Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir izvēlējušies sākt savu darbu jaunajā sasaukumā ar Ukrainas jautājumu. Trešdien pieņemta rezolūcija, kurā nosodīta Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna tikšanās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu. Rezolūcija tika pieņemta ar 495 balsīm "par", pret bija 137. Vēl 47 EP deputāti no balsošanas atturējās.
Astoņi no Latvijas ievēlētie deputāti rezolūciju atbalstīja, arī Vilis Krištopans – vienīgais no savas politiskās grupas. Devītais - Mārtiņš Staķis balsojumā nepiedalījās tehniskas kļūmes dēļ, taču jau lūdzis veikt labojumu protokolā, atbalstot rezolūciju.
Rezolūcijā teikts, ka Orbāns ar šo vizīti klaji pārkāpis Eiropas Savienības (ES) līgumus un kopējo ārpolitiku.
Orbāns devās uz Maskavu neilgi pēc tam, kad Ungārija kļuva par ES prezidējošo valsti, un pats šo braucienu dēvēja par miera misiju. ES līderi stingri nosodīja Orbāna vizīti Maskavā, uzsverot, ka viņš turp devies bez ES akcepta.
Pirms tam Orbāns Kijivā tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, bet vēlāk Pekinā ar Ķīnas līderi Sji Dzjiņpinu. Pēc NATO samita Vašingtonā viņš tikās arī ar republikāņu Baltā nama saimnieka amata kandidātu Donaldu Trampu.
EP rezolūcijā aicināts Ungārijai piemērot sankcijas par Orbāna pretrunīgi vērtētajām ārvalstu vizītēm. Rezolūcijā arī nosodīts Krievijas raķešu uzbrukums bērnu slimnīcai Kijivā un apliecināts ES atbalsts Ukrainai.
Vairums deputātu atbalsta rezolūciju un palīdzību Ukrainai
Jau iepriekš, otrdien, EP priekšsēdētāja Roberta Metsola savā pirmajā uzrunā ir teikusi, ka Ukraina joprojām ir Eiropas uzmanības centrā un ir būtiski parādīt, ka pēc parlamenta maiņas nekas šajā atbalstā kara plosītajai valstij nemainīsies.
Vairākums deputātu izteicās par labu Ukrainai, un par to liecina arī viņu balsojums par kopīgo rezolūciju. Vairākuma nostāju itin labi spēja noformulēt Zaļo grupas deputāts Sergejs Lagodinskis.
"Viltus patrioti runā par eskalāciju. Mēs tikko redzējām, kā tika iznīcināta bērnu slimnīca ["Okhmatdyt"], un tā nav pirmā reize, kad tiek izpostītas bērnu slimnīcas, dzemdību nami un teātri, kas ir pilni ar cilvēkiem.
Mēs neesam tie, kas nodarbojas ar eskalāciju. Ja Putins veic eskalāciju, tad mums ir jādara viss, lai Ukraina varētu sevi aizstāvēt," teica Lagodinskis.
Taču Eiropas Parlamentā ir arī skeptiķi. Jaunizveidotā deputātu grupa "Eiropas patrioti" ir norādījusi, ka viņi nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā un atbalsta Ukrainas suverenitāti, taču viņiem nepatīk šī rezolūcija un viņi neatbalsta Ukrainas uzņemšanu NATO, jo uzskata, ka šādi palielināsies kodoldraudi.
Viņiem arī nepatīk, ka tiek kritizēts Orbāns. Deputāti uzskata, ka viņa miera centieniem ir sava loma, kas būtu jārespektē.
Tāpat viņi uzskata, ka Ukrainas pievienošanās Eiropas Savienībai (ES) apdraudēs vietējo lauksaimniecību, tomēr "Eiropas patrioti" arī saka, ka Ukrainai būtu jāsūta vairāk ieroču lādiņu – it sevišķi tādi, kas ir ražoti ES, jo tas palīdzēs arī bloka valstu militārajai industrijai.
Darbu uzsāk arī no Latvijas ievēlētie EP deputāti
Reinis Pozņaks, (Apvienotais Saraksts), kas pievienojies konservatīvajai EKR grupai, kurā ir arī Roberts Zīle (Nacionālā Apvienība), Strasbūrā ticis pie biroja labākajā vietā – 12. stāvā, tieši pie liftiem ar izeju uz plenārsēžu zāli.
Pats to sauc par iesācēja veiksmi. Viņam ši ir pirmā ienākšana politikā, un uzreiz Eiropas līmenī, kā viņš pats saka – ar mērķi – palīdzēt Ukrainai uzvarēt karu
Pozņaks arī gandarīts, ka parlaments sācis savu darbu ar pārliecinoša atbalsta paušanu Ukrainai un sola to turpināt, cik ilgi nepieciešams. Pats parlamentārajās debatēs viņš sola vairāk runāt angliski.
Tikmēr Rihards Kols (Nacionālā Apvienība) ir Reiņa Pozņaka politiskās grupas biedrs, un kopā ar Robertu Zīli tā ir Latvijas lielākā nacionālā delegācija – 3 deputāti eiroskeptiskajā EKR grupā. Kolam pēc ilgiem darba gadiem Saeimā, parlamentārais drabs nav svešs, taču viņš atzina – Saeimā viss norit daudz kārtīgāk un lēnāk.
Kolam no jaunajiem deputātiem arī izdevās kā pirmajam uzstāties plenārsēdes debatēs par atbalstu Ukrainai.
"Kremlis rūpīgi vēro, kā katrs no mums šodien balso, jo – vispirms – mēs nedrīkstam vilcināties, jo vilcināšanās provocē autokrātus, it īpaši Putinu. Un vilcināšanos Kremlī uzskata par vājumu," no tribīnes sacīja Kols.
Deputāts arī teic, ka turpmāk debatēs runās angliski, kas ļauj precīzāk saniegt plašāku auditoriju un arī starptautiskos medijus.
Bet Vili Krištopanu par jauno Eiropas Parlamenta politiķi varbūt grūti nosaukt, taču arī viņam šis ir pirmais sasaukums Eiropā. Viņam kabinets iedalīts citā ēkā un līdz plenārsēžu zālei katru reizi jāiet savas 10 minūtes. Krištopans ir tikko izveidotajā labējā eiroskeptiskajā grupā "Eiropas patrioti" kopā ar Viktora Orbāna "Fidesz" partiju un Marinas Lepēnas "Nacionālo apvienību" (RN). Un šo biedru dēļ grupa tiek uzskatīta arī par prokremlisku.
Krištopana grupa "Eiropas patrioti" vieno partijas ar ļoti dažādiem uzskatiem par atbalstu Ukrainai. Bet Krištopans uzskata, ka tā nav problēma. Tikmēr plenārsēžu zālē deputāts sola runāt tikai latviski, jo angliski tekoši runāt neprot.
Bet Mārtiņš Staķis no Progresīvajiem ir Eiropas Parlamenta grupā Zaļie/Eiropas Brīvā apvienība. Arī viņa kabinets ir Eiroparlamenta tālajā galā – 10 minūšu gājienā no plenārsēžu zāles. Debatēs plenārsēžu zālē Staķis sola runāt latviski