīgs piedāvājums Ukrainai un skaidrs ceļš uz dalību NATO," uzskata Stoltenbergs.
KONTEKSTS:
NATO dalībvalstu līderi 11.–12.jūlijā pulcējušies uz samitu Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Samitā piedalās ap 40 delegāciju no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm. Viļņā ieradies arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. NATO samitā Ukraina netiks oficiāli uzaicināta pievienoties aliansei, atzina NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Samitā tiks spriests arī par NATO valstu aizsardzības spēku stiprināšanu un gaidāmo Zviedrijas uzņemšanu aliansē.