ANO ikgadējā ziņojumā par bērniem bruņotajos konfliktos ir aplūkota situācija pasaulē 2023. gadā, kad turpinājās Krievijas pilna mēroga karš Ukrainā un izcēlās asiņaini kari Gazas joslā un Āfrikas valstī Sudānā, kā arī vērsās plašumā pilsoņu karš Dienvidaustrumāzijas valstī Mjanmā. Taču pērn visā pasaulē norisinājās desmitiem militāro konfliktu.
ANO apgalvo, ka pērn militāro konfliktu laikā ir pastrādāti gandrīz 33 tūkstoši smagu pārkāpumu pret vairāk nekā 22,5 tūkstošiem bērnu, kas bija jaunāki par 18 gadiem.
Smago pārkāpumu skaits pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2022. gadu, pieauga par 21%.
Par smagiem pārkāpumiem uzskata bērnu nogalināšanu un sakropļošanu, nolaupīšanu, seksuālu vardarbību, humānās palīdzības liegšanu, uzbrukumus skolām un slimnīcām, kā arī nepilngadīgo vervēšanu un izmantošanu karadarbībā.
ANO ģenerālsekretāra īpašā pārstāve jautājumos par bērniem bruņotajos konfliktos Virdžīnija Gamba atklāja, kur pērn, salīdzinot ar 2022. gadu, visvairāk pieauga smago pārkāpumu pret bērniem skaits.
"Par vairāk nekā par 155% palielinājās pārkāpumu skaits konfliktā Izraēlā, Gazas joslā un okupētajā Rietumkrastā. Savukārt Sudānā smagu pārkāpumu pret bērniem skaits palielinājās par 480%, un tas notika ļoti apdzīvotās vietās, piemēram, galvaspilsētā Hartūmā un Dārfūras reģionā. Situācija krasi pasliktinājās arī Mjanmā, kur par 123% pieauga smagu pārkāpumu skaits. Diemžēl smagi pārkāpumi pret bērniem bija arī Kolumbijā, Kongo Demokrātiskajā Republikā, Haiti, Libānā, Nigērijā un Somālijā," sacīja Gamba.
Lai gan bruņotie grupējumi bija atbildīgi par gandrīz 50% smago pārkāpumu pret bērniem, ANO ziņojumā uzsvērts, ka valstu valdību pakļautībā esošie spēki bija galvenie vainīgie bērnu nogalināšanā un sakropļošanā, uzbrukumos skolām un slimnīcām, kā arī humānās palīdzības piekļuves liegšanā.
Līdz ar ziņojumu ANO publicēja arī atjaunoto melno sarakstu ar valstīm un organizācijām, kuras apsūdz kaitējumā bērniem.
Sarakstā pirmo reizi ir iekļauti palestīniešu teroristiskie grupējumi "Hamās" un "Islāma džihāds", kurus ANO apsūdz izraēliešu bērnu nogalināšanā, sakropļošanā un nolaupīšanā pērn 7. oktobrī notikušā iebrukuma laikā Izraēlā.
Taču melnajā sarakstā pirmo reizi ir nonākuši arī Izraēlas Aizsardzības spēki. ANO uzskata, ka Izraēlas armijas militārās operācijas Gazas joslā ir vainojamas pie tūkstošiem palestīniešu bērnu nāves un sakropļošanas.
Izraēla par iekļaušanu melnajā sarakstā tika informēta jau pirms nedēļas, un ebreju valsts vēstnieks ANO Gilads Erdans uz to reaģēja ļoti asi, apsūdzot ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterrešu palīdzības sniegšanā "Hamās". "Izraēlas armija ir morālākā armija pasaulē. Tāpēc šis amorālais lēmums tikai palīdzēs teroristiem un atalgos "Hamās". Vienīgais, kurš šodien ir iekļaujams melnajā sarakstā, ir ģenerālsekretārs, jo šis apkaunojošais lēmums dos "Hamās" cerību izdzīvot un tikai pagarinās karu un ciešanas," paziņoja Erdans.
ANO otro gadu pēc kārtas melnajā sarakstā iekļāva arī Krievijas armiju un ar to saistītos bruņotos grupējumus par bērnu nogalināšanu un sakropļošanu, kā arī uzbrukumiem skolām un slimnīcām Ukrainā.
ANO apgalvo, ka pagājušajā gadā Krievijas spēki nogalināja 80 Ukrainas bērnus un sakropļoja vēl 419.