Pekina apsūdzības noraida kā politiski motivētas. Taču Ķīnu tur aizdomās par desmitiem šādu slepenu iecirkņu izveidi daudzās valstīs, arī Eiropā.
Manhetenā tā dēvētajā "ķīniešu kvartālā" ar uzrakstiem ķīniešu valodā klātā biroju ēkā darbojies slepens Ķīnas policijas iecirknis. Saistībā ar palīdzēšanu Ķīnas valdībai to izveidot aizturēti divi cilvēki, ķīniešu izcelsmes ASV pilsoņi.
Vēl aptuveni 30 Ķīnas nacionālās policijas virsniekiem izvirzītas apsūdzības, paziņoja ASV prokuratūra – par sociālo mediju izmantošanu, lai vajātu disidentus un Pekinā valdošās Komunistiskās partijas kritiķus.
"Tepat netālu pāri Bruklinas tiltam, šajā pēc skata vienkāršajā biroju ēkā Manhetenā rosīgā ķīniešu kvartāla sirdī slēpjas tumšs noslēpums. Vēl pirms dažiem mēnešiem vienā no šīs ēkas stāviem atradās nedeklarēts Ķīnas nacionālās policijas iecirknis.
Tagad iedomājieties, ka Ņujorkas policija Pekinā atvērtu nedeklarētu slepenu policijas iecirkni. Tas būtu neiedomājami," spriež ASV prokurors Breons Pīss.
Divi aizturētie darbojušies pēc kādas Ķīnas valdības amatpersonas norādēm, un uzzinot par izmeklēšanu, izdzēsuši saraksti ar viņu, paziņojusi ASV Tieslietu ministrija. Iecirknis darbojies pakalpojumu stacijas aizsegā, kas palīdzot Ķīnas pilsoņiem ārvalstīs nokārtot tādus jautājumus kā autovadītāju tiesību atjaunošana.
Ķīna apsūdzības par slepenu policijas iecirkni kategoriski noraida, pārmetot ASV aukstā kara laika mentalitāti un ideoloģiskos aizspriedumus.
"ASV ļaunprātīgi asociēja birojus, kas nodarbojas ar ķīniešu jautājumiem ārvalstīs, ar Ķīnas diplomātiskajām un konsulārajām amatpersonām un izvirzīja tām nepamatotas apsūdzības. Tā ir politiska manipulācija," apgalvo Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Venbiņs.
Taču arī Eiropā Ķīna apsūdzēta par līdzīgām darbībām. Prato pilsētā Itālijā cilvēktiesību grupas decembrī paziņoja, ka Ķīna šādu iecirkni izveidojusi kultūras centra aizsegā. Prato dzīvo lielākā ķīniešu kopiena Itālijā.
Ķīna apsūdzēta par vismaz 100 slepenu iecirkņu izveidošanu visā pasaulē vairāk nekā 50 valstīs, lai uzraudzītu un vajātu disidentus.
Piemēram, Nīderlande rudenī pieprasīja Ķīnai slēgt divus šādus iecirkņus, bet Kanāda martā paziņoja par izmeklēšanu uz aizdomu pamata, ka divi slepeni Ķīnas policijas iecirkņi izvietoti Monreālā.