Panorāma

Atlikušo padomju pieminekļu demontāžai jāgroza likums

Panorāma

ASV kongresmeņi sola atbalstu Ukrainai un Latvijai

No Krievijas gūsta Ukrainā atgriežas 95 karagūstekņi

No Krievijas gūsta Ukrainā atgriežas 95 karagūstekņi

Ukraina un Krievija veikusi karagūstekņu apmaiņu. Šajā reizē katra puse apmainījusies ar 95 gūstā nokļuvušajiem karavīriem. Ukrainas tiesībsarga birojs izplatījis ļoti emocionālus kadrus.

Starp tiem, kas atgriežas Ukrainā, ir visšausmīgākās kara ainas pieredzējušie. Tie, kuri aizstāvēja okupēto un gandrīz pilnībā sagrauto Mariupoli. Un arī tie, kuri bija ielenkumā "Azovstaļ" rūpnīcas pazemē. Daļa bijuši Krievijas gūstā vēl kopš aizpagājušā gada.

Viens no karavīriem, kas nokļuva brīvībā, tika uzskatīts par bezvēsts pazudušu. Kā norādīja Ukrainas Koordinācijas štābs rīcībai ar karagūstekņiem, daudzi no atbrīvotajiem cieš no hroniskām saslimšanām un gūto ievainojumu sekām.

Tiesībsargs Dmitro Lubinecs paziņojis, ka kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma no gūsta izdevies atbrīvot 3405 ukraiņus. Iepriekš Lubinecs paziņoja, ka tuvākajā laikā ir sagaidāma gūstekņu apmaiņa, kuras ietvaros plānots atbrīvot sagūstītās sievietes.

"Mēs turpinām atgriezt savus cilvēkus mājās. No Krievijas gūsta ir atbrīvoti vēl 95 aizstāvji. Tie ir Ukrainas bruņoto spēku, Nacionālās gvardes un robežsardzes karavīri," sociālajā tīklā "X" rakstīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Esmu pateicīgs mūsu komandai, kas atbild par apmaiņu, un Apvienotajiem Arābu Emirātiem par starpniecību šajā atbrīvošanā. Lai cik grūti tas būtu, mēs meklējam ikvienu, kas varētu būt gūstā, un mums viņi visi ir jāatgūst," atzīmēja prezidents.

Vienošanās par karavīru atgriešanos dzimtenē šoreiz tika panākta ar Apvienoto Arābu Emirātu starpniecību.

Kopš Krievijas sāktā pilna mēroga kara šī ir  54. reize, kad notikusi karagūstekņu apmaiņa.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un Kijivas neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī Ukrainas armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk Ukrainas civilajiem objektiem un mērķtiecīgi cenšas iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru.

2024. gada maijā Krievija sākusi ofensīvu Harkivas apgabalā, mēģinot pārraut Ukrainas aizsardzības līnijas, bet ukraiņi cenšas noturēt pozīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti