Panorāma

Apbalvo Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā komandieri

Panorāma

Citskovskis pametis darbu Valsts kancelejā

Baidens: ASV politikā jāpazemina temperatūra

Tramps savu izdzīvošanu atentātā uzskata par Dieva brīnumu

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps ir sniedzis pirmos komentārus pēc sestdien piedzīvotā atentāta. Neraugoties uz notikušo, Tramps jau ir ieradies Milvoki pilsētā, lai piedalītos Republikāņu partijas konventā, kur viņu oficiāli nominēs par politiskā spēka prezidenta amata kandidātu novembrī gaidāmajās vēlēšanās.

Tramps savu izdzīvošanu atentātā uzskata par Dieva brīnumu
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Tikmēr ASV varasiestādes turpina izmeklēt uz Trampu šāvušā vīrieša motīvus.

Pēc notikušā Tramps ir sniedzis komentārus tikai dažiem ASV preses izdevumiem.

Galvas pagriešana glāba dzīvību

Sarunā ar laikraksta "New York Post" korespondentu bijušais prezidents sacīja, ka viņam vajadzēja būt mirušam, taču veiksmes vai Dieva palīdzības dēļ viņš tika sveikā ar savainotu labo ausi.

Tramps arī apgalvoja, ka viņu aprūpējušie ārsti politiķa izglābšanos ir nosaukuši par brīnumu, jo parasti neviens neizdzīvojot pēc uzbrukuma ar pusautomātisko ieroci AR-15, ko izmantoja atentātā pret Trampu.

Tramps sacīja, ka viss varēja beigties citādāk, ja šāviena brīdī viņš nebūtu pagriezis galvu nedaudz pa labi, lai izlasītu diagrammu par nelegālo imigrāciju. Viņaprāt, ja tā nebūtu noticis, lode būtu caururbusi viņa galvu.

Tramps intervijā "New York Post" uzslavēja Slepenā dienesta aģentus, kuri pāris sekundes pēc apšaudes sākuma viņu ielenca un nogrūda zemē, lai pasargātu no trāpījumiem. Bijušais prezidents arī apgalvoja, ka Slepenā dienesta snaiperis esot nogalinājis uzbrucēju, raidot lodi viņam tieši starp acīm.

Milvoki sākas Republikāņu partijas kongress

Trampu izdevās nointervēt arī izdevuma "Washington Examiner" žurnālistei Salenai Zito. Tramps viņai sacīja, ka atentāta dēļ viņš pilnībā izmainīšot savu runu Republikāņu partijas konventā, kur viņam ir paredzēts uzstāties ceturtdien.

Iepriekš bija plānots, ka Tramps savā runā kritizēs pašreizējo prezidentu demokrātu Džo Baidenu, taču tagad viņš izmantošot iespēju samierināt dziļi sašķelto ASV sabiedrību.

"Viņš teica, ka vēlas saliedēt valsti. Viņš teica, ka tas ir ļoti, ļoti svarīgi. Brīdī, kad tas notika, viņš esot sapratis, ka viņš to vēlas darīt, ka viņam tas ir jādara. Tramps daudz runāja par slaveno brīdi, kad viņš pēc apšaudes piecēlās kājās un parādīja izstieptu dūri. Tādējādi viņš cilvēkiem esot vēlējies pateikt, ka viņam viss ir kārtībā un valstij viss ir kārtībā. Manuprāt, tas ir vienreizēji. Šādi brīži spēj mainīt cilvēkus. Tikai viens centimetrs, un mēs runātu par pilnīgi kaut ko citu," Zito sacīja sarunā ar telekanālu CNN.

Tramps svētdien ieradās Milvoki, kur pirmdien sāksies Republikāņu partijas konvents. Pasākuma laikā partija oficiāli izvirzīs Trampu dalībai ASV prezidenta vēlēšanās. Paredzēts, ka konventā Tramps atklās, kas būs viņa viceprezidenta kandidāts.

Konventa laikā Milvoki būs spēkā pastiprināti drošības pasākumi, un atbildīgie dienesti ir piesaistījuši papildspēkus, jo organizatoru aplēses liecina, ka pasākumu ik dienu klātienē apmeklēs aptuveni 50 tūkstoši cilvēku. Konvents ilgs četras dienas.

Ilgtermiņa ietekme vēl nav skaidra

Lai arī vairāki eskperti uzskata, ka atentāta mēģinājums un eksprezidenta varonīgā reakcija varētu nākt par labu Trampam, kura vēlētāji viņu atbalstījuši, par spīti visiem viņa satricinājumiem, ASV vēstures profesors Alans Lihtmans, kurš paredzējis daudzu ASV vēlēšanu iznākumu, ar prognozēm iesaka būt piesardzīgiem.

"Tūlītējas prognozes ir bezjēdzīgas. Jāgaida un jāskatās, kas notiks. Šis var attīstīties divos virzienos. No vienas puses, Tramps var izskatīties pēc varonīga izdzīvotāja un mocekļa.

No otras puses, tas var izskatīties pēc kulminācijas tai vardarbībai, uz kuru Tramps pats sakūdīja, ja runa ir par uzbrukumiem Kapitolijam," secina Lihtmans.

"Pēc uzbrukuma Tramps pacēla dūri un aicināja uz cīņu. Jāskatās, vai viņa kampaņa necentīsies notikušajā vainot demokrātus un vai izmantos šo iespēju, ko republikāņi sen nav izmantojuši, lai vienotu amerikāņu tautu. Tāds bija Baidena vēstījums, jāskatās, vai tas būs arī republikāņu."

Baidens aicina samazināt politisko kaislību temperatūru

ASV prezidents Džo Baidens tikmēr atkārtoti nosodījis pret Trampu veikto atentāta mēģinājumu.

Baidens atzina, ka politiskās cīņas ASV ir uzkarsušas par daudz.

"Dārgie amerikāņi, mums ir jāsamazina temperatūra mūsu politikā. Kaut arī mums var būt domstarpības, mēs neesam ienaidnieki.

Par laimi Tramps nebija nopietni ievainots. Es ar viņu vakar runāju. Mēs viņu pieminam mūsu lūgšanās. Mēs nevaram atgriezties uz tās takas, uz kuras vēsturē jau esam bijuši. Vardarbība nekad nav atbilde, un to nedrīkst normalizēt. Tai nav vietas Amerikā. Punkts."

Baidena kampaņa pēc uzbrukuma iepauzējusi visas pret Trampu vērstās negatīvās reklāmas, taču, kā norāda eksperti, kaut kādā brīdī demokrātiem nāksies atkal būt ofensīvā, ja Baidens cer izlīdzināt nelielo Trampa pārākumu vēlētāju aptaujās.

Šāvēju raksturo kā klusu jaunekli

Izmeklētāji Batleras pilsētā Pensilvānijas štatā turpina šķetināt, kāpēc 20 gadus vecais Tomass Metjū Krūks nolēma sarīkot uzbrukumu bijušajam ASV prezidentam.

Ir zināms, ka atentātā izmantotais šaujamais piederēja Krūka tēvam, kurš to bija likumīgi iegādājies. Nav zināms, kā uzbrucējs bija ticis pie ieroča.

Bijušie klasesbiedri Krūku raksturojuši kā inteliģentu un klusu cilvēku, kurš ir turējies savrupi. Puisis ir cietis arī no skolasbiedru izsmiešanas.

Krūks ir bijis vietējā šaušanas kluba biedrs, bet savulaik nav uzņemts savas skolas šaušanas klubā slikto šaušanas prasmju dēļ.

KONTEKSTS:

Republikāņu prezidenta kandidāts Donalds Tramps 13. jūlijā tika ievainots ausī apšaudē vēlēšanu kampaņas mītiņā Pensilvānijas štatā, un notikušais tiek izmeklēts kā atentāta mēģinājums. 

Slepenā dienesta paziņojumā norādīts, ka uzbrucējs "raidīja vairākus šāvienus skatuves virzienā no paaugstinātas pozīcijas ārpus mītiņa", bet ASV Slepenā dienesta aģenti viņu "neitralizēja".

Trampa konkurents, tagadējais ASV prezidents Džo Baidens asi nosodījis politisko vardarbību un uzsvēris, ka ASV sabiedrībā jautājumi tiek risināti ar demokrātiskām vēlēšanām, nevis ar lodēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti