Arābu valstis asi kritizē Izraēlu un pieprasa pamieru Gazā

Islāma un arābu valstu līderi mudina nekavējoties pārtraukt uguni Gazā, ļaut piegādāt humāno palīdzību un atjaunot pilnvērtīgu starptautisko organizāciju darbību šajā joslā. Tāds paziņojums izskanēja Saūda Arābija notiekošajā reģiona līderu ārkārtas samitā, kas veltīts situācijai Gazā.

Savukārt Irānas prezidents Ebrahims Raisi šajā pasākumā mudināja pārtraukt naftas piegādi Izraēlai.

Raisi sestdien ir ieradies Saūda Arābijā, lai piedalītos samitā, kas veltīts situācijai Gazā. Šo pasākumu rīko Arābu valstu līga.

Viņš nāca klajā ar 10 punktu plānu, kas ietver ierosinājumu pārtraukt naftas piegādes Izraēlai, atzīt tās armiju par teroristisko organizāciju un nosūtīt tās pastrādātos noziegumus izmeklēšanai Starptautiskajā Krimināltiesā.

Irānas asā vēršanās pret Izraēlu un ASV nav pārsteigums, ņemot vērā Teherānas režīma saspīlētās attiecības ar abām valstīm. Tomēr arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Ergogans netaupīja asus vārdus.

"Tas, ka Izraēla netiek spiesta maksāt kompensācijas, iedrošina to okupēt, iznīcināt un dedzināt palestīniešu teritoriju un vērsties pret tās iedzīvotājiem. Izraēla uzdevās kā Rietumu izlutinātais bērns. Viņiem būtu jāsamaksā par postījumiem, ko viņi ir radījuši," paziņoja Erdogans. 

Jaunākie dati liecina, ka pēc teroristiskā grupējuma "Hamās" 7. oktobra uzbrukuma Izraēlā bojā ir gājuši 1200 cilvēki un 240 atrodas gūstā, savukārt Gazā ir nogalināti ap 11 000 cilvēku.

Kataras emīrs šeihs Tamims bin Hamads al-Tani sacīja, ka viņa valsts ir uzņēmusies vidutāja lomu, lai nodrošinātu Izraēlas gūstekņu atbrīvošanu.

Intervijā britu raidsabiedrībai BBC arī Francijas prezidents Emanuels Makrons sacīja, ka masveida civiliedzīvotāju nāve Gazā nav attaisnojama.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti