Ziņojums brīdina par demokrātijas eroziju un vēlētāju aktivitātes mazināšanos pasaulē

Vēlētāju aktivitāte visā pasaulē samazinās, un vēlēšanu rezultāti tiek arvien vairāk apšaubīti. Ar šādiem secinājumiem nācis klajā Starptautiskais Demokrātijas un vēlēšanu palīdzības institūts.

Ziņojuma autori uzsver, ka problēmas, kas skar pasaules jaunās demokrātijas, skar arī senas un konsolidētas demokrātijas Eiropā un Amerikā.

Demokrātijas erozija

Ziņojumā pētītas 173 pasaules valstis un izdarīti secinājumi par laika posmu no 2008. līdz 2023. gadam.

Pirmais no secinājumiem ir fakts, ka vēlētāju aktivitāte vēlēšanās pasaulē turpina samazināties. Globālā vēlētāju aktivitāte ir kritusies par 10 procentpunktiem. Tāpat ticis secināts, ka no 173 valstīm gandrīz pusē konstatēts ļoti nopietns samazinājums vismaz vienā būtiskā demokrātijas elementā, piemēram, preses brīvībā vai spējā rīkot uzticamas vēlēšanas.

Ziņojumā arī atzīmēts nomākts stāvoklis pasaulē, kur kari, globālā sasilšana un sociālā nevienlīdzība veicina demokrātijas eroziju.

Institūta ģenerālsekretārs Kevins Kasass-Zamora paudis pārliecību, ka pilnībā demokrātiska Krievija nebūtu iebrukusi Ukrainā, jo būtu bijis pietiekami daudz kontroles un līdzsvara, lai novērstu kara izcelšanos.

Politiķi sūta signālu vēlētājiem

Attiecībā uz ASV secināts, ka līdztekus polarizācijai ASV saskaras arī ar izaicinājumu, ka liela daļa tās vēlētāju neuzskata vēlēšanu procesus un vēlēšanu rezultātus par ticamiem. Tikai mazāk nekā puse iedzīvotāju jeb 47 procenti uzskata, ka 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanas bija brīvas un godīgas.

Tas šķietami apliecina prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa, republikāņu un viņu atbalstītāju panākumus centienos sēt sabiedrībā neticību demokrātiskajām institūcijām. 2021. gada janvārī tūkstošiem Trampa atbalstītāju iebruka ASV Kapitolija ēkā, un uz šādām darbībām cilvēkus pamudināja Trampa atteikšanās atzīt demokrātu kandidāta Džo Baidena uzvaru.

Kā rakstīts ziņojumā – brīdī, kad politiskie līderi atsakās atzīt vēlēšanu ticamību vai uzņemas iniciatīvu tās apstrīdēt tiesā, tas sūta būtisku signālu vēlētājiem.

Un, lai gan dažos gadījumos šādi signāli pauž pamatotas bažas par vēlēšanām, citos tie ir ciniski mēģinājumi iedragāt sabiedrības ticību pretinieka uzvarai.

Laikā no 2020. gada vidus līdz šī gada vidum katrās piektajās vēlēšanās zaudējušais kandidāts vai partija neatzina to rezultātus. Nesens piemērs – Venecuēlā opozīcijas kandidāts Edmundo Gonsaless apstrīdēja prezidenta Nikolasa Maduro pārvēlēšanu 28. jūlijā.

Pasaulē ir arī cerības stari

Uzticamu vēlēšanu ziņā pērn ir bijis vissliktākais gads, norāda ziņojuma autori, un to veicinājusi valdību iebiedēšana, ārvalstu iejaukšanās, dezinformācija un mākslīgā intelekta ļaunprātīga izmantošana vēlēšanu kampaņās.

Ziņojumā ir iekļauta arī Latvija, un, lai gan Eiropā ir vērojama plaša lejupslīde tādos demokrātijas aspektos kā tiesiskums un pilsoņu brīvības, tomēr zināms progress Eiropā ir manāms, it īpaši Melnkalnē un arī Latvijā.

Neraugoties uz ziņojuma drūmo kopainu, Kasass-Zamora norāda arī uz cerības stariem, piemēram, brīvām vēlēšanām, kam sekojusi mierīga varas nodošana Gvatemalā, Indijā, Polijā un Senegālā.

Interesanti būs pavērot nākamo institūta ziņojumu par 2024. gadu, jo šogad ir bijis daudz būtisku vēlēšanu un vēl būs, tādēļ arī institūta pārstāvji šo gadu nodēvējuši par "vēlēšanu superciklu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti