Pasaules panorāma

Dziedātāja Adele atvadās no skatītājiem

Pasaules panorāma

Izraēla draud Libānai ar līdzīgu postu kā Gazā

Zviedrija audzē muskuļus – atjauno Gotlandes aizsardzību (precizēts)

Zviedrija audzē muskuļus – atjauno Gotlandes aizsardzību (precizēts)

Jau kopš vikingu laikmeta Gotlandes salai ir milzīga militāri stratēģiska nozīme. Kurš kontrolē Gotlandi, tas lielā mērā kontrolē arī drošības situāciju Baltijas jūrā. Tādēļ līdz pat pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem sala bija stipri militarizēta. Taču pēc Aukstā kara un Padomju Savienības sabrukuma Zviedrijā – tāpat kā daudz kur Rietumos – valdīja ilūzijas par daudz drošāku pasauli, tādēļ militārie tēriņi tika samazināti, Gotlandē dislocētās vienības pārvietotas vai likvidētas, militārās būves – pārdotas vai pārveidotas citiem mērķiem. Tagad zviedri salas stiprināšanu sāk no jauna.

Pirms dažiem gadiem atjaunotajam Gotlandes pulkam šobrīd bruņojumā ir zviedru ražojuma "CV90" bruņumašīnas un tanki "Stridsvagn122", kas ir vācu "Leopard2" tanka zviedru versija. Personālsastāvā ir 450 militārpersonu, kā arī krietni lielāks skaits obligāto apmācību izgājušo rezerves karavīru.

Precizējums

Iepriekš rakstā un video par Gotlandi un tās militāri stratēģisko nozīmi, kļūdaini tika minēts, ka Gotlandi Otrā pasaules kara laikā no 1941. līdz 1945. gadam okupēja nacistu karaspēks. Šī informācija nav pareiza – Gotlande nav bijusi nacistu karaspēka okupācijā.  Atvainojamies par šo kļūdu!

Savas spējas pulks stiprina arī piedaloties vienās no lielākajām militārajām mācībām Baltijas jūras reģionā – "Baltops". Šī gada martā Zviedrijas iestājās NATO, tādēļ šī gada "Baltops" notika jau kopā ar NATO sabiedrotajiem.

"Arī iepriekšējos gados mūsu sabiedrotie piedalījās "Baltops" mācībās, bet šī ir pirmā reize, kad rīkojam tās kā NATO dalībvalsts, tādēļ šoreiz esam ielūguši mūsu sabiedroto – ASV un Polijas - karavīrus mācīties, trenēties un sadarboties ar mums šeit, Gotlandē," stāstīja Gotlandes pulka komandieris Dans Rasmusens.

Gotlande reiz jau piedzīvojusi Krievijas okupāciju. Tiesa – īslaicīgu un pat nedaudz dīvainu.

1808. gadā no Liepājas ostas miglas aizsegā Gotlandē ieradās 9 Krievijas impērijas kuģi ar 1800 vīriem admirāļa Nikolaja Bodisko vadībā. Uz salas tobrīd neatradās Zviedrijas aizsardzības spēki, tādēļ krievi bez pretestības iesoļoja Visbijā, atlaida gubernatoru, Bodisko iecēla sevi viņa vietā un paziņoja, ka Gotlande kļuvusi par Krievijas impērijas sastāvdaļu.

Bet citādi – salenieku ikdienas dzīve turpinājās bez izmaiņām. Mēnesi vēlāk ieradās Zviedrijas karalistes karakuģi, krievi kapitulēja bez kaujas un aizbēga no Gotlandes.

Vienīgais šīs okupācijas upuris bija kāds zviedru jūrnieks, kurš nokrita no karakuģa takelāžas. Taču vienlaikus – šis notikums kalpoja par pamudinājumu Gotlandē no vietējiem iedzīvotājiem veidot militārā iesaukuma dienestu.

Aukstā kara laikā, 20. gadsimta vidū, uz salas izveidots Zviedrijas armijas Gotlandes pulks. Pēc Padomju savienības sabrukuma nepieciešamība pēc šādas militāras klātbūtnes uz salas Zviedrijas armijas vadības acīs zaudēja nozīmi. Pēc vairākām reformām Gotlandes regiments 2004. gadā tika likvidēts.

Taču, saasinoties ģeopolitiskajai situācijai, 2018. gadā tas atjaunots. 2021. gadā atjaunota arī pirms tam likvidētā pretgaisa aizsardzības sistēma.

"Ar katru gadu kopš 2018. gada mēs esam strauji auguši. Un ar katru gadu stiprinām savas spējas veikt gan miera laika pienākumus, gan militārās spējas," skaidroja Gotlandes pulka virsseržants Frederiks Skogenass.

Gotlandes pulkā ietilpst mehanizētais bataljons, kas sastāv daļēji no profesionālā dienesta karavīriem un daļēji no obligātajā dienestā iesauktajiem.

"Mūsu specializācija ir mehanizētā sauszemes karadarbība," norādīja Skogenass.

Pulks apmāca arī Zviedrijas armijas obligātajā dienestā jauniesauktos jauniešus. Papildu tam uz salas aktīvi darbojas arī brīvprātīgi aizsardzības spēki – Zviedrijas Zemessardzes nodaļa.

"Viņi šeit ir spēcīgi uz salas. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, ir daudz brīvprātīgo, kas pievienojas Zemessardzei," teica Gotlandes pulka virsseržants. "To var just ne tikai Zemessardzē, bet arī sabiedrībā kopumā. Tādēļ esam daudz gatavāki, lai kara gadījumā īstenotu savu totālo aizsardzību, kas ietver arī civilo faktoru. Es teiktu, ka šodien esam daudz gatavāki nekā mēs bijām līdz šim."

Zviedrijas aizsardzības stratēģija paredz arī turpmākajos gados stiprināt Gotlandes pulka spējas. Taču, neskatoties uz salas stratēģisko nozīmi Baltijas jūras vidū, Gotlandē pagaidām nav ne jūras spēku bāzes, ne darboties spējīgas krasta artilērijas.

Stacionārās artilērijas vietā tiek izmantotas pārvietojamās "RBS15" sistēmas. Zviedrijas armija arī iegādājusies Kapelshamnas ostu Gotlandes ziemeļos, ko plānots pārbūvēt militārās flotes vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti