Vairāku Krievijas austrumu reģionu mazākumtautību pārstāvji apvienojušies nesen izveidotajā Sibīrijas bataljonā. Viņi skaidro, ka nav spējuši stāvēt malā savas valsts netaisnīgajā karā pret Ukrainu. Daži no viņiem par vienīgo veidu savas cieņas aizstāvēšanai uzskata karošanu Ukrainas labā.
Kijivas pievārtē gaisu satricina šāvieni un karavīru kliedzieni. Taču uztraukumam nav pamata. Šeit kaujas mācībās trenējas Ukrainas bruņoto spēku Sibīrijas bataljons. To veido Krievijas pilsoņi, kuri pārstāv galvenokārt dažādas etniskās minoritātes no Krievijas austrumiem.
Atšķirībā no citiem krievu brīvprātīgo militārajiem formējumiem, kuri jau karo Ukrainas frontē, šis bataljons ir pilnībā iekļauts Ukrainas bruņoto spēku sastāvā un ir daļa no Ukrainas regulārās armijas. Liela daļa karavīru ieradušies no Burjatijas, Jakutijas un citām Sibīrijas vietām, taču netrūkst arī vairāku agrāk Maskavā dzīvojošo krievu.
"Kāpēc esmu šeit? Man šeit ir jābūt. Es negribēju būt daļa no Putina fašistiskās Krievijas un vīlos pats savos cilvēkos," stāsta brīvprātīgais ar segvārdu "Karabass", kurš ir no Maskavas.
"Vēlos dzīvot ar tīru sirdsapziņu un godu. Ja Krievija šeit karo, tad arī man ir jākaro un jācīnās pret Krieviju. Mūsu skaitam šeit vajadzētu būt daudz lielākam. Šobrīd es to neredzu, bet ceru, ka kādu dienu tas mainīsies."
Sibīrijas bataljonu izveidoja pirms pusgada. Karavīriem, kuri tur vēlas iestāties, jāiztur rūpīgas pārbaudes, kas nereti var ilgt pat gadu.
Vairāki no viņiem ir pametuši Krieviju, lai izvairītos no iesaukšanas Krievijas armijā, bet daudzi jau iepriekš ir dienējuši Krievijas bruņotajos spēkos. Tādēļ tiek rūpīgi pārbaudīta katra brīvprātīgā lojalitāte Ukrainai.
"Pirmkārt, pašreizējā vara Krievijā ir nozagusi milzīgu daļu no krievu tautas iespējām un nākotnes. Šī vara kā minimums būtu jānomaina, lai mēs varētu sākt runāt par kaut kādu uzvaru. Jo varbūt tad Krievija vairs nebūtu avots pēkšņai agresijai," spriež brīvprātīgais no Sibīrijas ar segvārdu "Holods".
Sibīrijas bataljona pārstāvji cer, ka Ukraina uzvarēs šajā karā. Daudziem karavīriem, kuri ir no Krievijas austrumu apgabaliem, Ukrainas uzvara būtu solis pretī lielākai viņu reģionu autonomijai.
Taču, lai tas notiktu, vispirms jāpalīdz Ukrainai uzvarēt. Tādēļ bataljons pēc iespējas ātrāk grib palielināt savu karavīru skaitu.