Davosā viņam pievērsta liela uzmanība, un Ukrainas līderis to izmanto. Otrdien ietekmīgā foruma delegātus uzrunāja arī Ķīnas premjers un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja.
Zelenskis: Nevajag baidīties no eskalācijas
Situācija Ukrainā un Ķīnā ir Davosas foruma dalībnieku uzmanības centrā. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens apsolīja Zelenskim, ka Vašingtona arī turpmāk palīdzēs Kijivai, neskatoties uz ASV iekšpolitikā redzamajām domstarpībām.
Davosas foruma galvenajā zālē dažreiz ir grūti panākt, lai auditorija apsēžas un apklust, ļaujot uzstāties nākamajam runātājam. Pēc atklāšanas zāle ne vienmēr ir pilna, jo daudziem dalībniekiem svarīgāka ir tīklošanās un biznesa tikšanās. Šī nebija tāda reize. No Zelenska izskanēja skaudrs pārmetums Rietumu samiernieciskumam attiecībā pret Putinu.
"Pirms pilna mēroga iebrukuma mēs pastāvīgi dzirdējām – lūdzu, neeskalējiet situāciju. Mēs aicinājām ieviest preventīvas sankcijas, lai novērstu karu. Mums teica, ka nevajag eskalēt.
Un pēc 24. februāra mūsu koalīcijai nekas nav kaitējis vairāk kā šī koncepcija. Katrs "neeskalējiet situāciju" mums izklausījās, ka jūs padodaties Putinam," atzina Zelenskis.
"Mēs lūdzām jaunus ieroču veidus, bet atbilde bija – neeskalējiet. Bet tad ieradās ieroči, un eskalācijas nebija. Kad nokrita Krievijas raķete, atkal – neeskalējiet. Prettrieciens tajā pašā mirklī būtu varējis daudz ko iemācīt Krievijai un būtu devis nepieciešamo pārliecību Rietumiem."
Rinkēvičs aicinājis Ungāriju atbloķēt palīdzību Ukrainai
Zelenskis arī aicināja pastiprināt sankcijas pret Krieviju un iekļaut tajā kodolenerģiju, un beidzot pārstāt eksportēt uz Krieviju sastāvdaļas, kas tiekot izmantotas raķešu ražošanā.
Ukraina un tās sabiedrotie uztraucas, ka Izraēlas karš ar "Hamās", kas šonedēļ pārsniedza 100 dienu slieksni, ir novirzījis lielu daļu pasaules uzmanības un izraisījis bažas par plašāku konfliktu Tuvajos Austrumos.
Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš arī ieradies Davosā, gan uzskata, ka Zelenska diplomātiskajām aktivitātēm un vizītēm ir izdevies panākt vēlamo efektu.
Rinkēvičs Davosā runājis arī ar Ungārijas prezidenti un aicinājis Ungāriju atbloķēt 50 miljardus eiro Ukrainai un beidzot ratificēt Zviedrijas dalību NATO.
Leiena: Ukraina var uzvarēt
Oficiālā uzruna bija tikai neliela daļa no Zelenska kampaņas Davosā. Zelenskis tikās arī ar lielajiem investoriem, pārrunājot privāto investīciju nepieciešamību Ukrainas atjaunošanai.
Ukrainas ekonomika pagājušajā gadā uzrādīja labākus rezultātus, nekā gaidīts – iekšzemes kopprodukta pieaugums bijis ap 5%, un tas – pēc gandrīz 29% lielā krituma 2022. gadā. Tagad Ukrainas valdība rēķina, ka šogad ekonomika augšot par 4,6%.
Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena pauda pārliecību, ka Ukraina var uzvarēt karā, ja Rietumi turpinās to atbalstīt.
"Krievija izgāzās arī diplomātiski. Somija ir pievienojusies NATO. Zviedrija drīz tai sekos. Ukraina ir tuvāk nekā jebkad iepriekš ceļā uz Eiropas Savienību.
Tas viss parāda mums, ka Ukraina var uzvarēt šajā karā. Bet mums ir jāturpina atbalstīt ukraiņu pretošanās.
Ukraiņiem ir nepieciešams paredzams finansējums 2024. gadā un turpmāk. Viņiem ir nepieciešama stabila ieroču piegāde, lai aizstāvētos un atgūtu savu teritoriju. Viņiem ir nepieciešamas spējas, lai atturētu nākotnes Krievijas uzbrukumus."
Davosas forumā tika spriests arī par iespējām un draudiem, ko rada mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstība.
Mākslīgajam intelektam būtu jākalpo cilvēces interesēs, paziņoja Ķīnas premjers Li Cjans. Viņš ir augstākā Ķīnas amatpersona, kas kopš 2017. gada ir apmeklējusi Davosas forumu.
Li Cjans brīdināja, ka pasaules valstīm nevajadzētu veidot blokus un attīstīt mākslīgo intelektu, lai konkurētu vienam ar otru. Tā vietā no šī tehnoloģiskā progresa vajadzētu iegūt pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam.
"Ķīna uzskata, ka tehnoloģijām būtu jākalpo cilvēces kopējam labumam. Tam ir jānes labums. Tas attiecas arī uz mākslīgo intelektu.
Ir divi fundamentālie aspekti. Pirmkārt, tam ir jābūt centrētam uz cilvēkiem. Vienkārši sākot, mums, cilvēkiem, būtu jākontrolē ierīces, nevis ierīcēm būtu jākontrolē mūs. Tādēļ mākslīgā intelekta attīstībā ir jābūt sarkanajai līnijai, kuru nedrīkst pārkāpt. Tas būtu jāievēro visiem."
Paralēli oficiālajām runām un savu ekonomisko panākumu izcelšanai Davosā daudzus uztrauc šogad gaidāmās ASV prezidenta vēlēšanās. Lai arī Donalds Trumps vēl nav atgriezies Baltajā namā, taču viņš jau tagad aizņem lielu vietu lēmumu pieņēmēju prātos, kas pulcējās Pasaules ekonomikas forumā.