Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ceturtdien paziņoja, ka lielāko daļu no tūkstošiem nāves gadījumu būtu bijis iespējams novērst, ja agrās brīdināšanas un ārkārtas situāciju vadības sistēmas būtu darbojušās pareizi.
Pilsētu nopostīja septiņus metrus augsti viļņi
Milzīgie cunami pielīdzināmie plūdi Lībijas austrumu daļu skāra pēc tam, kad reģionā plosījās vētra "Daniels". Tā pagājušajā nedēļā traucās pāri Vidusjūras reģionam. Vissmagāk plūdi skāruši piekrastes pilsētu Dernu.
Situāciju tur sevišķi smagu padarīja tas, kas vētras izraisīto lietavu dēļ sabruka aizsprosti pie pilsētas. 24 stundu laikā nolijušā lietus daudzums 260 reizes pārsniedza vidējo mēneša normu.
Pēc tam Dernai pāri gāzušies septiņus metrus augsti viļņi, kas iznīcinājuši visu savā ceļā, ieskalojot Vidusjūrā veselus kvartālus.
"Mēs jau kopš pagājušās nedēļas… nē, jau gadiem brīdinājām varas iestādes, ka dambim ir plaisas un tas ir jāsaved kārtībā. Mēs to teicām, un neviens mūs neklausīja. Un tagad visa Derna ir applūdusi," stāsta kāds vietējais iedzīvotājs.
Postījumu un upuru skaits pilsētā ir milzīgs, ielām esot klātām ar dubļiem un dažādām aizskalotām atlūzām. Arī cilvēku mirstīgās atliekas, apsegtas ar segām gulst ielās. Pēc vietējo iedzīvotāju un palīdzības organizāciju pārstāvju stāstītā, to ir ļoti daudz. Jūra joprojām izskalo desmitiem plūdu upuru, ko iepriekš aiznesa spēcīgā straume.
Piesārņotā ūdens dēļ bažas par slimību izplatīšanos
Bojāgājušo skaits pārsniedz 5000, bet vairāki tūkstoši joprojām ir pazuduši bez vēsts, tādēļ pastāv bažas, ka upuru skaits var sasniegt pat 20 000.
Daudzi bojāgājušie tiek aprakti masu kapos. Vismaz 7000 cilvēku ir ievainoti, un palīdzība viņiem tiek sniegta lauka hospitāļos. Bez pajumtes palikuši aptuveni 30 000 cilvēku. ANO brīdinājusi par potenciālo slimību izplatību piesārņotā ūdens un daudzo līķu dēļ.
"Mūsu un starptautiskās sabiedrības fokusam tuvāko dienu, nedēļu un mēnešu laikā ir jābūt uz palīdzības sniegšanu tur esošajiem cilvēkiem. Pārvietoto cilvēku skaits ir mērāms tūkstošos, un pastāv bažas par slimību izplatību, jo ūdens sistēmas ir piesārņotas. Cilvēkiem ir jādzer, un, ja cilvēki sāks dzert piesārņotu ūdeni, redzēsim atkārtotu slimību un nāves vilni, ja to neapturēsim jau sākumā," brīdina ANO Humānās palīdzības koordinācijas biroja pārstāvis Jenss Lērke.
Palīdzības sniegšana ir apgrūtināta
Derna atrodas šaurā Vidusjūras piekrastes līdzenumā pie stāviem kalniem, kas stiepjas gar krastu. Tikai divi ceļi no dienvidiem ir izmantojami, un tie ved pa garu, līkumainu maršrutu cauri kalniem. Iespējas piegādāt palīdzību pilsētai pašlaik ir stipri ierobežotas.
Palīdzību apgrūtina arī Lībijas gadiem ilgā kara sekas, korupcija un tas, ka valsti pārvalda divas konkurējošas valdības.
Tādēļ būtiska ir starptautiskā palīdzība, un uz Lībiju devušās glābšanas komandas no Ēģiptes, Tunisijas, Itālijas, Spānijas un Turcijas.
ANO ceturtdien paziņoja, ka lielāko daļu no tūkstošiem nāves gadījumu Lībijas plūdu katastrofā būtu bijis iespējams novērst.
Kā Ženēvā žurnālistiem sacīja ANO Pasaules Meteoroloģijas organizācijas vadītājs Peteri Tālass, ar labāku koordināciju krīzes pārņemtajā valstī būtu bijis iespējams izteikt brīdinājumus, un ārkārtas situāciju vadības spēki būtu spējuši veikt cilvēku evakuāciju, tādējādi izvairoties no milzīgā upuru skaita.