Gazas joslā tikai nepilnu mēnesi pēc atklāšanas slēdz pagaidu jūras piestātni

ASV armijas būvētā Gazas joslas pagaidu piestātne pārtraukusi darbību. Humānās palīdzības piegādes novirzīs uz Ašdodas ostu Izraēlā, ziņo augsta ranga ASV militārpersona.

230 miljonus ASV dolāru (210,5 miljonus eiro) vērtā pagaidu piestātne, ko būvēja Amerikas Savienoto Valstu armija, vairs neattaisno stratēģisko nozīmi, jo tā vairākkārt atdalījusies no tauvām.

Lielāko daļu laika kopš tās uzbūvēšanas to nācies remontēt vai ar kuģiem atbīdīt atpakaļ krasta zonā. Problēmas sagādāja gan sliktie un mainīgie laikapstākļi, gan arī lielie viļņi un straumes, kas valda šajā piekrastes zonā.

Tādēļ militārpersonas pieņēma lēmumu izmantot Izraēlas ostu palīdzības kravu piegādēm. Kravu pārvietošanu no pagaidu piestātnes kavēja arī apkārt notiekošā karadarbība.

ASV militārās amatpersonas trešdien paziņoja, ka piestātne ir izpildījusi savu uzdevumu, neraugoties uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aplēsēm, ka 96% Gazas joslas iedzīvotāju aizvien trūkst pārtikas un katrs piektais palestīnietis jeb aptuveni 495 tūkstoši cilvēku cieš badu jau deviņus mēnešus ilgušā kara apstākļos.

"Mūsu vērtējums ir tāds, ka pagaidu piestātne ir sasniegusi iecerēto, lai Gazā strauji ieplūstu ļoti liels palīdzības apjoms un nodrošinātu, ka palīdzība ātri sasniedz civiliedzīvotājus Gazas joslā," ASV Jūras kara flotes viceadmirāļa Breda Kūpera sacīto preses brīfingā citēja medijs "Al Jazeera".

Arī palīdzības grupas iepriekš kritizējušas aptuveni 370 metrus garo peldošo konstrukciju kā dārgu uzmanības novēršanu. Organizācijas norādīja, ka sauszemes transporta maršruti aizvien ir vienīgā efektīvā iespēja, lai piegādātu nepieciešamās palīdzības daudzumu Gazas joslas iedzīvotājiem, un ASV ir stingrāk jāmudina Izraēla atļaut sauszemes palīdzības piegādes karā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā. Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 34 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Ēģipte kopā ar Kataru un Amerikas Savienotajām Valstīm jau ilgstoši ir bijušas starpnieces starp Izraēlu un "Hamās" centienos starp abām pusēm panākt pamieru. Sarunas par pamieru bez izšķiroša izrāviena ir turpinājušās jau vairākus mēnešus. Izraēla ir paziņojusi, ka ir apņēmusies likvidēt "Hamās", savukārt "Hamās" apgalvo, ka vēlas pastāvīgu pamieru un pilnīgu Izraēlas spēku izvešanu no Gazas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti