Panorāma

"Zeme, kur dzer": alkohols drīzumā kļūs dārgāks

Panorāma

Pie Brīvības pieminekļa pauž atbalstu Izraēlai

Gaisa uzlidojumos cietis Gazas civiliedzīvotāju konvojs

Raķešu apšaudē cietis Gazas civiliedzīvotāju konvojs; 12 bojāgājušo vidū arī bērni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc Izraēlas armijas, kas pēc teroristiskā grupējuma "Hamas" uzbrukumiem gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam Gazas joslā, aicinājuma Gazā turpinās iedzīvotāju evakuācija uz reģiona dienvidiem, tomēr ne visi ceļi, kas tika oficiāli pasludināti par drošiem, patiešām nodrošina neskartu izbraukšanu. Tiek ziņots par cilvēkiem, kas gājuši bojā, mēģinot pamest Gazas ziemeļus.

Beidzies Izraēlas armijas dotais termiņš pamest Gazas ziemeļus
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs jau iepriekš asi kritizēja Izraēlas armijas prasību Gazas civiliedzīvotājiem pamest reģiona ziemeļus, sakot, ka 1 miljonu cilvēku šādos apstākļos pārvietot ir gandrīz neiespējami.

Raķetes sprādziens ir nogalinājis vismaz 12 palestīniešus, kuri mēģināja pamest Gazas ziemeļus. Viņu vidū arī mazi bērni. Palestīniešu pašpārvalde uzbrukumā vaino Izraēlu. 

Tikmēr slimnīcas Gazas dienvidos ir pārpildītas un nevarēs palīdzēt daudziem palestīniešiem, piebilda Gutērrešs:

"Pārvietot vienu miljonu cilvēku caur blīvi apdzīvotu kara zonu uz vietu, kur nav ne ēdiena, ne ūdens, ne naktsmītņu laikā, kad visa teritorija ir aplenkta, ir ļoti bīstami un dažos gadījumos vienkārši nav iespējami. Pat kariem ir noteikumi. Ir jārespektē starptautiskos humānās palīdzības likumus un cilvēktiesības.

Civiliedzīvotājiem ir jābūt pasargātiem un tos nekad nedrīkst izmantot kā dzīvos vairogus. Visus gūstekņus Gazā ir nekavējoties jāatbrīvo."

Izraēlas prasību Gazas ziemeļu daļas iedzīvotājiem pamest savas mājas asi kritizēja arī bijušais norvēģu diplomāts Jans Ēgelanns. Viņš savulaik aktīvi piedalījās sarunās starp izraēliešiem un palestīniešiem un palīdzējis noslēgt Oslo vienošanos. Intervijā britu raidsabiedrībai BBC Ēgelanns nodēvējis to par kara noziegumu.

Jāpiebilst, ka sestdienas pēcpusdienā ir beidzies Izraēlas armijas atvēlētais laiks, lai palestīnieši varētu pamest Gazas ziemeļus.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens telefonsarunā ar savu Ķīnas kolēģi Vanu Ji ir mudinājis Pekinu iesaistīties šī konflikta risināšana.

Ji solīja, ka Ķīna spēlēs konstruktīvu lomu.

Piektdien Izraēlu apmeklēja arī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un Eiropas Parlamenta vadītāja Roberta Metsola. Abas izteica atbalstu Izraēlai un nosodīja "Hamas" rīcību. Fon der Leiena arī pauda pārliecību, ka Izraēlas atbilde uz teroristu uzbrukumu apliecinās, ka tā ir demokrātiska valsts.

Savukārt bijušais teroristiskā grupējuma "Hamas" līderis Hālids Mešals intervijā Turcijas televīzijas kanālam "Haberturk TV" attaisnoja grupējuma kaujinieku pastrādātos noziegumus pret izraēliešiem. Viņš paziņoja, ka lepojas ar "Hamas" rīcību un piebilda, ka gan Izraēlas civiliedzīvotāji, gan armija ir okupanti viņu zemē.

Izraēlas armijai piektdien ir izdevies atrast vairāku teroristiskā grupējuma "Hamas" sagrābto ķīlnieku līķus. Viņi atradās pazemes tuneļos Gazas joslā. Tomēr nekādas plašākas informācijas par šo nav.

Tikmēr spiediens pret Izraēlu aug. Protesti palestīniešu atbalstam turpinās daudzviet pasaulē. Londonas centrā šodien pulcējās tūkstošiem cilvēku. Plašas demonstrācijas aizvadītas arī Ņujorkā. 

Ievērot starptautiskos likumus Izraēlu aicinājis arī Eiropas Savienības galvenais diplomāts Žuzeps Borels, kurš norādīja, ka Gazas masveida evakuācijai nepieciešams krietni ilgāks laiks: "Mēs noteikti atbalstam Izraēlas tiesības sevi aizstāvēt, taču kā jau jebkurām tiesībām, tai ir savas robežas. Un šī robeža ir starptautiskie likumi."

Jordānija apsūdzējusi Izraēlu Ženēvas konvencijas pārkāpumos, norādot, ka šāds kolektīvs sods pret Gazas iedzīvotājiem klasificējas kā kara noziegums. Bet Izraēla apsūdzības noraida un gatavojas "nākamajai fāzei" ar mērķi atdarīt "Hamas" par to 1300 cilvēku nāvi, par kuru atbildīgi teroristi. Tā apgalvoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu, tiekoties ar dienvidos mobilizētajiem karavīriem.

Tiek ziņots, ka Izraēlas uzbrukumu dēļ Gazā ir iznīcināti aptuveni 1300 ēku. Kopš Izraēla uzsāka masveida Gazas bombardēšanu, nogalināti vairāk nekā 2200 cilvēku, bet teju 9 tūkstoši ievainoti, un šos cilvēkus pārvietot var būt bīstami. Savukārt kopš "Hamas" uzsāktā uzbrukuma pret Izraēlu upuru skaits šajā valstī pieaudzis līdz 1300, un to vidū ir vismaz 30 valstu pilsoņi.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamas" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamas", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamas" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi diennakts laikā evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti