ĪSUMĀ:
- Igaunijā laulība starp diviem pieaugušajiem neatkarīgi no viņu dzimuma būs iespējama no 2024. gada.
- Par šo likumu nobalsoja 55 deputāti, 34 deputāti balsoja pret, bet viens deputāts atturējās.
- Viendzimuma pāri varēs arī adoptēt bērnus.
- Likums vēl jāapstiprina Igaunijas prezidentam Alaram Karisam.
- Vietējie mediji un politiķi notikušo dēvē par "vēsturisku lēmumu".
- Igaunijā pēdējās desmitgades laikā ir strauji pieaudzis atbalsts viendzimuma laulībām.
- Igaunijas valdība otrdien arī izturējusi neuzticības balsojumu.
Viendzimuma pāru laulība būs atļauta no 2024. gada
Parlamenta pieņemtais likums paredz, ka no 2024. gada 1. janvāra Igaunijā būs iespējama laulība starp diviem pieaugušajiem neatkarīgi no viņu dzimuma.
Par šo likumu nobalsoja 55 deputāti, 34 deputāti balsoja pret, bet viens deputāts atturējās.
Likums arī paredz iespēju noslēgt kopdzīves līgumu, un reģistrētie partneri saskaņā ar likumu varēs noslēgt laulību vienkāršotā procedūrā. Šādas partnerattiecības garantē reģistrēto laulāto tiesības izteikties lēmumos, kas attiecas uz savu partneri un nepieciešamības gadījumā saņemt atbalstu un pabalstus.
Viendzimuma pāri varēs arī adoptēt bērnus. Viendzimuma laulātie varēs adoptēt sava laulātā bērnu ar bioloģiskā vecāka piekrišanu.
Likumā ir noteikts princips, ka bērnam nevar būt vairāk kā divi vecāki.
Tiek saglabāts princips, ka tiesības un pienākumi attiecībā uz bērnu vispirms un galvenokārt ir bioloģiskajiem vecākiem.
Likums vēl jāapstiprina prezidentam Alaram Karisam, un sagaidāms, ka viņš to arī darīs.
Mediji un politiķi notikušo dēvē par "vēsturisku lēmumu"
Līdz ar šīs dienas lēmumu tiks izbeigtas vairāk nekā 20 gadus ilgušās diskusijas par šo jautājumu un Igaunija kļūs ne tikai par pirmo Baltijas valsti, kurā būs atļautas viendzimuma laulības, bet arī par otro Austrumeiropas valsti pēc Slovēnijas, kurā būs atļautas viendzimuma laulības. Slovēnija to paveica pērn.
Vēsturisks lēmums – tā Igaunijas sabiedriskie mediji otrdien vēsta par parlamenta balsojumu.
Igaunijas premjere Kaja Kallasa mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādījusi, ka ar šo vēsturisko lēmumu Igaunija pievienojas citām Ziemeļvalstīm. Viņa raksta, ka lepojas ar savu valsti, piebilstot, ka igauņi veido sabiedrību, kurā tiek ievērotas ikviena tiesības un cilvēki var brīvi mīlēt.
It's official: #Estonia has legalised marriage equality. We join other Nordic nations with this historic decision.
— Kaja Kallas (@kajakallas) June 20, 2023
I'm proud of my country. We're building a society where everyone’s rights are respected and people can love freely.
The decision will enter into force from 2024. pic.twitter.com/tQJdO70eEo
"Šis ir lēmums, kas nevienam neko neatņem, bet daudziem dod ko ļoti svarīgu. Tas arī parāda, ka mūsu sabiedrība ir gādīga un mēs cienām viens otru," atzīmēja Kallasa.
Tāpat kā daudzās Eiropas valstīs un ASV, arī Igaunijā pēdējās desmitgades laikā ir strauji pieaudzis atbalsts viendzimuma laulībām. Saskaņā ar Igaunijā aprīlī veiktu aptauju tās atbalsta aptuveni 53% iedzīvotāju.
Igaunijas premjere norādīja: "Tas noteikti padarīs mūs par daļu no Ziemeļvalstu un citu demokrātisku valstu saimes, kas atzīst visu cilvēku vienlīdzīgas laulības tiesības, par ko man ir liels prieks. Mēs zinām, ka opozīcija dara savu lietu un mēs domājam dažādi, taču citas valsts ir parādījušas, ka, tiklīdz tā ir legalizēta, cilvēki pie tā pierod."
Igaunijas LGBT (lesbietes, geji, biseksuāļi, transpersonas) asociācijas pārstāvis Keio Someltu norādīja: "Protams, ka esmu priecīgs, jo šis ir tas, uz ko mēs esam gaidījuši jau daudzus gadus. Jo, ja zināt, Igaunija 2014. gadā pieņēma kopdzīves likumu, bet tas diemžēl nefunkcionēja līdz šim brīdim, jo netika pieņemti citi tiesību akti. Un beidzot, pēc marta vēlēšanām, bijām priecīgi, ka droši vien varēsim šo likumu pabeigt, un jāsaka, ka biju patīkami pārsteigts, ka tika nolemts arī sakārtot laulību jautājumu. Jāsaka, ka es, mūsu kopiena un mani draugi, mēs esam priecīgi."
Arī Lietuvā jautājums par viendzimuma pāru statusu virzās uz priekšu, un Lietuvas parlaments maija beigās otrajā lasījumā pieņēma civilās savienības likumprojektu, kas paredz gan pretēju, gan viena dzimuma pāru civilās savienības legalizāciju. Pašlaik Lietuvas likumos nav normu nedz viendzimuma, nedz pretējo dzimumu pāru civilo partnerattiecību reģistrācijai. Vairāki mēģinājumi šādu regulējumu ieviest iepriekš apstājušies agrīnos parlamentārā procesa posmos.
Igaunijas valdība izturējusi neuzticības balsojumu
Opozīcija kritizēja valdību par likumprojekta izskatīšanas paātrināšanu parlamentā, sasaistot to ar jautājumu par uzticību valdībai. Tādējādi Igaunijas valdība otrdien arī izturējusi neuzticības balsojumu.
Centra partijas frakcijas vadītājs Tanels Kīks norādīja: "Centra partijas vairākums neatbalsta viendzimuma laulību legalizāciju, taču, manuprāt, tas ir solis pareizajā virzienā. Tā kā šis pasākums bija saistīts ar neuzticības izteikšanu valdībai, neviena opozīcijas partija to nevarēja atbalstīt pašreizējā situācijā."
KONTEKSTS:
Pēc martā notikušajām Igaunijas parlamenta vēlēšanām izveidotā valdības koalīcija, kurā ir liberālā Reformu partija un "Igaunija 200", kā arī Sociāldemokrātiskā partija, izstrādājusi likuma grozījumus, kas ļautu legalizēt viendzimuma pāru laulības.
Ieceri atbalsta gan visas trīs valdības koalīcijas partijas, gan opozīcijā esošā Centra partija.
Igaunijā jau kopš 2016. gada ir spēkā likums, kas viendzimuma pāriem ļauj reģistrēt partnerattiecības.
Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujas datiem vairāk nekā puse Igaunijas iedzīvotāju atbalsta viendzimuma laulību legalizāciju.