Vairākas Eiropas dienvidu valstis ir pārņēmis karstuma vilnis no augsta spiediena atmosfēras sistēmas, ko zinātnieki nodēvēja par "Cerberu". Sengrieķu mitoloģijā par Cerberu dēvēja daudzgalvainu suni, kas sargāja ieeju pazemes valstībā.
Šajā nedēļā atsevišķos reģionos Spānijā, Francijā, Itālijā, Horvātijā, Grieķijā, Kiprā un Turcijā gaisa temperatūra sasniedza +40 grādu pēc Celsija, bet tuvākajās dienās karstums pieņemsies spēkā.
Piemēram, Grieķijā šodien gaiss varētu sakarst līdz +44 grādiem pēc Celsija. Milzīgā karstuma dēļ galvaspilsētas Atēnu varasiestādes pieņēmušas lēmumu laikā no pulksten 12.00 līdz 17.30 slēgt ieeju Akropoles arheoloģiskajos izrakumos, kas ir viens no tūristu iecienītākajiem apskates objektiem Eiropā. Citi populāri tūrisma objekti Atēnās strādā ierastajā kārtībā, bet pie tiem dežūrē pirmās neatliekamās palīdzības brigādes, lai vajadzības gadījumā sniegtu palīdzību cilvēkiem, kuriem karstuma dēļ ir kļuvis slikti.
Piecpadsmit Itālijas pilsētās šodien ir izplatīts sarkanais brīdinājums par bīstamu karstumu. To vidū ir galvaspilsēta Roma un tādas tūristu iecienītas pilsētas kā Florence un Boloņa. Varasiestādes aicina iedzīvotājus izvairīties no atrašanās tiešos saules staros laikā no pulksten 11.00 līdz 18.00 un īpaši parūpēties par vecākiem cilvēkiem.
Meteorologi prognozē, ka Itālijai piederošajās salās Sicīlijā un Sardīnijā brīvdienās termometra stabiņš var uzkāpt pat līdz +48 grādiem pēc Celsija.
2021. gada augustā Sicīlijā gaiss sakarsa līdz +48,8 grādiem pēc Celsija un tā ir visu laiku augstākā Eiropā reģistrētā gaisa temperatūra meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Ļoti iespējams, ka tuvākajās dienās šis rekords tiks pārspēts.
Augstas gaisa temperatūras šonedēļ fiksētas arī Vācijā, Polijā un Čehijā, kur nedēļas nogalē karstums varētu sasniegt +38 grādus pēc Celsija.
Redingas Universitātes Anglijā klimata pētniece Hanna Kloka brīdina, ka lielais karstums var būt nāvējošs.
"Mēs pieredzam ļoti augstas gaisa temperatūras. Tās apdraud dzīvību, tāpēc mums ir liels satraukums, ka šī karstuma viļņa laikā nomirs daudzi cilvēki. Tiek lēsts, ka pagājušā gada vasarā pieredzētā karstuma viļņa laikā Eiropā nomira vairāk nekā 60 tūkstoši cilvēku. Karstums ir klusais slepkava. Tāpēc lielākās bažas ir par to, ka ir apdraudēta cilvēku dzīvība," Kloka sacīja ziņu aģentūrai "Reuters".
Itālijas Meteorologu biedrība brīdina, ka pēc Cerbera nākamnedēļ Eiropu pārņems jauns karstuma vilnis, kas ir nodēvēts par "Šaronu". Tā sengrieķu mitoloģijā dēvēja pārcēlāju, kas nogādāja mirušo dvēseles pazemes valstībā. Arī šī karstuma viļņa laikā daudzviet Eiropā termometra stabiņš pārkāps +40 grādu pēc Celsija atzīmi.
Ekstrēms karstums ir pārņēmis arī ASV dienvidrietumus. Meteoroloģiskie dienesti prognozē, ka tuvākajās dienās +43 grādu pēc Celsija lielam karstumam būs pakļauti reģioni, kuros dzīvo 27 miljoni cilvēku.
Pastiprinātās gaisa kondicionieru darbināšanas dēļ Teksasas štatā ir pārspēts iepriekšējais elektroenerģijas patēriņa rekords.