"F-16" Eiropas apmācību centrs pirmdien tika atklāts Fetešti Gaisa spēku bāzē Rumānijā.
Lidot ar ASV ražotajām "F-16" iznīcinātājlidmašīnām tajā tiks apmācīti gan NATO sabiedrotie, gan piloti no Ukrainas.
NATO vēsta, ka vairākas alianses valstis drīzumā piegādās Ukrainai "F-16" iznīcinātājus, lai stiprinātu Kijivas spējas stāties pretim Krievijas iebrukumam.
Tostarp vairākus iznīcinātājus Ukrainai nolēmusi nodot Nīderlande, kuras aizsardzības ministre arī piedalījās centra atklāšanā.
"Apmācību centrs ir pierādījums mūsu apņēmībai stiprināt atturēšanas spējas NATO austrumu flangā, apņēmībai turpināt atbalstīt Ukrainu, trenēt ukraiņus savas dzimtenes aistāvībai, tostarp stiprinot valsts gaisa spēkus," teica Nīderlandes aizsardzības ministre Kajsa Olongrena.
Nīderlandes ministre uzsvēra, ka sabiedroto mērķis ir kopīgs – atturēt Krieviju un būt gataviem "pasaulei, kura kļuvusi bīstamāka un neparedzamāka". Kolektīvo drošību uzsvēra arī ASV vēstniece Rumānijā Ketlīna Kavaleca.
"Es esmu šeit ar vienu vienkāršu vēstījumu – Amerikas Savienoto Valstu valdība ir šeit, lai sniegtu visu iespējamo atbalstu. Mēs sadarbojamies ar NATO un Rumāniju, lai stiprinātu mūsu aizsardzību un atturēšanas spējas Melnās jūras reģionā, un turpināsim to darīt, lai garantētu mūsu kolektīvo drošību."
Arī Ukrainas kaimiņvalsts Rumānija modernizē savus gaisa spēkus, tostarp aizstājot padomju iznīcinātājus ar amerikāņu "F-16", kā arī grasās iegādāties pēdējās paaudzes "F-35".
Rumānijas kara aviācijas pilots ar segvārdu "Sarkanais" stāsta, ka atšķirība starp padomju ražojuma "MiG-21" un amerikāņu "F-16" ir diezgan liela.
"MiG-21" ir padomju lidmašīna, savukārt "F-16" ir daudz jaudīgāka, daudz jaunāka, vairāk tehnoloģiju. Un visas šīs tehnoloģijas ir paredzētas, lai palīdzētu pilotam reālās kaujas situācijās."
Ukraina iepriekš paziņojusi, ka rietumvalstis solījušas Ukrainai piegādāt 50 līdz 60 amerikāņu "F-16" iznīcinātājus.
Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, ukraiņu pilotus jau sākts apmācīt Dānijā un ASV. Apmācībām nepieciešami vismaz seši mēneši, taču nav izslēgts, ka pieredzējušāki piloti tās varētu iziet īsākā termiņā.