Anušauks ir populārākais valdošās partijas "Tēvzemes savienība" politiķis, taču viņam bija saspīlētas attiecības ar pārējiem partijas līderiem: Šimonīti, ārlietu ministru Gabrieļu Landsberģi un parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Laurīnu Kasčūnu. Tagad tieši Kaščūns tiek minēts kā iespējamais Anušauska pēctecis aizsardzības ministra amatā.
Izskan aizdomas par centieniem ietekmēt aizsardzības nozares iepirkumus
Politiskās kaislības saasinājušās arī tādēļ, ka Lietuvā šis ir vēlēšanu gads: maijā notiks Lietuvas prezidenta vēlēšanas, jūnijā tiks ievēlēti Eiropas Parlamenta deputāti, bet rudenī gaidāmas Lietuvas parlamenta vēlēšanas.
Lietuvas medijos izskan, ka ministra atstādināšana ir saistīta ar iekšējām nesaskaņām "Tēvzemes savienībā". Opozīcija uzskata, ka valsts drošība ir kļuvusi par šo nesaskaņu ķīlnieci. Arī citi kritiķi norādījuši, ka tagad nav īstais laiks mainīt ministrus.
Taču konservatīvie cenšas atspēkot pārmetumus, sakot, ka šajos mēnešos, kas atlikuši līdz oktobrī gaidāmajām Seima vēlēšanām, vēlas izdarīt maksimumu.
Anušausks savu aiziešanu skaidroja arī ar spiedienu no citiem politiķiem, kas mēģinājuši aizstāvēt dažādu kompāniju intereses, lai piekļūtu ienesīgiem iepirkumiem aizsardzības nozarē.
Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests izsaucis Anušausku sniegt liecības par šiem apgalvojumiem.
Tas viss notiek laikā, kad Lietuva veido infrastruktūru, lai pie sevis varētu izvietot Vācijas armijas brigādi.
Ministrs bija ieguvis sabiedrības uzticību
Tikmēr valdība nominējusi aizsardzības ministra amatam Kasčūnu, kurš trešdien ticies ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.
Līdzšinējais ministrs Anušausks sākotnēji atzina, ka premjerministres Šimonītes aicinājums atkāpties no amata viņam bijis pārsteigums, jo nekādus pārkāpumus savā darbībā viņš nebija saskatījis.
Taču valdības vadītāja Šimonīte viņam pārmeta nepietiekamu rosību aizsardzības reformās. Aizsardzības ministra amatā Anušausks darbojies vairāk nekā trīs gadus un iemantojis lielas sabiedrības simpātijas ar stingro atbalstu Ukrainai.
Lietuva gatavojas Vācijas karavīru uzņemšanai
Anušauska iespējamais sekotājs Kasčūns līdz šim bijis Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs.
Aizsardzībā zinošs cilvēks, kurš iepriekš pamanīts arī ar saviem izteikumiem par to, ka NATO nav jābaidās no Krievijas iebrukuma, jo Krievija tam nebūs gatava, taču tajā pašā laikā viņš arī paudis, ka viņa darba prioritāte būs Lietuvas aizsardzības stiprināšana un turklāt – īsā laikā.
Lietuvai šobrīd ir ļoti svarīga noturīga aizsardzības politika, jo Eiropas lielvalsts Vācija jau tuvāko gadu laikā plāno izvietot Lietuvā savu armijas brigādi.
Lai tas notiktu, ir svarīga jauna infrastruktūra, jo Vācijas militārpersonas Lietuvā uzturēsies pastāvīgi. Vācu karavīri Lietuvā ieradīsies ar visām ģimenēm, tādēļ, piemēram, Vācija prasa, lai Lietuva nodrošinātu skolas un bērnudārzus karavīru bērniem.