Rīta Panorāma

Mākslas festivāls "Cēsis 2024" svin pilngadību

Rīta Panorāma

Stoltenbergs atbalsta Ukrainas triecienus Krievijas teritorijā

Nav noskaidrota uzbrucēja Trampam motivācija

Uzbrukumā Trampam šāvējs izmantojis tēva legāli iegādāto ieroci

Pagaidām nav noskaidrots iemesls, kāpēc Pensilvānijas štata iedzīvotājs Tomass Metjū Krukss mēģināja nogalināt Donaldu Trampu. Uzbrukumā izmantots šāvēja tēva legāli iegādāts ierocis.

Slepenā dienesta aģenti 20 gadus veco uzbrucēju nošāva, tāpēc informāciju par viņa motīviem izmeklēšanas gaitā būs iespējams iegūt netieši. Viņš ir republikāņu atbalstītājs, bet kādreiz ziedojis nelielu summu demokrātu organizācijai.

Savukārt bijušie klasesbiedri viņu raksturoja kā gudru, kautrīgu un klusu jaunieti. Viņam bijušas labas sekmes matemātikā un eksaktajās zinātnēs, bet pirms uzbrukuma viņš strādājis vietējā pansionāta virtuvē.

Uzbrukumā izmantota viņa tēva legāli iegādāta pusautomātiskā šautene AR-15, kas ir gandrīz identiska labāk zināmai triecienšautenei M-16. Tieši pusautomātiskās šautenes nereti tiek izmantotas masu apšaudēs, par kurām diemžēl reizēm nākas ziņot.

ASV šo ieroci var iegādāties tiešsaistē par aptuveni 1000 dolāriem.

Uzbrucēja automašīnā atrastas arī sprāgstvielas.

Slepenā dienesta vadītājai būs jāskaidrojas

Apšaudes laikā gāja bojā arī viens no mītiņa dalībniekiem, kāds vīrietis, kurš centies ar ķermeni piesegt savus ģimenes locekļus. Tas esot kāds 50 gadus vecs brīvprātīgais ugunsdzēsējs, divu bērnu tēvs. Vēl divi vīrieši ir ievainoti un atrodas slimnīcā.

Daudz jautājumu joprojām par drošības situāciju mītiņā, un uz tiem būs jāatbild slepenajam dienestam. Sagaidāms, ka tieši pēc nedēļas slepenā dienesta vadītājai būs jāsniedz liecības par uzbrukumu Pārstāvju palātas komitejā. Viņai būs jāatbild, kādēļ uzbrucējs nokļuva tik tuvu Trampam un kādēļ slepenā dienesta aģentu reakcija nebija pietiekami ātra. Arī Baidens norādījis, ka pavēlējis īstenot neatkarīgu drošības pārbaudi par mītiņā notikušo un ar to sabiedrība vēlāk arī tikšot iepazīstināta.

Tikmēr Tramps jau ieradies Viskonsinas štata Milvoku pilsētā, lai piedalītos republikāņu nacionālajā konventā, kur viņu no jauna oficiāli izvirzīs prezidenta amatam. Slepenā dienesta vadītājai likts pārskatīt drošības pasākumus pirms šī pasākuma. Tramps esot apsvēris iespēju atlikt braucienu uz divām dienām, tomēr vēlāk nolēmis, ka nevar pieļaut, ka šāvējs piespiež viņu mainīt plānus. 

Baidens aicina "nolaist tvaiku" pašmāju politikā

Tuvākajās dienās jāvēro, kā notikušais ietekmēs politisko situāciju valstī, tostarp vēlēšanu kampaņu. Uzmanība tagad ir novērsta no pēdējo nedēļu drāmas ap Džo Baidena piemērotību amatam viņa vecuma dēļ. Tiesa, šodien notikšot viņa intervija telekanālam NBC, kur šis jautājums noteikti atkal tiks aktualizēts.

Baidena kampaņas cilvēki, kas pavadījuši daudz laika, lai slāpētu runas par Baidena piemērotību amatam un gatavojušies, lai komunicētu arī republikāņu konventa laikā, tagad domā, kādus vēstījumus vispār tuvākās nedēļas laikā paust – vai tie var būt uzbrūkošāki vai tomēr, ņemot vērā notikušo, vajadzētu nedaudz pieklust. Baidens uzrunā Ovālajā kabinetā, kādas līdz šim prezidentūras laikā teiktas vien trīs reizes, šonakt nosodīja atentāta mēģinājumu un aicināja amerikāņus nolaist tvaiku pašmāju politikā. Viņš arī uzsvēra, ka politikai ir jābūt mierīgu diskusiju arēnai.

Līdz vēlēšanām atlikušas vairāk nekā 110 dienas, un sagaidāms, ka atentāta mēģinājumu un fotogrāfijas ar Trampa asiņaino seju un dūri gaisā republikāņi noteikti turpinās izmantot, lai Trampu dēvētu par varoni.

Jautājums, kā pats Tramps nākamajās nedēļās vērtēs mēģinājumu viņu nogalināt, vai vērsīsies asi pret demokrātiem un vainos viņus vai ne.

Trampa lojālisti varētu viņu atbalstīt vēl stingrāk, taču nav skaidrs, kā un vai notikušais ietekmēs neizlēmušos vēlētājus. Vēl lielāka sabiedrības polarizācija nav izslēdzama, un daļa republikāņu jau vainojuši Baidena retoriku, kas uzkurinājusi vardarbību.

Abas partijas gan nosoda notikušo un aicinājušas uz mērenāku retoriku un sabiedrības saliedēšanu. Tikmēr daži Trampa atbalstītāji notikušajā vaino medijus un izsaka tiem draudus. Trampa reitings varētu kāpt, un tas nebūtu brīnums, jo arī Ronalda Reigana reitings kāpa pēc tam, kad 1981. gadā viņu mēģināja nogalināt. Tomēr tas nenozīmē, ka Trampam tagad būtu nodrošināta skaidra uzvara pār Baidenu. Līdz vēlēšanām vēl ir laiks, un var notikt dažādas neparedzētas lietas, kas var ietekmēt vēlētāju viedokli.

KONTEKSTS:

Republikāņu prezidenta kandidāts Donalds Tramps 13. jūlijā tika ievainots ausī apšaudē vēlēšanu kampaņas mītiņā, un notikušais tiek izmeklēts kā atentāta mēģinājums. 

Slepenā dienesta paziņojumā norādīts, ka uzbrucējs "raidīja vairākus šāvienus skatuves virzienā no paaugstinātas pozīcijas ārpus mītiņa", bet ASV Slepenā dienesta aģenti viņu "neitralizēja".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti