"Tā ir bezprecedenta un absurda situācija, ka nav noteikts laika ietvars ne attiecībā uz ielūgumu, ne attiecībā uz Ukrainas pievienošanos NATO. Tikmēr parādās kaut kādi dīvaini formulējumi par "priekšnoteikumiem", lai Ukraina vispār saņemtu ielūgumu," norāda Zelenskis.
"Šķiet, ka nav gatavības ne uzaicināt Ukrainu pievienoties NATO, ne padarīt to par alianses dalībvalsti."
We value our allies. We value our shared security. And we always appreciate an open conversation.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 11, 2023
Ukraine will be represented at the NATO summit in Vilnius. Because it is about respect.
But Ukraine also deserves respect. Now, on the way to Vilnius, we received signals that…
ASV un vairākas citas NATO dalībvalstis atzinušas, ka pašlaik nav iespējams uzņemt Ukrainu aliansē, jo turpinās karš ar Krieviju un NATO nevēlas iesaistīties tiešā konfrontācijā ar kodolieročiem bruņoto valsti.
Taču Ukraina no Viļņas samita sagaida skaidru redzējumu par to, kad un kā Ukraina varēs kļūt par pilntiesīgu NATO dalībvalsti.
Zelenskis vēsta, ka dodas uz NATO samitu Viļņā, lai izrādītu cieņu aliansei. Taču viņš uzsvēra, ka arī Ukraina ir pelnījusi cieņu.
Ukrainas prezidents brīdina, ka neskaidrība attiecībā uz Ukrainas iespējamo dalību NATO signalizē vājumu.
"Tas rāda, ka sarunās ar Krieviju vēl ir iespēja tirgoties par Ukrainas dalību NATO. Savukārt Krievijai tas nozīmē motivāciju turpināt savu teroru," norāda Zelenskis.
Otrdien pēcpusdienā viņš ieradies Viļņā, kur tiksies ar NATO dalībvalstu līderiem.
Zelenska asie izteikumi, iespējams, kalpo kā mēģinājums sapurināt NATO dalībvalstis, lai tās pieņemtu Ukrainai iespējami labāko lēmumu.
KONTEKSTS:
NATO dalībvalstu līderi 11.–12.jūlijā pulcējušies uz samitu Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Samitā piedalās ap 40 delegāciju no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm. Gaidāms, ka tajā klātienē piedalīsies arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. NATO samitā Ukraina netiks oficiāli uzaicināta pievienoties aliansei, atzina NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Tikmēr sešu valstu – Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Ukrainas un Vācijas – parlamentu spīkeri pirmdien, 10. jūlijā, Rīgā pieņēmuši paziņojumu Ukrainas atbalstam dalībai NATO.
Samitā tiks spriests arī par NATO valstu aizsardzības spēku stiprināšanu un gaidāmo Zviedrijas uzņemšanu aliansē.