Ar Ukrainas karogiem un ziediem, cits arī ar bruņuvesti – cilvēki pulcējās Hersonas pilsētas galvenajā laukumā. Ielās atrasties šeit aizvien nav droši, taču brīvība jāsvin.
"Kad todien ieraudzīju mūsu karavīrus – mans dievs, kāda tā bija laime! Es gandrīz vai kritu ceļos, viņus apķēru, skūpstīju. Es viņiem teicu – mēs tik ilgi jūs gaidījām," atcerējās Hersonas iedzīvotāja Oļena.
Artilērijas šāviņi, kas nāk no Krievijas karaspēka okupētā Dņepras kreisā krasta, Hersonas pilsētas iedzīvotājiem kļuvuši par fona troksni. Viņi ir pieraduši pie dzīves zem apšaudēm. Savas mājas pamet tikai, lai dotos uz veikalu pēc paša nepieciešamākā.
Bet viņi nesūdzas. Viņi saka – dzīvojam briesmās, toties brīvi.
"Pilsētā nav droši, bet līdzīgi ir arī citur. Un šeit mēs esam mājās. Negribam pārvākties nekur citur," uzvēra Oļena.
Hersonas atbrīvošana pēc septiņ u mēnešu ilgās okupācijas tika uzskatīta par pagrieziena punktu. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis to pat nodēvēja par kara beigu priekšvēstnešiem. Daudzi cerēja, ka tas nesīs turpmākus panākumus okupēto teritoriju atkarošanā.
"Šodien aprit gads kopš Hersonas atbrīvošanas. Tā ir varoņu pilsēta, kas nepadevās ienaidniekam un ar savu pretestību iedvesmoja ne tikai mūs pašus, bet arī pārējo pasauli. Šī ir gadadiena, kas veido mūsu ukraiņu pārliecību un pierāda, ka mēs varam!" tagad pauda Zelenskis.
Lai gan dzīvot šeit nav droši, pilsētas iedzīvotāju skaits pieaug, jo iedzīvotāji nezaudē pārliecību, ka reiz atgriezīsies viņu vecā dzīve.
KONTEKSTS:
Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022.gada 24.februārī, Kremļa propaganda bravurīgi solīja ieņemt Kijivu 3 dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus. Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabalā, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022.gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.
Taču 2023.gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgu aizsardzības līniju un plašiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīcijas karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošajam atbalstam Ukrainai.