Azerbaidžānas karagūstekņu komisija informēja, ka trešdien, 13. decembrī, atbrīvoti 32 armēņu karavīri, bet Armēnija atbrīvoja divus azerbaidžāņu karavīrus. Apmaiņa notikusi abu valstu robežas Gazahas sektorā.
Notikušais nav negaidīts, jo par pasākumiem attiecību normalizācijas virzienā decembra sākumā paziņoja abu valstu līderu administrācijas pārstāvji. Paziņojumā abas puses pauda gatavību spert taustāmus soļus, kas vērsti uz uzticības stiprināšanu, kā arī apņemas normalizēt attiecības un parakstīt miera līgumu.
Jau iepriekš izskanēja informācija, ka miera līgumu varētu noslēgt līdz gada beigām, tomēr miera sarunās, kurās kā vidutāji atsevišķi darbojas Eiropas Savienība, ASV un Krievija, būtisks progress pagaidām nav panākts.
KONTEKSTS:
Armēnijas un Azerbaidžānas konflikts par Kalnu Karabahu jau prasījis vairākus desmitus tūkstošu dzīvību. Kalnu Karabaha (armēņu valodā – Arcaha) starptautiskā likuma acīs ir atzīta par Azerbaidžānas teritoriju, lai gan to pārsvarā apdzīvo armēņi.
2020. gada septembrī uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas atkal sākās smagas kaujas, Azerbaidžānas armijai izdevās atkarot apmēram piekto daļu armēņu spēku iepriekš kontrolētās teritorijas. Bruņotais konflikts ilga sešas nedēļas un beidzās 2020. gada novembrī, kad Armēnija un Azerbaidžāna ar Krievijas atbalstu noslēdza vienošanos par uguns pārtraukšanu, ko Armēnijā daudzi uzskata par kapitulāciju.
2023. gada 19. septembrī Azerbaidžānas karaspēks sāka plaša mēroga militāro operāciju Kalnu Karabahā. Pēc nepilnas diennakts tika paziņots par pamieru, kas faktiski nozīmē Kalnu Karabahas kapitulāciju un šī reģiona atgriešanos Azerbaidžānas kontrolē.