Viedokli par otrdienas naktī notikušo uzbrukumu El Ah-li slimnīcai, viesojoties Izraēlā pauda arī ASV prezidents Džo Baidens.
"Vakardienas sprādziens Gazas slimnīcā mani dziļi skumdina un izsauc niknumu. Balstoties uz to, ko esmu redzējis, izskatās, ka to pastrādāja otra komanda, nevis jūs. Bet ir daudz cilvēku, kuri par to nav tik pārliecināti. Tāpēc mums pie tā būs jāstrādā", uzsvēra Baidens.
"Mēs arī pastiprināsim centienus, kas vērsti uz dzīvību glābšanu, lai palīdzētu nevainīgiem palestīniešiem, kuri ir ierauti šajā situācijā. Jebkurā gadījumā - mēs esam šeit, ne tikai es. Tas nav tikai spēka piemērs, tas ir piemēra spēks, kas ir teju tikpat svarīgi. Pasaule vēro. Izraēlai ir līdzīgas vērtības kā Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un citām demokrātijām. Un tās (valstis) vēlas redzēt mūsu tālākos soļus", sacīja Baidens.
Baltā nama saimnieks gan piebilda, ka teroristu grupējums "Hamās" nepārstāv palestīniešu tautas vairākumu.
Sprādzienā, ko izraisīja uz slimnīcu Gazas joslā tēmēta raķete, bojā gājis vismaz 471 cilvēks un vairāk nekā 300 ievainoti, no kuriem 28 ir kritiskā stāvoklī, pavēstīja "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.
ASV un Eiropas izlūki apgalvo, ka bojāgājušo ir krietni mazāk
Bojāgājušo skaits sprādzienā pie slimnīcas Gazas joslā, visticamāk, ir vairāki desmiti, nevis simti. Iespējams, tie ir no 10 līdz 50 cilvēki, norādīja Eiropas un ASV izlūki. Tāpat izlūkdienesti pārliecināti, ka raķeti, visticamāk, no Gazas joslas izšāvuši "Islāma valsts" teroristi.
Šo informāciju neatkarīgajiem medijiem pagaidām nav izdevies apstiprināt.
Tikmēr Eiropas Parlamentā (EP) trešdienas rītā norisinājās karstas diskusijas par situāciju Izraēlā un Gazas joslā. Daļa deputātu aizstāvēja Izraēlas rīcību, atbildot uz teroristu grupējuma "Hamās" 7. oktobrī sarīkoto slaktiņu Izraēlā, citi sacīja, ka Telavivas atbilde ir neproporcionāla.
"Es atkārtoju: likumīgas tiesības uz pašaizstāvību nav tas pats, kas tiesības uz atriebību. Uz kara noziegumiem nedrīkst atbildēt ar kara noziegumiem. Mēs nesodām cilvēkus kolektīvi par noziegumiem, ko viņi nav pastrādājuši," sacīja EP Kreiso grupas vadītāja Manona Obrī.
Tikmēr Eiropas Konservatīvo un reformistu (EKR) grupas eiroparlamentārietis no Zviedrijas Čārlijs Veimers bija citādās domās:
"Mūs visus šausmināja attēli ar zvērīgi noslepkavotiem bērniem un sadedzinātiem cilvēkiem, ko paveica "Hamās". Ak, piedodiet! Diemžēl, ne visus no mums. Ne to cilvēku pūļus, kas svinēja Eiropas ielās, un ne Kreisos, kas brāļojās ar "Hamās" vadību."
Līdz šim medijos publicētie video liecina, ka slimnīcas ēka patiešām ir smagi cietusi, to ir pārņēmis plašs ugunsgrēks, bet uz citām slimnīcām tiek nogādāti simtiem cietušie.
Gazas joslā valdošais grupējums "Hamās" paziņoja, ka sprādzienu izraisījis Izraēlas kara aviācijas trieciens.
Tikmēr Izraēlas amatpersonas atsaucas uz izlūkošanas datiem un informēja, ka par neveiksmīgo raķetes palaišanu atbildīgs grupējums "Islāma džihāds", kas iepriekš paziņoja par atbalstu "Hamās".
Izraēlas armija ir publicējusi video un audio materiālus, kas pierādot to, ka "Islāma džihāds" kaujinieki izšāva raķeti no kapsētas, kas atrodas aiz slimnīcas, bet tā uzreiz pēc palaišanas nokrita slimnīcas stāvvietā un uzsprāga.
Izraēlas Bruņoto spēku pārstāvis Daniels Hagari vēsta, ka Izraēla tobrīd nav veikusi nekādas apšaudes, kas būtu vērstas pret objektiem Gazas joslā.
A failed rocket launch by the Islamic Jihad terrorist organization hit the Al Ahli hospital in Gaza City.
— Israel Defense Forces (@IDF) October 18, 2023
IAF footage from the area around the hospital before and after the failed rocket launch by the Islamic Jihad terrorist organization: pic.twitter.com/AvCAkQULAf
Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu vecākais padomnieks Marks Regevs mudināja nesteigties ar secinājumiem par notikušo.
"Es aicinu būt piesardzīgiem un vēl nenākt klajā ar spriedumu. Mēs neticam, ka tie bijām mēs. Mēs turpinām izmeklēt, bet neticam, ka tā bija mūsu vaina.
Visi pierādījumi liecina, ka tā bija raķete, ko izšāva "Islāma džihāds" - "Hamās" jaunākais brālis, tās dvīņu teroristu organizācija. Tā bija viņu raķete. Izraēla nemērķē uz slimnīcām," Regevs sacīja intervijā telekanālam "Sky News".
"Islāma džihāds" noliedzis savu vainu un apsūdzējis Izraēlu melos.
Abu pušu sniegto informāciju nav iespējams apstiprināt no neatkarīgiem avotiem, un pasaulē uz notikušo ir atšķirīga reakcija.
Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs izteicis līdzjūtību uzbrukumā cietušo upuru tuviniekiem.
"Uzbrukumi slimnīcām un nevainīgiem civiliedzīvotājiem ir nosodāmi un nepieņemami. Civiliedzīvotājus aizsargā starptautisko humāno tiesību normas. Jānoskaidro visi fakti un vainīgie," vēsta Rinkēvičs.
Striking hospitals and innocent civilians is deplorable and unacceptable. They are protected under international humanitarian law. All the facts and responsibility must be established. Condolences to the relatives of the victims of Al-Ahli Arab hospital in Gaza.
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) October 18, 2023
Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā nosoda Izraēlu
Daudzās Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīs notikušas demonstrācijas palestīniešu atbalstam, kurās nosodīta Izraēla un tās Rietumu sabiedrotie. Daudzas musulmaņu valstis un organizācijas vaino šajā traģēdijā Izraēlu.
Āfrikas Savienības vadītājs Musa Faki Mahamats apsūdzēja Izraēlu "kara noziegumā". "Trūkst vārdu, lai pilnīgi paustu mūsu nosodījumu Izraēlas veiktajai Gazas slimnīcas bombardēšanai šodien, nogalinot simtiem cilvēku," viņš paziņoja sociālajā tīklā "X", aicinot starptautisko sabiedrību rīkoties.
Irānas atbalstītais Libānas šiītu kaujinieku grupējums "Hezbollah" aicināja uz "niknuma dienu", lai nosodītu triecienu Gazas slimnīcai, un vainoja tajā Izraēlu.
"Lai rītdiena – trešdiena – ir niknuma diena pret ienaidnieku," paziņoja "Hezbollah", nosaucot triecienu slimnīcai par "slaktiņu" un "brutālu noziegumu".
Jordānijas Ārlietu ministrija "stingri nosodīja" "šo smago incidentu" un paziņoja, ka "atbildība" par to gulstas uz Izraēlu.
Jordānija arī atcēla trešdien plānotu samitu ar ASV prezidentu Džo Baidenu, kurš tāpēc atlika savu braucienu uz Ammānu.
Desmitiem protestētāju neveiksmīgi mēģināja ielauzties Izraēlas vēstniecības kompleksā Ammānā.
Kataras Ārlietu ministrija nosauca triecienu slimnīcai par "brutālu slaktiņu" un "šaušalīgu noziegumu pret neaizsargātiem civiliedzīvotājiem", kā arī raksturoja to kā "starptautisko tiesību pantu kliedzošu pārkāpumu" un "bīstamu eskalāciju konfrontāciju gaitā".
Tunisijā otrdienas vakarā pie Francijas vēstniecības pulcējās simtiem niknu demonstrantu, kas arī nosodīja ASV. "Franči un amerikāņi ir cionistu sabiedrotie," kliedza protestētāji, kas pieprasīja atsaukt abu valstu vēstniekus.
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosodīja šo incidentu kā "jaunāko Izraēlas uzbrukumu piemēru bez galvenajām cilvēciskajām vērtībām".
"Es aicinu visu cilvēci rīkoties, lai apturētu šo bezprecedenta brutalitāti Gazā," Erdogans paziņoja sociālo mediju platformā "X".
Rietumvalstu līderi iespējamo vaininieku nenosauc
Savukārt rietumvalstu līderi, tai skaitā ASV un Francijas prezidenti Džo Baidens un Emanuels Makrons, kā arī Eiropadomes prezidents Šarls Mišels notikušo nodēvējis par klaju starptautisko tiesību pārkāpumu. Tomēr paziņojumos nav minēti iespējamie vaininieki.
Eiropas Savienības Padomes priekšsēdētājs Šarls Mišels pēc Eiropas Savienības (ES) līderu videokonferences paziņojis, ka "uzbrukums civilajai infrastruktūrai neatbilst starptautiskajām tiesībām".
ES augstais pārstāvis ārpolitikas un drošības politikas jomā Žuzeps Borels ierakstījis sociālajos medijos, ka "ziņas no Al-Ahli slimnīcas Gazā papildina šausmas traģēdijā, kas vairākas dienas notiek mūsu acu priekšā".
Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņojis, ka "nekas nevar attaisnot triecienu slimnīcai" un "uzbrukšanu civiliedzīvotājiem", un aicināja "bez kavēšanās" nodrošināt humānās palīdzības piekļuvi Gazas joslai.
"Francija nosoda uzbrukumu "Al Ahli" slimnīcai Gazā, kas prasījis tik daudz palestīniešu upuru. Mēs domājam par viņiem," Makrons rakstījis sociālajā tīklā "X".
ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka ir "sašutis un dziļi apbēdināts" par sprādzienu Gazas slimnīcā un licis saviem drošības padomniekiem iegūt sīkākas ziņas par notikušo.
Baidens trešdien ierodas Izraēlā, lai paustu atbalstu valsts cīņā pret "Hamās". Taču vienlaikus ASV prezidentam nāksies arī aicināt izraēliešus atļaut sniegt starptautisko humāno palīdzību Gazas joslas iedzīvotājiem.
Baidens bija paredzējis apmeklēt arī Jordāniju, lai tiktos ar vairāku reģiona valstu līderiem, taču šis samits ir atcelts.
ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Folkers Tirks nosaucis triecienu slimnīcai par "pilnīgi nepieņemamu" un uzstāj, ka vainīgie jāsauc pie atbildības.
ANO Pasaules Veselības organizācija nosodījusi šo triecienu un pieprasa nekavējoties aizsargāt civiliedzīvotājus un veselības aprūpi Gazas joslā.
Izraēla kopš 7. oktobrī notikušā "Hamās" teroristu iebrukuma valsts teritorijā turpina intensīvus aviācijas un raķešu uzbrukumus mērķiem Gazas joslā. Izraēla apgalvo, ka uzbrūk tikai objektiem, kas esot saistīti ar "Hamās".
Situācija Gazas joslā joprojām ir smaga, jo Izraēlas ieviestās totālās blokādes dēļ trūkst pirmās nepieciešamības preču.
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicinājis Izraēlu un "Hamās" nekavējoties noslēgt "humāno pamieru", lai "atvieglotu milzīgās cilvēku ciešanas". Viņš norādīja, ka pašlaik uz spēles ir likts visa Tuvo Austrumu reģiona liktenis. Savukārt ziņu aģentūra "Reuters" vēsta, ka ANO Drošības padomē trešdien varētu notikt balsojums par rezolūciju, kas aicinās ievērot "humāno pauzi", lai Gazas joslā varētu nogādāt humāno palīdzību.
Arī ANO iedzīvotāju fonda pārstāvis palestīniešu teritorijās Dominiks Allens uzsvēra, ka palīdzība ir nepieciešama nekavējoties.
"Mūsu galvenā prioritāte ir ūdens, pārtika, medikamenti un degviela elektrības ražošanai. Visiem Gazas joslas iedzīvotājiem ir tiesības saņemt medicīnisko palīdzību. Mums steidzami jāatver humāno koridoru, lai medikamentus, kas atrodas uz robežas Ēģiptē, varētu nogādāt Gazas joslā un slimnīcas varētu normāli strādāt. Humānais pamiers ir nepieciešams, lai cilvēki varētu pārvietoties un piekļūt veselības aprūpes iestādēm, un mēs varētu pārvest pār robežu medikamentus, ūdeni un pārtiku," sacīja Allens.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.
Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.