Panorāma

Latvijas elektroauto tirgū ienāk Ķīna

Panorāma

Panorāma

Dzīve Harkivā – virs galvas lido raķetes un dun fronte

Dzīve Harkivā – virs galvas lido raķetes un dun fronte

Ukrainas pretgaisa aizsardzība ir ierobežota un noplicināta. Tas ļauj Krievijas lidmašīnām brīvi un bez draudiem darboties noteiktos kritiskos frontes līnijas apgabalos. Tā secinājuši ASV bāzētā Kara studiju institūta pētnieki. Tas novedis pie situācijas, kad Ukrainai jālemj – kā sadalīt pieejamo pretgaisa aizsardzību. Bet iebrucēji tikmēr neskopojas ar raķetēm un posta enerģētikas infrastruktūru tajos reģionos, kur šīs spējas ir mazākas.

Vienu pēc otra uzslej tā dēvētos pūķa zobus, nostiprina nocietinājumus. Tāda ir realitāte Harkivas apgabalā, kur frontes dunoņa nav sveša. Visu apgabalu – arī tā centru – regulāri skar Krievijas raķešu un dronu uzbrukumi. Iebrucēji izmanto pretgaisa aizsardzības trūkumu, lai grautu Ukrainas otrās lielākās pilsētas enerģētikas infrastruktūru un terorizētu iedzīvotājus.

Harkivas apgabala iedzīvotāja Olha stāsta: "Mums blakus ir robeža. Kad viņi sāka šaut, ak, kungs, mūsu māja drebēja. Nesen bombardēja Varvarivku. Briesmīgi. Un dārdēja tā, ka vienkārši briesmīgi."

Daļa no tiem, kuri dzīvo tuvāk frontei, izvēlas evakuēties. 15 gadīgais Dmitro ar ģimeni savas mājas pameta pirms nedēļas: "Lido aviobumbas, mums virs galvām uz Harkivu lido raķetes, reizēm dzirdami Šahedi, bieži svilpj mīnmetēji, artilērija."

Viena no lielākajām problēmām Harkivas apgabalā ir elektroapgāde – ienaidnieks mērķtiecīgi sapostījis lielu daļu infrastruktūras. Tā norāda apgabala militārās administrācijas vadītājs Olehs Sinehubovs: "Faktiski visi elektroenerģijas ražošanas uzņēmumi reģionā ir vai nu bojāti vai iznīcināti, nav palicis neviens. Tāpēc mums ir jāsaņem elektrība tranzītā no kaimiņu apgabaliem, citiem reģioniem. Un attiecīgi tīkli ir ļoti pārslogoti."

22. martā raķete trāpīja Harkivas termoelektrostacijai. Tā kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma triecienos cietusi deviņas reizes. Pēc pēdējā uzbrukuma bojājumi ir gana plaši un remontdarbi var prasīt pat vairākus gadus. Kopš kara sākuma te bija izveidots arī humānās palīdzības centrs.

"Es to droši vien nekad neaizmirsīšu. Vispirms viss drebēja, tad es paskatījos kamerās un ieraudzīju uguni. Apskatīju izpostīto tehniku un koordinēju Avārijas dienesta darbības. Pēc tam bija baisi," atceras Vitālijs, maiņas vadītājs Harkivas 5. termoelektrostacijā.

Gandrīz 200 tūkstoši pilsētnieku ir bez elektrības, bet puse reģiona cieš no energoapgādes pārtraukumiem.

"Mums nepieciešami papildu pasākumi, lai sasaistītu Harkivas pilsētas pretgaisa aizsardzību un visu reģionu, mūsu enerģētikas nozari. Mēs skaidri saprotam, ka ienaidnieks faktiski katru dienu izmanto šo ievainojamību," teic Harkivas militārās administrācijas vadītājs Olehs Sinehubovs.

Daži analītiķi brīdina, ka pastāvīgie uzbrukumi enerģētikas infrastruktūrai ir Maskavas centieni izveidot sev labvēlīgus apstākļus vasaras ofensīvai, lai ieņemtu pilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti