Pirms četriem gadiem tiesa bija nospriedusi, ka Ungārija nav ievērojusi bloka noteikumus par izturēšanos pret migrantiem, "nelikumīgi aizturot" patvēruma meklētājus un deportējot viņus, pirms viņi varēja pārsūdzēt savu pieteikumu noraidīšanu. Tiesa lika Budapeštai veikt izmaiņas savā politikā.
Ungārija ignorēja spriedumu, un tāpēc Eiropas Tiesa šodien paziņoja, ka Budapeštas bezdarbība "ir bezprecedenta un ārkārtīgi nopietns ES tiesību pārkāpums", un piesprieda sodu.
Līdztekus 200 miljonu eiro sodam Ungārijai tiks piemērots papildu viena miljona eiro sods par katru dienu, kad tā neievēros tiesas spriedumu.
Ja Budapešta atteiksies maksāt sodanaudu, tā var tikt ieturēta no tās daļas ES budžetā, kā tas bija Polijas gadījumā, atsaucoties uz spriedumu, skaidroja izdevums "Politico".
"Kad tiek izsūtīts samaksas aicinājums, attiecīgajai valstij ir 45 dienas, lai segtu parādu. Ja tas nenotiek, tad tiek izsūtīts atgādinājums, kas dod vēl 15 dienas, lai veiktu maksājumu. Ja maksājums joprojām netiek veikts, tad komisija izmanto tā dēvēto kompensācijas procedūru, kas praksē nozīmē, ka mēs atskaitām konkrēto summu no nākamā pārskaitījuma šīs valsts budžetam," teica Eiropas Komisijas (EK) preses sekretārs Balāžs Ūjvāri.
Ungārija premjera Viktora Orbāna biroja vadītājs savu sašutumu pēc šī tiesas lēmuma neslēpa.
"Mēs izpētīsim lēmumu, bet mēs jau esam pārliecināti, ka tas ir nežēlīgs, netaisnīgs un nepieņemams, un tas neatbilst ES noteikumiem un nav savienojams arī ar Ungārijas konstitucionālo kārtību," sacīja Ungārijas premjerministra biroja vadītājs Gergejs Gujāšs.
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ceturtdienas spriedumu lietotnē "X" nodēvēja par apkaunojošu un nepieņemamu.
The #ECJ’s decision to fine #Hungary with 200M euros plus 1M euros daily(!!!) for defending the borders of the European Union is outrageous and unacceptable. It seems that illegal #migrants are more important to the Brussels bureaucrats than their own European citizens.
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) June 13, 2024
"Šķiet, ka nelegālie robežšķērsotāji Briseles birokrātiem ir svarīgāki par pašu Eiropas pilsoņiem," viņš pauda.
Ungārija ir ieņēmusi stingru nostāju pret patvēruma meklētājiem, kas ieceļo valstī. Orbāna valdība 2020. gadā pieņēma likumu, kas liek migrantiem vispirms lūgt aizsardzību vēstniecībās ārpus tās robežām – Belgradā vai Kijivā.
Taču tiesa norādīja, ka ES kopīgi pieņemtie lēmumi attiecībā uz to, ka patvēruma meklētājiem ir tiesības pieprasīt patvērumu, ir saistoši visām dalībvalstīm.