Grupējuma izplatītajā paziņojumā teikts, ka viņi nekādā gadījumā nepiedalīsies sarunās, kuras "domātas tikai aizsega radīšanai, lai Izraēla varētu turpināt karu Gazas joslā".
"Hamās" norādīja, ka jau iepriekš vienojušies par pamiera noteikumiem ar ASV, Kataru un Ēģipti, kuras ir pamiera vidutājas. Tādēļ kaujinieki norādīja – vai nu Izraēla pieņem šos noteikumus, vai sarunas tiek pārtrauktas.
Augsta ranga "Hamās" amatpersona raidsabiedrībai BBC norādīja, ka sarunu ceļvedim jābalstās uz jau piedāvāto vienošanos, ko ASV prezidents Džo Baidens izklāstīja maija beigās. "Hamās" amatpersona apsūdzējusi Izraēlu jaunu nosacījumu pievienošanā.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu gan ir noliedzis, ka to darījis, un uzstājis, ka tieši "Hamās" ir bijis tas, kas pieprasa izmaiņas.
ASV, Ēģipte un Katara paziņojušas, ka ceturtdien paredzētās sarunas notiks arī bez "Hamās" pārstāvju dalības. ASV, Ēģiptes un Kataras starpnieki pauda, ka varētu sarunas izmantot, lai izveidotu plānu, kas atrisinātu atlikušās problēmas.
ASV cer uz drīzu pamiera noslēgšanu, kas varētu atturēt Irānas iespējamu uzbrukumu Izraēlai.
ASV arī cer, ka vienošanās noslēgšana varētu atturēt Irānu no atriebības Izraēlai un novērst reģionālo konfliktu. Bažas par plašu karu ir arī Libānā, kur bāzējas šiītu kaujinieku grupējums "Hizbollāh", kas apšauda Izraēlas teritoriju.
Kā raidsabiedrībai BBC atzinuši uzrunātie Libānas iedzīvotāji, atmiņā vēl ir 2006. gada karš, kas starp Izraēlu un "Hizbollāh" ilga sešas nedēļas un nodarīja lielus postījumus un cilvēku zaudējumus Libānā. Jauns karš būtu daudz nāvējošāks un postošāks. Daudzi Libānā uzskata, ka jādara viss iespējamais, lai karu novērstu, jo valsts to nevar atļauties un ne politiski, ne ekonomiski netiktu galā.
KONTEKSTS:
2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā. Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši desmitiem tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.
Ēģipte kopā ar Kataru un Amerikas Savienotajām Valstīm jau ilgstoši ir bijušas starpnieces starp Izraēlu un "Hamās" centienos starp abām pusēm panākt pamieru.