Dronu koalīcijas valstis samita laikā parakstījušas saprašanās memorandu par kopīga fonda izveidi un turpmāko darbu. Līdz ar sadarbības memoranda parakstīšanu dronu koalīcijai pievienojusies Jaunzēlande un Čehija. Līdz ar to dronu koalīcijā sadarbojas 16 dalībvalstis un to nacionālās aizsardzības industrijas.
"Lai sniegtu Ukrainai maksimālu atbalstu, dalībvalstis ir vienojušās par kopīga fonda izveidi. Ukrainai ir būtiski atrasties soli priekšā Krievijai bruņojuma ziņā, un arī mums pašiem jāstiprina mūsu dronu spējas.
Ir svarīgi, ka paralēli dronu piegādēm Ukrainai norit kopīgs un mērķtiecīgs koalīcijas dalībvalstu darbs pie dronu industrijas stiprināšanas un attīstības,"
uzsvēris aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").
Dronu koalīcijas dalībvalstis jau ir sniegušas ievērojamu atbalstu Ukrainai, īstenojot dronu piegādes. Latvija dronu koalīcijas mērķiem šogad ir atvēlējusi 20 miljonus eiro, kā arī nodrošina dronu testēšanas iespējas ražotājiem un bruņotajiem spēkiem, lai nepārtraukti uzlabotu dronu tehnoloģijas.
Tāpat dronu koalīcija ir izsludinājusi nozares konkursu pirmās personas skata (FPV) dronu iegādei, kurā pašlaik tiek vērtēti 265 saņemti piedāvājumi. Interesi par dalību konkursā izrādīja vairāk nekā 400 uzņēmumi, no kuriem lielākā daļa reģistrēti Apvienotajā Karalistē, Latvijā un Ukrainā.
Konkursa rezultāti un līgumu parakstīšana paredzēta šā gada augustā.
Līgumu slēgšanai tiks izmantots koalīcijas jaunizveidotais kopīgais fonds, kurā Apvienotā Karaliste, Dānija, Jaunzēlande, Latvija, Nīderlande un Zviedrija sākotnēji ir ieguldījušas kopumā 58 miljonus eiro.
Vienlaikus koalīcijas dalībvalstis strādā, lai nodrošinātu arī cita veida dronus, piemēram, izlūkošanas, triecienu dronus, ar mākslīgo intelektu modernizētus dronus, kā arī pretdronu spējas.
Dronu koalīcija ir atvērts sadarbības formāts Ukrainas atbalstam, un tai aicinātas pievienotas arī citas sabiedrotās valstis.
KONTEKSTS:
Latvijas veidotā "dronu koalīcija" ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir atbalstīt Ukrainu, nodrošinot tai nepieciešamos dronus un to rezerves daļas. Šī koalīcija tika izveidota, lai palīdzētu Ukrainai cīnīties pret Krievijas agresiju, un tajā piedalās vairākas valstis, tostarp Ukraina, Nīderlande, Lietuva, Igaunija, Zviedrija, Dānija un Vācija.
Koalīcijas ietvaros valstis apņemas ieguldīt resursus dronu ražošanā, piegādē un testēšanā, kā arī karaspēka apmācībā un citu tehnisko risinājumu ieviešanā. Latvija šim projektam atvēlēs vismaz 10 miljonus eiro gadā.
Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie") uzsvēra, ka dronu tehnoloģijas būtiski izmaina karadarbības stratēģiju un taktiku, un tās ir ļoti nozīmīgas Ukrainas spēju arsenālā. Koalīcijas mērķis ir nodrošināt vienu miljonu dronu Ukrainas vajadzībām1.
Papildus palīdzībai Ukrainai, "dronu koalīcija" ir arī iespēja attīstīt dronu industriju Latvijā. Vietējie uzņēmumi tiek iesaistīti dronu ražošanā un testēšanā, kas stiprina Latvijas aizsardzības spējas un veicina tehnoloģiju attīstību.
Līdz šim Dronu koalīcijas dalībvalstis dronu ziedošanai Ukrainai piesaistījušas vairāk nekā 500 miljonus eiro.