Jaunais Covid-19 paveids "Eris" šobrīd visvairāk izplatās Ķīnā un ASV. Lai arī tiek uzskatīts, ka EG.5 īpaši neatšķiras no iepriekš konstatētajiem vīrusa paveidiem, PVO tam pievērš pastiprinātu uzmanību, novērojot iespējamās vīrusa mutācijas, kas saslimšanu ar šo vīrusu varētu padarīt smagāku.
"Eris" simptomi ir drudzis, klepus, iekaisis kakls, nogurums, iesnas, kā arī garšas un smaržas zudums. Pasaules Veselības organizācija min, ka jaunais vīrusa paveids varētu kļūt par dominējošo daļā valstu vai pat visā pasaulē.
Lielākā daļa EG.5 jeb saslimšanas gadījumu ar "Eris" tika konstatēti Ķīnā, kam seko ASV, Dienvidkoreja, Japāna un Kanāda. Jaunais vīrusa paveids konstatēts arī Austrālijā, Singapūrā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, Portugālē un Spānijā, vēsta amerikāņu medijs CNBC.
Vakcīnas, kas cilvēkus pret jauno vīrusa paveidu aizsargās labāk, visticamāk, būs pieejamas jau šoruden, tā iepriekš ziņoja farmācijas uzņēmumi "Moderna", "Pfizer" un "Novavax".
PVO novēro vēl vienu jaunu Covid-19 paveidu – BA.2.86 variantu, par kuru pirmo reizi tika ziņots 24. jūlijā.
17. augustā tas tika klasificēts kā uzraugāmais variants. Tas nozīmē, ka PVO rūpīgi novēro šo variantu un labos savu klasifikāciju, ja būs pierādījumi, ka tas ir pārnēsājamāks vai smagāks nekā citi omikrona apakšvarianti.
Šis kovida paveids līdz šim ir konstatēts Izraēlā, Dānijā un ASV. ASV Slimību kontroles un profilakses centrs paziņojis, ka rūpīgi uzrauga šo variantu.
PVO ziņojumā arī norāda, ka pašlaik uzrauga vairāk nekā desmit Covid-19 variantus un to izcelsmi.
Kopš pandēmijas sākuma līdz šī gada 3. maijam visā pasaulē konstatēti kopumā 765 miljoni saslimšanas gadījumu ar Covid-19. Vīruss kopumā prasījis gandrīz 7 miljonu cilvēku dzīvības. Pret vīrusu visā pasaulē vakcinēti vairāk nekā 5,5 miljardi cilvēku, liecina Pasaules Veselības organizācijas dati.
Šī gada maijā PVO paziņoja, ka globālā koronavīrusa pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju. PVO Eiropas birojs jau uzsācis īstenot pārejas plānu vīrusa apkarošanai.
Uzsākot jauno pārejas posmu, valstīm būs jāiemācās sadzīvot ar šo vīrusu līdzās citām elpceļu slimībām, kas nozīmē, ka Covid-19 kontrole jāiekļauj plašākās profilakses un kontroles programmās.
PVO Eiropas birojs īstenos 13 stratēģiskas izmaiņas, lai labāk pārvaldītu ar Covid-19 saistīto saslimšanu izplatību un ārstēšanu.
Pārejas plānā ir izklāstīts, kā ar Covid-19 saistītās aktivitātes jāpārvalda un jāintegrē PVO ierosinātās globālās veselības aprūpes arhitektūras piecās galvenajās komponentēs, kas paredzētas gatavībai ārkārtas situācijām veselības jomā, reaģēšanai un noturībai (HEPR).
Organizācija mudina uzlabot vīrusa kopīgu uzraudzību – tostarp laboratoriju kapacitātes uzturēšanu un palielināšanu, kā arī digitālo rīku izmantošanu Covid-19 datu vākšanai un analīzei. Tāpat PVO uzsver nepieciešamību aizsargāt sabiedrību visā ārkārtas situāciju ciklā, kas cilvēkiem ļautu pieņemt informētus lēmumus, kas aizsargā viņu veselību.
Minēta arī klīniskā aprūpe – ir jāstiprina veselības aprūpes darbinieku zināšanas, jārīko apmācības un jārod ilgtspējīgs ieguldījums veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai.
Valstīm arī jāpiedomā par klīnisko aprūpi – sākot no veselības aprūpes darbinieku apmācībām līdz kvalitatīvai aprūpei un imunizācijas pasākumu stiprināšanai.
Valstīm arī jāstiprina koordinācija – sākot no Covid-19 un gripas pandēmijas reaģēšanas plāniem, kas attiecas uz konkrētiem apdraudējumiem, līdz integrētai respiratorā vīrusa pandēmijas plānošanai.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus, un centienos ierobežot slimības izplatību bija noteikti dažādi ierobežojumi, kurus pastiprināja vai mīkstināja, ņemot vērā slimības izplatību.
2022. gada aprīlī Latvijā atcēla lielāko daļu Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu, saglabājot dažus izņēmumus riskantās vidēs, tostarp saglabājot prasību par medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs. Savukārt 2023. gada maijā atcelta arī prasība par obligātu sejas masku lietošanu ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs.