ASV un Eiropas izlūki apgalvo, ka bojāgājušo ir krietni mazāk
Bojāgājušo skaits sprādzienā pie slimnīcas Gazas joslā, visticamāk, ir vairāki desmiti, nevis simti. Iespējams, tie ir no 10 līdz 50 cilvēki, norādīja Eiropas un ASV izlūki. Tāpat izlūkdienesti pārliecināti, ka raķeti, visticamāk, no Gazas joslas izšāvuši "Islāma valsts" teroristi.
Veselības ministrija grupējuma "Hamās" pārvaldītajā palestīniešu teritorijā paziņoja, ka Izraēlas gaisa uzlidojumos slimnīcas kompleksam, kurā pajumti guva pārvietotie cilvēki, nogalināti vismaz 200 cilvēki.
Ziņu aģentūra AFP vēsta, ka miruši varētu būt 200 līdz 300 cilvēku un simtiem varētu būt zem slimnīcas drupām. Britu raidsabiedrība BBC gan norāda, ka ziņas par notikušo ir neapstiprinātas.
Savukārt Izraēlas armijas pārstāvis Daniels Hagari sacījis, ka Izraēla izmeklē notikušo, tomēr pagaidām neesot zināms, vai slimnīcu skāris Izraēlas gaisa spēku vai teroristu grupējuma "Hamās" trieciens.
Vēlāk Izraēlas armija paziņoja, ka trieciens slimnīcai saistīts ar palestīniešu kaujinieku kļūdaini raidītu raķeti.
Arī Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu sociālajā tīklā "X" (iepriekš "Twitter") pauda, ka slimnīcai uzbruka "barbariskie teroristi" Gazā, nevis Izraēlas aizsardzības spēki.
The entire world should know: It was barbaric terrorists in Gaza that attacked the hospital in Gaza, and not the IDF.
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) October 17, 2023
Those who brutally murdered our children also murder their own children.
Palestīniešu kaujinieku grupējums "Islāma džihāds" noliedza vainu triecienā slimnīcai, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".
Tikmēr Ismails Hanijehs, kurš tiek uzskatīts par grupējuma "Hamās" līderi, uzbrukumā slimnīcai vainojis ASV, uzsverot, ka Vašingtona devusi Izraēlai "apsegu tās agresijai".
Pasaules Veselības organizācija (PVO) paudusi nosodījumu un pieprasīja nekavējoties aizsargāt civiliedzīvotājus un nodrošināt veselības aprūpi Gazas joslā. PVO paziņojumā norādīts: "Slimnīca darbojās, un tajā atradās pacienti, mediķi un aprūpētāji, kā arī iekšēji pārvietotie cilvēki. Sākotnējie ziņojumi liecina par simtiem bojāgājušo un ievainoto."
Gazā lielākā daļa slimnīcu nestrādā, jo trūkst ūdens un elektrības. Degvielas rezerves visās Gazas slimnīcās ir uz izsīkuma robežas, un to krājumi atlikuši tikai 24 stundām. Ja rezerves ģeneratori beigs strādāt, tas apdraudēs tūkstošiem pacientu dzīvību.
ANO brīdināja par milzīgu humāno krīzi Gazas joslā, kur slēgta pēdējā ūdens atsāļošanas iekārta.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.
Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.