Rīta Panorāma

Šimonīte turpinās pildīt Lietuvas premjeres pienākumus

Rīta Panorāma

Intervija ar ekonomikas ministru Viktoru Valaini

Ukrainā attīsta arī militāros "virszemes dronus"

Ukrainā attīsta arī militāros «virszemes dronus»

Krievijas agresijas apstākļos daudzi Ukrainas uzņēmumi izstrādā jaunu, mūsdienīgu militāro tehniku, un radītas arī attālināti vadāmas kāpurķēžu mašīnas, ko var dēvēt par virszemes droniem. Liela to priekšrocība ir būtiski zemāka cena, salīdzinot ar rietumvalstīs ražotiem analogiem.

Uzņēmums "UkrPrototyp" pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma būvēja dažādus bagijus, un to drīzāk varēja uzskatīt par hobiju. Karš bija stimuls nopietnāk palīdzēt savai valstij, tāpēc tapa attālināti vadāmā mašīna, ko var izmantot kaujās, cilvēku evakuācijai, apgādei un citiem mērķiem.

"Šis ir lielākais kāpurķēžu drons Ukrainā, kāds mūsdienās pastāv un tiek izmantots militārajā jomā. Un tas ir arī 10 reizes lētāks nekā līdzīgi produkti no Eiropas," sacīja uzņēmuma izpilddirektors Andrijs Denisenko.

Ar uzlādētu akumulatoru mašīna spēj veikt 30 kilometru lielu distanci, bet vadīšanai nepieciešams stabils interneta pieslēgums.

Inženieri šo tehniku salīdzina ar "Lego" konstruktoru, jo atsevišķus blokus pēc karavīru lūguma iespējams ātri nomanīt. Konkrētajam 800 kilogramu smagajam prototipam dots sengrieķu valdnieka un dēkaiņa Odiseja vārds, un tam vēl jāsaņem novērtējums no militārpersonām.

Automatizācija un jaunās tehnoloģijas ir viens no veidiem, kā kompensēt lielos Krievijai pieejamos resursus, tāpēc valstī izstrādā desmitiem šādu tehnisku iekārtu.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un Kijivas neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī Ukrainas armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk Ukrainas civilajiem objektiem un mērķtiecīgi cenšas iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru.

2024. gada maijā Krievija sākusi ofensīvu Harkivas apgabalā, mēģinot pārraut Ukrainas aizsardzības līnijas, bet ukraiņi cenšas noturēt pozīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti