Vairāk nekā puse mirušo ir musulmaņi, kas nebija reģistrējušies svētceļojumam.
No mirušajiem 658 ir ēģiptieši, no kuriem 630 nebija reģistrējušies, šodien pavēstīja kāds arābu diplomāts.
Šogad svētceļojumā gājuši bojā aptuveni desmit valstu pilsoņi.
Nearly 2 million Muslims will reach the end of the haj pilgrimage this week, but extreme heat has proved fatal for hundreds who began the journey last Friday to the Kaaba at the Grand Mosque in Mecca in Saudi Arabia https://t.co/vwmqvHYmUu pic.twitter.com/VTp92sfjFc
— Reuters (@Reuters) June 20, 2024
Svētceļojums – hādžs – ir piektais un pēdējais no islāma pīlāriem. Visiem musulmaņiem vismaz reizi dzīvē ir jādodas svētceļojumā, ja tas ir fiziski un finansiāli iespējams. Hādža dalībnieki to uzskata par iespēju stiprināt savu ticību, atbrīvoties no veciem grēkiem un sākt jaunu dzīvi.
Taču, mainoties klimatam, veikt svētceļojumu kļūst arvien grūtāk. Maijā publiskots Saūda Arābijas pētījums liecina, ka gaisa temperatūra apgabalā, kur norisinās svētceļojums, katru desmitgadi pieaug par 0,4 grādiem pēc Celsija.
Pirmdien gaisa temperatūra Mekas Lielajā mošejā sasniedza 51,8 grādus pēc Celsija.
Katru gadu desmitiem tūkstoši cilvēku mēģina veikt svētceļojumu, izmantojot neoficiālus kanālus, jo nevar atļauties dārgās oficiālās atļaujas.
Saūda Arābijas varasiestādes šomēnes padzina no Mekas tūkstošiem nereģistrēto svētceļnieku, taču daudzi turpināja piedalīties rituālos.
Nereģistrētie svētceļotāji pakļauti vislielākajam pārkaršanas riskam, jo bez oficiālās atļaujas nevar piekļūt atpūtas telpām ar gaisa kondicionēšanu, ko nodrošina varasiestādes.