Ukraiņu politologs: Zelenska uzvaras plānā ir daži «klupšanas akmeņi»

Ukrainas uzvaras plānā ir gan reāli izpildāmi, gan arī problemātiski punkti, analizējot Volodimira Zelenska piedāvājumu Rietumu partneriem, LSM+ sacīja ukraiņu politologs un Pasaules politikas institūta direktors Jevhens Magda. Viņš arī piebilda, ka saprot, kāpēc sabiedrotie pret šo piedāvājumu izturas ar zināmu skepsi.

Šis ir raksta tulkojums latviešu valodā.
Oriģināls ukraiņu valodā ir pieejams šeit.

Runa, ar kādu Ukrainas prezidens uzstājās Augstākās Radas priekšā un šo plānu prezentēja, ir "paredzēta sabiedrības empātijas līmenim, kāds bija 2022. gada pavasarī–vasarā", bet 2024. gada rudenī ar līdzīgām emocijām esot grūti rēķināties, vērtēja Magda.

Politologs arī norādīja, ka viens no problemātiskajiem punktiem piedāvātajā uzvaras plānā ir Ukrainas piedāvājums par visaptverošo stratēģiskās atturēšanas pasākumu kopumu, kas nav kodolieroču izmantošana. Pasaules politikas institūta direktors paskaidroja, ka

šobrīd starptautiskās militārās bāzes Ukrainas teritorijā izveidot aizliedz valsts konstitūcija, kuru, viņaprāt, kara apstākļos mainīt nav iespējams.

Komentējot plāna punktu, kas paredz Eiropā izvietotos atsevišķus ASV militāro spēku kontingentus pēc kara aizstāt ar Ukrainas vienībām, Magda sacīja, ka pēc būtības tas izklausās labi, taču viņš nav pārliecināts, ka Kijivai pēc kara būs finansiālas iespējas uzturēt miljoniem cilvēku lielus aizsardzības spēkus.

"Amerikas militārais budžets ir lielākais pasaulē. Un Ukrainas [budžets] šobrīd vēl nav pieņemts, jo ir problēmas ar Rietumu finansējumu," piebilda Magda.

Eksperts arī sacīja, ka nesaprot, kāpēc uzvaras plāns tik ilgi netika prezentēts Ukrainas iedzīvotājiem, un atzina, ka arī saprot Rietumu skepsi par tajā pausto.

Politologs prognozēja, ka tuvākajās dienās – vispirms NATO aizsardzības ministru sanāksmē un pēc tam Rietumu līderu sanāksmē Berlīnē – būs redzama vadošo rietumvalstu kolektīvā reakcija uz Volodimira Zelenska runu.

Ukrainas prezidenta tīmekļa vietnē teikts, ka uzvaras plāns sastāv no pieciem punktiem un trim slepeniem pielikumiem, kurus jau ir saņēmuši ASV, Apvienotās Karalistes, Francijas, Itālijas, Vācijas un Francijas līderi.

Plānā tiek runāts par Ukrainas uzaicināšanu NATO, Ukrainas aizsardzības stiprināšanu, Ukrainas Bruņoto spēku operāciju turpināšanu Krievijas Federācijas teritorijā, kopīgu agresora dronu un raķešu notriekšanu kopā ar partneriem, investīcijām Ukrainas aizsardzības ražošanā, ierobežojumu atcelšanu tālās darbības rādiusa ieroču izmantošanai, "visaptveroša stratēģiskās atturēšanas kompleksa bez kodolieroču izmantošanas" izvietošanu Ukrainas teritorijā, kopīgām investīcijām un Ukrainas ekonomiskā potenciāla izmantošanu, kā arī Ukrainas Bruņoto spēku pieredzes izmantošanu Eiropas aizsardzībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti