Zelenska uzvaras plāns ietver piecus punktus un trīs slepenus pielikumus

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien parlamentā prezentējis savu uzvaras plānu kara izbeigšanai, un tas ietver piecus punktus un trīs slepenus pielikumus.

ĪSUMĀ:

  • Volodimirs Zelenskis iepazīstina Augstākās Radas deputātus ar miera plānu.
  • Tajā iekļauti pieci punkti – ģeopolitiski, militāri, un ekonomiski punkti, kā arī Ukrainas un Eiropas drošība pēc kara beigām.
  • Ukrainas prezidenta uzrunu tiešraidē pārraida arī vienotajā telemaratonā.
  • Plānam pievienoti arī trīs slepeni pielikumi.
  • Dienā, kad prezidents prezentēja plānu, Kijivas centrā pulcējas bojāgājušo un bezvēsts pazudušo karavīru tuvinieki.
  • Pētnieks: Ukrainas miera plāns nevieš lielu optimismu par drīzām kara beigām.

Zelenska uzvaras plāns ietver piecus punktus un trīs slepenus pielikumus
00:00 / 00:00

Prezidents ar plānu dalījās uzrunā Augstākās Radas sēdē, uz kuru bija sapulcējušies ne vien deputāti, bet arī visa Ukrainas valdība un bruņoto spēku augstākā virpavēlniecība. Šī parlamenta uzruna tika demonstrēta arī vienotajā telemaratonā – tātad to varēja vērot visa Ukrainas sabiedrība.

Kā norādīja Zelenskis – uzvaras plāna realizācija ir atkarīga no partneru gribas, nevis no Krievijas. Pieturoties pie šī plāna, karu, viņaprāt, iespējams izbeigt vēlākais nākošgad.

Tas būšot izšķirošs brīdis visai starptautiskajai sabiedrībai.

Ukrainas prezidents savā uzrunā pieminēja arī Baltijas valstis, Somiju un virkni citu tautu likteņu, kurus šobrīd ietekmē kauju rezultāti Ukrainā.

"Krievijai ir jāzaudē karā pret Ukrainu un tā nav [konflikta] iesaldēšana, tā nav tirgošanās ar teritorijām vai suverenitāti. Mums ir jāīsteno Uzvaras plāns, lai piespiestu Krieviju būt Miera samitā un būt gataviem izbeigt karu," sacīja Zelenskis. "Plāns sastāv no pieciem punktiem un trīs slepeniem pielikumiem. Pirmais punkts – ģeopolitiskais. Otrais un trešais – militārie, ceturtais – ekonomiskais, bet piektais uzvaras plāna punkts – drošības."

Plānā atrunā piecus punktus un trīs slepenus pielikumus

Saskaņā ar Zelenska sacīto miera plāna īstenošana ir atkarīga no Ukrainas partneriem, nevis no Krievijas. Prezidents uzsvēra, ka Krievija necenšas panākt taisnīgu mieru un agresorvalsts diktators Vladimirs Putins ir sajucis prātā un vēlas karu, personīgi viņš nemainīsies, viņš ir kurls pret visiem citiem.

"Pirmais punkts (un ļoti svarīgs) ir uzaicinājums NATO. Tagad," sacīja Zelenskis, norādot, ka tas uzskatāmi parādītu, kā partneri redz Ukrainas vietu drošības arhitektūrā.

Kā norādīja Zelenskis, Ukraina kā demokrātiska nācija ir pierādījusi, ka var aizstāvēt Eiropas Savienības (ES) valstu kopīgo dzīvesveidu un citas demokrātiskās valstis.

"Desmitgadēm Krievija ir izmantojusi ģeopolitisko nenoteiktību Eiropā. Pats fakts, ka Ukraina nav NATO dalībvalsts, iekārdināja Krieviju vērsties pret mūsu drošību un tagad Ukrainas ielūgums NATO varētu kļūt par būtisku priekšnoteikumu mieram," teica Zelenskis.

Plāna otrais punkts ir aizsardzība, tā ir neatgriezeniska Ukrainas aizsardzības stiprināšana un kara pagriešana atpakaļ pret Krieviju, tai skaitā kara atgriešana ienaidnieka teritorijā. Šim punktam ir slepens pielikums, pavēstīja Zelenskis.

Šis punkts paredz stiprināt Ukrainas pretgaisa aizsardzību, lai pasargātu apdzīvotās vietas no gaisa uzlidojumiem, kā arī Zelenskis pieminēja ar sabiedrotajiem kopīgas operācijas pretgaisa aizsardzībā.

Trešais punkts ir Krievijas agresijas atturēšana. Arī tam ir slepens pielikums, kuram ir pieeja ASV, Lielbritānijas un Itālijas vadītājiem. Ukraina ierosina savā teritorijā izvietot ar kodolieročiem nesaistītu atturēšanas līdzekļu kopumu pret Krievijas turpmāko agresiju.

Ceturtais punkts skar stratēģisko ekonomisko potenciālu – tas ir saistīts ar derīgajiem izrakteņiem, kas ir urāns, titāns, litijs un citi stratēģiski vērtīgi resursi, kas ir Ukrainai. Pie šī punkta ir viens no slepenajiem pielikumiem, kas šobrīd zināmi tikai šaurākam lokam sabiedroto.

Piektais punkts attiecas uz pēckara periodu. Tas paredz Ukrainas pieredzes izmantošanu Eiropas aizsardzībai.

Kijiva ierosina pēc kara ASV militāro kontingentu Eiropā aizstāt ar Ukrainas armiju, sacīja Zelenskis.

Tā kā detalizētāk par plāna būtību sabiedrība ir uzzinājusi tikai nupat, pagaidām vēl nav jūtama kāda konkrēta reakcija. Taču parlamentā Zelenska uzrunas laikā ļoti liela daļa deputātu cēlās kājās un aplaudēja – tostarp arī opozīcijas politiķi.

Pirms prezidenta uzrunas Kijivas centrā pulcējas karavīru tuvinieki

Vēl pirms trešdien izziņotās Zelenska uzrunas Augstakajā Radā, pirmo reizi Kijivas centrā bija sanākuši arī ļoti daudz bojāgājušo vai bezvēsts pazudušo karavīru tuvinieki.

Šādas miermīlīgas akcijas Kijivas centrā nav nekas neparasts, bet trešdien patiešām bija liels skaits sanākušo un kā viņi paši teica - rekordliels cilvēku skaits. Tās pamatā bija sievas un mammas vai nu bojāgājušajiem, vai bezvēsts pazudušajiem karavīriem. Viņas pirmo reizi ļoti skaļi un stingri pieprasīja valstij daudz ātrāk rīkoties attiecībā uz bezvēsts pazudušajiem, tāpat arī ievērojami paātrināt gūstekņu apmaiņu.

"Ja viņi ir gājuši bojā, lai dod mums iespēju viņus apglabāt. Man teica – jūsu vīrs ir gājis bojā kā varonis. Tad lai dod mums iespēju viņus apglabāt kā varoņus! Lai noskaidro – vai viņi ir gūstā. Ja ir gūstā, lai dod mums par to zināt, bet viņi vienkārši klusē…  Gribam, lai mūs sadzird! Mēs esam mātes, sievas, māsas, mēs gribam atgriezt mūsu vīrus," teica Anastasija.

"Viņi varētu vairāk izdarīt spiedienu uz Krieviju, lai iedotu vismaz gūstekņu sarakstus. Lai mēs vismaz zinātu par bezvēsts pazudušajiem, ka viņi ir tur, lai mēs tik ļoti nepārdzīvotu. Jūs taču saprotat, ka esot bez cerībām... tāds stāvoklis nogalina. Un nogalina ne tikai mūsu karagūstekņus, bet arī mūs  – jo mēs par viņiem neko nezinam," tikmēr pauda cita Kijivas centrā sastapta sieviete.

Kopumā vairāki simti sieviešu šodien arī devās gājienā uz kontrolposteņiem, kuru tuvākās vietas ir pie parlamenta ēkas Kijivā, kā arī pie Valsts prezidenta rezidences. Viņas aicināja valdību tieši iesaistīties – uzaicināt uz tikšanos tuviniekus un kopīgi rast kādu risinājumu ģimenēm, kas šobrīd šajā karā maksā ļoti augstu cenu.

Pētnieks: Piedāvātais plāns nevieš optimismu par drīzām kara beigām 

Diemžēl, izvērtējot līdz šim zināmo par Ukrainas piedāvāto miera plānu, tas īpašu optimismu par drīzām kara beigām nevieš, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" sacīja Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns.

Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns par Ukrainas piedāvāto miera plānu
00:00 / 00:00

"Jāsaka arī, ka [Ukrainas piedāvātais miera plāns] kopumā oriģināls, jo tas, ko Rietumos vairāk gaidīja, bija piedāvājums, kā Ukraina varētu pārraut frontes līniju valsts austrumos un dienvidos," viņš teica. "Šeit tas, kā padzīt Krieviju, īsti neparādās. Un arvien vairāk Rietumos izskan aicinājumi atzīt realitāti un vismaz mēģināt noturēt esošo teritoriju."

Lai arī plāns kopumā vērtējams kā nepilnīgs, tas gan palīdzēšot prezidentam aktualizēt jautājumu par Rietumu palīdzību Ukrainai – ka tai jābūt plašākai un valstij palīdzība nepieciešama jau šobrīd, vērtēja pētnieks.

Prasīts, kas varētu būt aprakstīts plāna slepenajās daļās, Andžāns minēja, ka tur, iespējams, parādās informācija par dažādām tālākām operācijām Krievijas iekšienē.

"Dziļāki uzbrukumi bāzēm Krievijas teritorijā. Iespējams – arī pa kādiem politiskiem objektiem. Un vēl noteikti trešais punkts, kurš runā par ne- kodolieroču, tomēr par kādu būtisku arsenālu izvietošanu Ukrainā, kas varētu atturēt. Droši vien, ka te ir domāts sabiedroto karaspēks. To varētu izvietot, vai arī izvietot ballistiskās raķetes vai pretgaisa aizsardzības sistēmas," prognozēja pētnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti