Pasaules panorāma

Politologs: Putins pēc "vēlēšanām" pastiprinās represijas

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Putina "vēlēšanas" un karš Tuvajos Austrumos

Sardzē virs Odesas nakts debesīm

Krievijas raidīto kaujas dronu «ķērājs» Odesā: Ienaidnieks ir viltīgs, bet mums ir jābūt pārākiem

Krievija ar trieciendroniem uzbrūk Ukrainai katru nakti. Kā decembra beigās norādīja Ukrainas Gaisa spēki – kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma Krievija pret Ukrainu izšāvusi gandrīz 3800 trieciedronus kamikadzes. No tiem izdevies notriekt gandrīz trīs tūkstošus. "Ienaidnieks ir viltīgs, bet mums ir jābūt pārākiem," Latvijas Televīzijai stāstīja dronu "ķērāji" Odesā, kuri vai katru nakti dodas izsaukumā, lai notriektu ienaidnieka raidītos bezpilota lidaparātus – nāves nesējus.

Odesa, esot blakus Melnajai jūrai, ir viens no Krievijas armijas iekārojamākajiem objektiem un  pakļauts nemitīgai agresijai.

Latvijas Televīzija sargiem pievienojās naktī, Dienvidu kara apgabala mobilās grupa pozīcijās. 

Ar milzu prožektoriem, kas pāršķeļ tumšās debesis, karavīri cenšas izgaismot laukumu, kurā jāparādās ienaidnieka raidītajiem droniem. Strādā ložmetējs.

Tas ir uzdevums, kas prasa milzu pacietību, koncentrēšanos, precizitāti, jo droni ir pietiekami ātri un var nest postījumus lielā apgabalā.

Nakts ir laiks, kad dronu uzbrukumu pilsētām, arī Odesai ir visvairāk. To mērķis ir gan ostu infrastruktūra, gan uzņēmumi, gan dzīvojamie nami.

Karavīri stāstīja – brīdī, kad acis pievēršas debesīm, iestājas mednieka instinkts un stresa līmenis ir augsts, saprotot, ka virs pašu cilvēkiem ir nāves nesējs.

"Teikšu tā, ka ienaidnieks ir viltīgs, jo katru reizi maina taktiku un mēģina izvairīties. Viņi, ļoti iespējams, izspiego mūsu pozīcijas, cenšas mūs apiet, bet mēs esam veiklāki, mobilāki, tam apmācīti. Un mums ir uzdevums un pats galvenais – mēs sargājam savas zemes debesis," stāstīja mobilās grupas komandieris Oleksandrs Kolomins.

"Galvenā viņu taktika ir palikusi tā pati, un tas ir terors. Protams, ienaidnieks cenšas apiet un apgrūtināt mūsu pretgaisa aizsardzības sistēmu darbību. Taču mēs redzam, ka patlaban dronus visbiežāk laiž no jūras puses, tā kā ūdens slāpē troksni, un tāpēc tos triecienam sagatavo Melnās jūras akvatorijā," skaidroja Ukrainas Bruņoto spēku operatīvās pavēlniecības "Dienvidi" pārstāve Natālija Humeņuka.

Krievijas armija pret Odesu izmanto tā sauktos kombinētos uzbrukumus, kad kopā ar droniem tiek palaistas arī raķetes, lai trieciens un postījumi būtu pēc iespējas lielāki.

"Ukrainas dienvidi diemžēl ir viens no ienaidnieka prioritārajiem reģioniem, un tas nozīmē, ka cieš arī infrastruktūra, tajā skaitā ostas, un viņiem nedod mieru graudu koridors," piebilda Humeņuka.

Uzbrukumi ir tik intensīvi, ka arī mobilajām grupām būtu svarīgs sabiedroto atbalsts.

"Ir brīži, kad jūtam, ka mums pietrūkst termovizoru, nakts redzamības iekārtu, lielāka kalibra ieroču, arī tādus reizēm gribētos," atzina mobilās grupas komandieris.

Oleksandram Kolominam, kurš vada mobilo grupu, segvārds ir "Deputāts" un ne velti, jo pirms kara viņš bija deputāts vienā no Odesas apgabala pašvaldībām.

"Man tas bija ārkārtīgi grūti, jo, no vienas puses, es jutos atbildīgs par savu pašvaldību, par savu ģimeni, bērniem. Sākumā es pabiju visos mūsu daudzstāvu māju pagrabos, lai pats savām acīm pārliecinātos, ka cilvēkiem ir kur patverties, ja ir uzlidojumi. Un tad es nolēmu savu vietu uz laiku atdot citam cilvēkam un pats pieteicos armijā," viņš teica.

Kad nakts darbs beidzies, mobilā grupa atgriežas savās sākuma pozīcijās, gatavas trauksmei un līdz ar to darbam visas 24 stundas diennnaktī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti