Saskaņā ar izdevuma "Politico" rīcībā esošo informāciju šī sankciju pakete ietvers ierobežojumus kaujaslauka aprīkojumam, tostarp aviācijas detaļām.
Jaunās sankcijas izlīdzinās ierobežojumus pret Krieviju un Baltkrieviju ieroču, munīcijas un militāro tehnoloģiju jomā.
Krievija izmanto Baltkrieviju sankciju apiešanai
Līdz šim pastāvēja iespēja izmantot Baltkrieviju kā tranzīta valsti atsevišķu militāro preču nogādāšanai Krievijai. Tomēr dažādu domstarpību dēļ iepriekš šo caurumu nebija iespējams aizlāpīt.
Tomēr otrdien, kamēr norisinājās Eiropas Savienības, kā arī Latīņamerikas un Karību jūras valstu līderu tikšanās, ES prezidējošās valsts Spānijas diplomātiem izdevies panākt izrāvienu, sasaistot Baltkrievijas sankciju pieņemšanu ar vienošanās apstiprināšanu par sadarbību ar Āfrikas, Karību un Klusā okeāna valstīm.
ES dalībvalstis par to jau ir politiski vienojušās, un tagad notiek tehniskais darbs, lai sankcijas varētu oficiāli pieņemt.
Tomēr citas sankcijas pret Baltkrieviju joprojām ir iestrēgušas. Tas tādēļ, ka vairākas valstis vēlas atbrīvot no ierobežojumiem šajā valstī ražoto minerālmēslojumu.
ANO aicina neierobežot Baltkrievijas minerālmēslu eksportu
Šobrīd pret Baltkrieviju netiek vērstas tādas pašas sankcijas kā pret Krieviju, jo atšķiras dalībvalstu viedoklis, vai attiecībā uz Baltkrievijas minerālmēslu ražotāju tomēr nevajadzētu atteikties no sankcijām. Šāds solis tiek pamatos ar nepieciešamību nodrošināt pārtikas pieejamību pasaulē.
Baltkrievijas minerālmēslu ražotājs "Belaruskali" tika pakļauts sankcijām jau 2021. gadā, kad Lukašenko režīms piespieda "Ryanair" reisu ar opozīcijas žurnālistu nolaisties Minskā un pastiprināja represijas pret saviem oponentiem.
Pēc tam sankcijas vēl pastiprinātas un Baltkrievijas minerālmēslu eksports samazinājies par 70%. ANO uzskata, ka tas apdraud pārtikas ražošanu, un aicinājis minerālmēslu ražotāju no sankciju saraksta izņemt.
Tomēr Baltijas valstis iebilst pret "Belaruskali" izņemšanu no sankciju saraksta, sakot, ka tas tikai radīs papildu ienākumus Baltkrievijas vadoņa Aleksandra Lukašenko režīmam.
Savukārt Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāti šonedēļ ir mudinājuši Starptautisko Krimināltiesu apsvērt iespēju izsludināt starptautisko aresta orderi pret Lukašenko. Tāpat kā Krievijas prezidents Vladmirs Putins, arī Lukašenko tiek vainots ukraiņu bērnu izvešanā no dzimtenes un nošķiršanā no vecākiem.