"Šodien mēs stāvam īpašā vietā. Nesen šeit bija čekistu skvērs. Un nevienam nav jāskaidro, kas tie tādi ir. Jūsu valstīs zina un atceras viņu nežēlību. Absolūto ļaunumu. Un pašas totalitārās sistēmas absolūto ļaunumu. Kā rīkojās, kā spīdzināja, kā īstenoja necilvēcīgas deportācijas," teica Zelenskis.
"Mēs atklājam šo memoriālu laikā, kad vēsture atkal atkārtojas, kad Krima atkal ir kļuvusi par kaujas lauku cīņā par brīvību. Šodien visai pasaulei vēlamies pateikt – Krima, tā ir Ukraina, Krima – tās ir mūsu mājas un visiem svešiniekiem ir jāaiziet no mūsu mājām," sacīja… pic.twitter.com/teFXiIXdnI
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) September 11, 2024
"Šodien mēs ar jums esam sanākuši šeit kopā, lai pieminētu vienu no briesmīgākajām Ukrainas traģēdijām – Krimas tatāru tautas traģēdiju, genocīdu un deportācijas. Absolūto ļaunumu, ko 1944. gadā īstenoja okupācijas vara un tie paši čekisti. Un šodien šajā vietā mēs atklājam piemiņas memoriālu Ukrainas Tatāru tautas genocīdam. Tas ir simbols tam, ka tirāni un diktatori absolūti zaudēs."
Krimas pussala pašlaik atrodas Krievijas kontrolē, jo 2014. gadā to okupēja Krievijas karaspēks.
"Mēs atklājam šo memoriālu laikā, kad vēsture atkal atkārtojas, kad Krima atkal ir kļuvusi par kaujas lauku cīņā par brīvību, par tiesībām dzīvot savā zemē.
Šis memoriāls nav vienkārši piemiņas vieta, bet tas ir simbols tam, ka mēs neaizmirsīsim un nepiedosim," uzsvēra Zelenskis.
"Tūkstošiem Krimas tatāru tika vardarbīgi izsūtīti no savām mājām. Tūkstoši gāja bojā. Tika izrauti ar saknēm no dzimtās zemes. Taču šīs saknes joprojām ir viņu sirdīs un viņu pēcnācējos, un katrā no mums. Un mēs šodien šeit esam, lai visai pasaulei pateiktu – Krima, tā ir Ukraina, Krima – tās ir mūsu mājas un visiem svešiniekiem ir jāaiziet no mūsu mājām."
Pieminekļa atklāšanas ceremonijā piedalījās arī Latvijas premjere Evika Siliņa, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda un Horvātijas premjers Andrejs Plenkovičs, kuri otrdien ieradušies vizītē Kijivā.