"Vēl svarīgāk ir tas, ka mēs esam atraduši valdīšanas zīmi uz bļodas, kas norāda, ka tā radīta laikā, kas atbilst pirmajam imperatora Džendes valdīšanas gadam – 1506. gadam. Tas pilnībā apstiprina mūsu iepriekšējo pieņēmumu, ka pirmā kuģa vraks pieder Džendes periodam. Šis ir mūsu trešās fāzes svarīgākais atklājums," atklāja arheologs Songs Džianžongs.
Divus senu kuģu vrakus Dienvidķīnas jūras ziemeļrietumu daļā apmēram 1500 metru dziļumā uz zemūdens nogāzes atklāja 2022. gadā. Šo vietu šķērsoja senais jūras zīda ceļš, un kuģi ir spilgta tā laika liecība par tirdzniecību un kultūras apmaiņu.
Pēc gadu ilgas izpētes secināts, ka viens no tiem veda kokmateriālus un nogrima Hundži periodā ap 1500. gadu, bet lielāka interese, protams, ir par kuģi, kas veda traukus un citus, pat iepriekš nezināmu artefaktu veidus.
Vispārzināms fakts, ka Ķīnas porcelānu ilgu laiku uzskatīja par labāko pasaulē, un to bija iecienījuši arī Eiropas valdnieki.
Izplatītie videomateriāli liecina, ka trauki zem ūdens labi saglabājušies un ļauj novērtēt seno meistaru prasmes un māksliniecisko izjūtu.