Latvijas Radio Ukrainā: Straujā ministru nomaiņa izpelnās kritiku par necieņu pret parlamentu

Ātri, klusi un bez lielas ažiotāžas septembra sākumā Ukrainas valdībā nomainīta daļa no ministriem, tajā skaitā viena no redzamākajām valdības sejām – ārlietu ministrs Dmitro Kuleba. Daļa deputātu uzskata, ka prezidenta Zelenska birojs ar šo sasteigto procedūru izrādījis necieņu parlamentam.

Straujā ministru nomaiņa Ukrainā izpelnās kritiku par necieņu pret parlamentu
00:00 / 11:58
Lejuplādēt

Kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma sākuma Ukrainas parlaments jeb Augstākā rada strādā pastiprinātas drošības apstākļos. Lēmumi tiek pieņemti plenārsēdēs klātienē, bet par sēdes sasaukšanu un tur nolemto sabiedrība uzzina krietni pēc sēdes.

Par pārmaiņām valdībā uzzina no "Facebook"

Publiskotie 4. un 5. septembra plenārsēžu ieraksti ļauj ieskatīties, kā notika vērienīgākās pārmaiņas Ukrainas valdības darbā kopš pilna apmēra kara sākuma, kad septembra sākumā atlūgumus iesniedza seši ministri un Valsts īpašumu fonda vadītājs.

Tik plašas izmaiņas premjera Denisa Šmihaļa vadītā valdība nebija piedzīvojusi kopš viņa valdības izveides 2020. gada martā. Tās bija Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska iniciētas ar mērķi stiprināt valdību, gatavojoties iespējami smagajam rudenim un ziemai.

Lielajai atlaišanai ieplānotajā dienā Ukrainas parlamenta priekšsēdētājs Ruslans Stefančuks bija devies komandējumā, tās vadību uzticot vietniekam Oleksandram Kornienko no valdošās "Tautas kalpu" frakcijas.

Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāja vietnieks Oleksandrs Kornienko (no kreisās) sasveicinās ar ā...
Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāja vietnieks Oleksandrs Kornienko (no kreisās) sasveicinās ar ārlietu ministra amatā iecelto Andriju Sibihu

Uz plenārsēdi neieradās arī prezidents Zelenskis, kurš ierosināja pārmaiņas Ministru kabinetā, neatnāca arī premjers Šmihaļs, kura valdības ministri lielā skaitā atkāpās, un nebija atnākusi arī lielākā daļa no atlaižamajiem ministriem.

Lielākajai daļai deputātu nebija ne jausmas, kāpēc ministri atkāpjas un kas nāks viņu vietā. Par atkāpšanos kā tādu sabiedrība bija uzzinājusi no parlamenta priekšsēdētāja Ruslana Stefančuka "Facebook" lapas.

Opozīcija dusmīga par necieņas izrādīšanu parlamentam

Lemšanu par amatpersonu atlaišanu Augstākās rada sāka ar Valsts īpašumu fonda vadītāja Vitālija Kovaļa atbrīvošanu.

Kovaļs, līdzīgi kā virkne citu todien atlaižamo ministru, nepagodināja parlamentu ar savu klātbūtni.

Tas izraisīja lielu neapmierinātību opozīcijā.

"Tagad paskatieties, kas atrodas parlamentā, kad tiek atlaista lielākā daļa valdības. Varbūt klāt ir premjers? Varbūt ir ministri? Varbūt te ir prezidents vai Augstākās radas prezidijs? Nē – neviena nav! Jo jūs, parlamenta deputāti, vienkārši neuzskata par neko. Jūs esat tikai podziņas,  kurām piezvanīt un pateikt, kā jānobalso, un viss būs "kruto".

Parlamentārisms ir tik dziļi nobeigts, ka es pat nezinu, cik gadi būs vajadzīgi, lai atjaunotu kopumā normālu valsts vadības modeli," spriež bijusī Ukrainas premjerministre Jūlija Timošenko, tagad parlamenta deputāte no frakcijas "Tēvzeme".

"Zināt, kad valdības pārstāvji neatskaitās parlamentam, tā nav necieņa pret parlamentu. Tā ir necieņa pret Ukrainas pilsoņiem it kā demokrātiskā valstī. Pret pilsoņiem, kuri izvēlējās šo parlamentu, kurš apstiprināja visus šos valdības locekļus viņu amatos," uzskata deputāte Ivanna Klimpuša-Cincadze no frakcijas "Eiropas solidaritāte".

Izvairās atklāt demisijas iemeslu

Neviens no valdošās "Tautas kalpu" frakcijas nekāpa tribīnē, lai atbildētu uz opozīcijas kritiku un beigu beigās lēmumprojekti par Kovaļa, kā arī Ukrainas īslaicīgi okupēto teritoriju reintegrācijas ministres Irinas Veriščukas atbrīvošanu no amata pēc pašu vēlēšanās tika izgāzti.

Lai gan uz sēdi nebija atnākusi arī atlūgumu uzrakstījusī vicepremjere Eiropas un eiroatlantiskās integrācijas jautājumos Olha Stefanišina, viņas atlaišanu valdošajai frakcijai tomēr izdevās panākt.

Vienīgie no atlaižamajiem ministriem, kas 4. septembrī bija ieradušies uz Augstākās radas sēdi, bija stratēģisko nozaru ministrs Oleksandrs Kamišins un tieslietu ministrs Deniss Maļuska. Abu uzstāšanās parlamentā tika sagaidīta ar aplausiem.

"Kad stājos amatā, pirmais, kas mani pārsteidza, bija milzīgā starpība, ko mēs varējām saražot, un mūsu vajadzības aizsardzības jomā. Galvenais jautājums, kas izskanēja visās sanāksmēs – tanku remonts. Šodien jūs visdrīzāk ne no viena nedzirdēsiet par problēmām ar tanku remontu, un mēs šodien esam pierādījuši, ka mūsu aizsardzības nozare ir spējīga saražot pilnu spektru nepieciešamo militāro aprīkojumu, sākot no bruņutehnikas līdz bezpilota lidaparātiem, no munīcijas līdz raķešu ieročiem," ar ministra amatā paveikto lepojās Kamišins.

Kamišins atzīmēja arī nesenos panākumus drona–raķetes izstrādē, sekmes ballistisko raķešu izstrādes procesā un kopumā Ukrainas militārās industrijas uzplaukumu. To apliecinot arī fakts, ka ārvalstu partneri par 681 miljonu dolāru Ukrainas armijas vajadzībām pasūtījuši pašā Ukrainā ražotus ieročus.

Savā uzrunā Kamišins lepojās arī ar virkni citu panākumu militārās rūpniecības attīstīšanā, bet ne ar vienu vārdu nepaskaidroja, kāpēc uzrakstījis atlūgumu. Vienīgi pauda cerību, ka parlaments atbalstīs jauno ministru šajā amatā.

"Es ceru, ka jūs atbalstītiet jauno komandu, tāpat kā mani atbalstījāt visu laiku. Es būšu pateicīgs par atbalstu stratēģisko nozaru ministra amatā līdzšinējam "Ukroboronprom" ģenerāldirektoram Hermanam Smetaņinam."

"Neesmu paņēmis ne kapeiku!"

Savukārt tieslietu ministrs Deniss Maļuska todien bija vienīgais no visiem ministriem, kas vispār kaut ko paskaidroja parlamentam par sava atlūguma iemesliem.

"Iesniegums par atkāpšanos ir mans patstāvīgs lēmums. Prasīju jau mēnešiem ilgi. Vienkārši lūdza pagaidīt pareizo politisko brīdi, lai aizvietotāju varētu atrast un darbi neuzkārtos. Tā sanāca sinhronizēti ar pārējo atkāpšanos, bet tas noteikti nav piespiests, ne arī kāda šantāža vai kas cits. Mans lūgums – lūdzu to atbalstīt."

Maļuska skaidroja, ka amatā pavadījis piecus gadus un izdarījis daudz dažādās jomās, cita starpā panākot, ka ministrijas vadības līmenī nav nekādu korupcijas skandālu; tur ielicis "visu savu dvēseli".

"Es esmu gatavs iziet melu detektoru, ka šo piecu gadu laikā neesmu paņēmis ne kapeiku, nevienu kukuli!"

Kuleba zaudējis amatu

Kā nākamo jautājumu parlaments bija ieplānojis skatīt jautājumu par ārlietu ministra Dmitro Kulebas atcelšanu. Viņš arī uz plenārsēdi nebija ieradies, bet līdz balsošanai deputāti nenonāca, jo Kijivā sākās kārtējā gaisa trauksme.

"Darba kārtības jautājumu izskatīšana šodien pabeigta. Paldies visiem par darbu, izsludinu pārtraukumu mūsu plenārsēdei," pavēstīja sēdes vadītājs Kornienko.

Valdības restarta otrajā dienā Augstākajā radā jau bija ieradies premjers Deniss Šmihaļs, daļa no aizejošajiem ministriem un jaunajiem ministru amata kandidātiem.

Šoreiz valdošajai frakcijai "Tautas kalpi" izdevās nodrošināt daudz lielāku disciplīnu balsojumos gan par ministru atlaišanu, gan arī jauno apstiprināšanu.

No amata tika atbrīvota vicepremjere Vereščuka un Valsts īpašumu fonda priekšsēdētājs Vitālijs Kovaļs, kuru atlūgumi iepriekšējā dienā noraidīti.

Amatu zaudēja arī Ukrainas valdības redzamākā seja – ilggadējais ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, kurš gan arī otrajā dienā nebija ieradies sniegt paskaidrojumus parlamentam.

Kulebas vietā parlaments ārlietu ministra amatā apstiprināja prezidenta Zelenska izvirzīto Andriju Sibihu.

Viņš vairākus gadus bijis prezidenta biroja vadītāja vietnieks, savulaik arī vēstnieks Turcijā.

Galvenais uzdevums joprojām ir uzvarēt karā

Savā uzrunā pirms apstiprināšanas amatā Sibiha iepazīstināja ar savu redzējumu par Ukrainas diplomatijas attīstību.

"Šajā sarežģītajā laikā Ukraina ne tikai aizsargā sevi, bet arī veido jaunu globālo kārtību, ietekmējot pasaules nākotni, un no katra no mums ir atkarīgs tas, kāda būs tā jaunā pasaule. Kopš Krievijas agresijas pirmās dienas mēs parādījām pasaulei jauno Ukrainas diplomātiju – stipru, proaktīvu, uzbrūkošu. Katram diplomātam katru dienu savā darbā ir jācīnās par Ukrainu."

Viņa ieskatā Ukrainas ietekmei turpmāk esot tikai jāpieaug – gan reģionāli, gan globāli.

Galvenais uzdevums ir un paliek – uzvara pret cīņā pret iebrucēju. Pēc Sibihas izvaicāšanas viņš saņēma parlamenta atbalstu darbam jaunajā amatā.

Pēc lielās ministru atlaišanas daži no viņiem bez īpašas kavēšanās apstiprināti jaunos amatos. Piemēram, atlaistā un pēcāk pārapstiprinātā ministre Stefanišina turpmāk vienlaikus vadīs ne vien eirointegrācijas procesus, bet arī Tieslietu ministriju.

Savukārt tas, ko darīs prezidenta biroja nežēlastībā kritušais ilggadējais ārlietu ministrs Kuleba un virkne citu Šmihaļa valdības ministru, pagaidām nav zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti